Lubin, 31

Transkrypt

Lubin, 31
1
Irena Oleksyn
POMYSŁ NA ŚWIĄTECZNA DEKORACJĘ
Wiosenne porządki, wszechobecny obraz naszego wiosennego pejzażu, okazał
się skuteczną inspiracją do realizacji pomysłu na nietypową, świąteczną dekorację
otoczenia szkoły. Jeden z rodziców podopiecznego z Pracowni Wychowania przez
Sztukę spawał na działce z metalowych prętów konstrukcję, stelaż na pnące róże.
Zapytał, czy nie potrzebujemy metalowych prętów na zajęcia do Pracowni, których do
wykonania tej konstrukcji tyle nie potrzebuje. Oczywiście, że potrzebujemy! Tak oto
okazja ta stała się „matką wynalazku” efektownej dekoracji, która przez ponad dwa
tygodnie była obiektem zainteresowania mieszkańców Lubina i powodem do satysfakcji
wykonawców. Poniżej przedstawiam „odkurzony” scenariusz takich zajęć i zachęcam do
wykorzystania pomysłu.
SCENARIUSZ
ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH – „ Wielkanocne jaa...jo!”
Prowadzący: Irena Oleksyn
Termin: 2, 4, 5 kwietnia 2001 r.
Uczestnicy: 6 - 10 osobowa grupa uczniów klas V i VI szkoły podstawowej
Miejsce: boczne pomieszczenie korytarza szkolnego, deptak przed budynkiem
Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubinie
Cele:
-
uatrakcyjnienie wystroju świątecznego szkoły kompozycją
przestrzenną o dużych gabarytach
-
kultywowanie tradycji Świąt Wielkanocnych
-
umiejętność efektywnego współdziałania w grupie
-
twórcze rozwiązywanie problemów technicznych podczas
wykonywania kompozycji przestrzennej
Metoda: pogadanka, pokaz
Forma : praca zespołowa
Materiały: papier rysunkowy, kredki ołówkowe, pastele suche, olejne – wybór
2
własny, metalowy stelaż bryły pisanki, stalowa siatka podtynkowa, drut cienki,
miedziany, papier gazetowy, gips, farba emulsyjna, pigmenty, folia malarska, pędzle,
szczypce wielofunkcyjne, nożyce do blachy, odzież ochronna ( fartuchy, rękawice
ochronne i gumowe ), klej do tapet, pojemniki do rozpuszczenia kleju i mieszania farb,
papier ścierny.
Przebieg zajęć
Uwaga: zajęcia prowadzone po uprzednim wykonaniu 160 cm wysokości
szkieletu pisanki z metalowych prętów. Stelaż, spawany przez szkolnego konserwatora z
pomocą jednego z rodziców, wykonany był z trzech różnej średnicy kół, z którego jedno
stanowiło jego podstawę oraz 16 „południkowo” połączonych prętów.
I dzień zajęć
_____________
1. Pogadanka, rozmowa z dziećmi nt. „Rola pisanki w symbolice i tradycji Świąt
Wielkanocnych”. Przykłady sposobów zdobienia, regionalna charakterystyka
motywów zdobniczych.
2. Projekt wzoru dekoracyjnego pisanki na papierze rysunkowym. Wspólny wybór
projektu spośród przygotowanych do oceny.
3. Omówienie zasad bezpiecznego wykonywania pracy z użyciem ostrych mate-riałów i narzędzi (fragmenty siatki podtynkowej, nożyce do blachy).
4. Formowanie kształtu pisanki poprzez mocowanie do „południków” stelażu
fragmentów siatki podtynkowej.
II dzień zajęć
________________
1. Przygotowanie kleju. Przegląd i poprawa mocowania siatki na stelażu – usuwa-nie ostrych zakończeń.
2. Moczenie kartek papieru gazetowego w kleju do tapet – oklejanie stelaża.
3. Szpachlowanie gipsem nierówności.
4. Staranne wyrównanie „grubym” papierem ściernym nierówności na całej
powierzchni makiety.
5. Malowanie białą farbą emulsyjną ( do użytku zewnętrznego).
III dzień zajęć
________________
3
1. Transport makiety na zewnątrz budynku w miejsce ekspozycji.
2. Szkic ołówkiem na makiecie pisanki wybranego motywu dekoracyjnego.
3. Przygotowanie kolorów ( mieszanie farb ).
4. Wypełnianie kolorem elementów szkicu.
5. Usunięcie folii, uporządkowanie stanowiska pracy, mycie pojemników,
czyszczenie narzędzi.
6. Omówienie całego cyklu zajęć – uwagi nauczyciela, spostrzeżenia uczniów.
Opracowanie autorskie scenariusza: Irena Oleksyn
Ewaluacja
Cykl tych trzyetapowych zajęć dostarczył mi szereg doświadczeń szczególnie
natury organizacyjnej. Był również kolejnym doświadczeniem dla grupy moich
podopiecznych z Pracowni Wychowania przez Sztukę w zakresie wartości działania
zespołowego. Pracowaliśmy po lekcjach, a ich zaangażowanie podczas realizacji tej
4
kompozycji przestrzennej było tak duże, że zawsze oczekiwałam na kolejne etapy pracy
z przekonaniem, że ich frekwencja dopisze w stu procentach.
Końcowy efekt dostarczył nam wszystkim sporo satysfakcji. Nasze Wielkanocne
„Jaa...jo”, było największym wizualnym elementem wystroju świątecznego dostrzeganym
przez dzieci w mieście. Dzieci informowały o zasłyszanych na przystanku autobusowym
pochlebnych opiniach mieszkańców Lubina, z dumą mówiły o informacji podanej w
programie miejskiej telewizji kablowej. Nigdy dotąd efektem ich pracy nie było tak duże
dzieło więc ich radość była nieco innego wymiaru niż dotychczasowe wyrazy uznania z
którymi się często spotykały. Dekoracja ta stała się także formą promocji naszej szkoły w
lokalnym środowisku a także, co sprawiło mi nie ukrywam osobistą satysfakcję, promocję
naszej Pracowni Wychowania przez Sztukę”, której jestem opiekunem i w której
powstało to„dzieło”.
Lubin, 10 .04. 2001 r.

Podobne dokumenty