Polska w Unii Europejskiej. CZAS TRWANIA: 3

Transkrypt

Polska w Unii Europejskiej. CZAS TRWANIA: 3
SCENARIUSZ Z ZAJĘĆ ZWIĄZANYCH Z OBCHODAMI
DNIA EUROPEJCZYKA - 9 maja
TEMAT: Polska w Unii Europejskiej.
CZAS TRWANIA: 3 godziny lekcyjne
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala lekcyjna
METODY PRACY: pogadanka, praktycznego działania, zabawa dydaktyczna
FORMY: indywidualna, zbiorowa
POMOCE: karty pracy: - krzyżówka (hasło Europa),
- plątanina literowa (hasło Unia Europejska),
- mapa administracyjna Europy,
- wykreślanka (hasło euro)
- flaga europejska (kolorowanka)
- maskotka Unii: Syriusz (kolorowanka)
- Z czym kojarzysz wybrane państwa Unii
odtwarzacz CD i płyta z nagraniem „Ody do radości”,
flaga UE, ścienna mapa
UE, graficzne zestawienie banknotów i monet euro, kredki, klej, brystol,
12 gwiazdek,
CELE:
poznanie podstawowych informacji dotyczących Unii Europejskiej
rozwijanie autonomii jednostki poprzez zainteresowanie otoczeniem
wyrabianie umiejętności rozumienia pojęć i prawidłowego posługiwania się nimi
kształcenie procesów myślowych :spostrzegania, kojarzenia, pamięci
doskonalenie koordynacji wzrokowo -słuchowo-ruchowej
doskonalenie umiejętności współpracy grupowej i przestrzegania ustalonych
zasad
rozwijanie umiejętności orientacji kartograficznej i posługiwania się mapą
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wprowadzenie.
1. Sprawy organizacyjne. Powitanie uczniów – określenie, przez nauczyciela, tematyki
zajęć. Rozwiązanie krzyżówki (Europa). Krótkie wprowadzenie o Europie. Uczniowie
zapisują krótką notatkę.
W Europie leży 45 państw. Wśród nich znajduje się Polska. Jestem więc Polakiem i
Europejczykiem.
Zajęcia właściwe.
2. Rozwiązanie plątaninki – Unia Europejska
3. Wyjaśnienie pojęcia: „UNIA”. Krótkie zaprezentowanie przez nauczyciela Unii
Europejskiej i Polski w tym układzie. Uczniowie zapisują:
Unia Europejska to związek państw, które ze sobą współpracują. Unia powstała w
1993 r. jako związek 6 państw. Do Unii Europejskiej należy obecnie 27 państw, w
tym Polska. Wszystkie państwa mają wspólną flagę i hymn, ale jednocześnie
zachowują swoją niezależność oraz własne symbole narodowe.
Prezentacja symboli Unii Europejskiej:
a) flaga UE – zwrócenie uczniom uwagi na kolor tła, kolor gwiazdek, ich kształt
(pięcioramienne) i liczbę oraz ich ułożenie. Liczba 12 symbolizuje doskonałość, pełnię i
harmonię. Symbolika liczby 12: 12 miesięcy, 12 godzin zegarowych, 12 znaków zodiaku,
12 apostołów, 12 – tuzin, 12 rycerzy Okrągłego Stołu króla Artura, 12 ksiąg w „Panu
Tadeuszu”, 12 – porządek kosmiczny, 12 – liczba spełnienia,12 w symbolice biblijnej –
doskonałość i kompletność, 12 – najwyższa liczba oczek w grze w kości.
Jest to też nawiązanie do chrześcijańskich korzeni Europy – taki wieniec z gwiazd to
aureola Marii, matki Jezusa. Przedstawienie okoliczności powstania flagi.
8 grudnia 1955 roku spośród wielu propozycji Rada Europy wybrała jako symbol Europy
flagę z kręgiem pięcioramiennych gwiazd na błękitnym tle. Arsene Hertz, pomysłodawca
projektu flagi , tajemnicę jej symboliki wyjawił dopiero na łożu śmierci: układ gwiazd jest
odzwierciedleniem wzoru korony Najświętszej Marii Panny.
Ośmiu uczniów podchodzi do tablicy i nakleja w zaznaczone miejsce na
granatowym brystolu gwiazdę – wspólnie tworzą flagę UE. Następnie uczniowie
indywidualnie kolorują flagę – kartę pracy.
b) Święta Europejskie.
- 5 maja Dzień Europy. Data upamiętniająca powołanie w roku 1949 Rady Europy.
- ustanowienie daty 9 maja jako Dzień Unii Europejskiej. Obchodzi się je na
pamiątkę prezentacji w 1950 roku planu Shumana. (Dotyczył on powstania
Wspólnoty Europejskiej.)
c) Paszport Europejski (88 mm x 124 mm); nagłówek „Wspólnota Europejska”, pod nim
nazwa państwa właściciela paszportu, okładki w kolorze ciemnoczerwonym (burgund).
d) Wspólna waluta – euro. Rozwiązanie karty pracy.
e) Hymn Unii Europejskie „Oda do radości” IX symfonia Ludwiga van Beethovena. Grany
jest corocznie 9 maja - w Dniu Europy i przy innych uroczystościach.
Odsłuchanie przez uczniów hymnu Unii Europejskiej.
f) Maskotka Unii Europejskiej.
Maskotka Unii Europejskiej nosi imię najjaśniejszej gwiazdy na niebie – Syriusza.
Sympatyczna stonoga w każdym kraju występuje ubrana w elementy narodowe.
Uczniowie rysują projekt polskiego Syriusza na karcie pracy.
4. Praca z mapą. Wskazywanie przez uczniów kolejno na mapie państw - członków UE.
Kolorowanie państw członkowskich na indywidualnych kartach pracy – mapkach
administracyjnych.
5. Ciekawostki o wybranych państwach UE –z czego są słynne. Kojarzenie przez
uczniów wybranych państw z charakterystycznymi dla nich miejscami, potrawami,
zajęciami – w oparciu o tematyczną kartę pracy.
Zakończenie zajęć.
1. Podsumowanie pracy uczniów na zajęciach. Uprzątnięcie stanowiska pracy.
Opracowała Małgorzata Sławińska