Warsztaty filmowe - scenariusz zajęć

Transkrypt

Warsztaty filmowe - scenariusz zajęć
Bogna Warszawa
Aktywistka w ruchu dokumentalistów „Miasta w Komie”
Stowarzyszenie Dla Ziemi
Scenariusz warsztatów z kręcenia filmów telefonem komórkowym
dla dzieci z Ośrodka Uchodźców w Łukowie
Temat: Latawce kiedyś i dziś – tworzymy film komórkowy
1.
2.
3.
4.
5.
Zagadnienia programowe i ćwiczeniowe
Cele
Środki dydaktyczne
Materiały
Przebieg zajęć, czas pracy
1. Zagadnienia programowe:
•
•
•
•
•
Zapoznanie się z obsługą telefonu komórkowego jako rejestratora nagrań wideo,
Poznanie podstaw budowania obrazu, potrzebnych m.in. do stworzenia dobrego
kadru filmowego,
Zapoznanie z zasadami tworzenia obrazu dokumentalnego za pomocą telefonu
komórkowego (dlaczego komórka a nie kamera),
Jak rozmawiać z ludźmi? - zdobycie niezbędnej w budowaniu obrazu
dokumentalnego wiedzy teoretycznej i praktycznej (praca w terenie)
Integracja oraz współpraca grupowa
2. Cele:
Cel ogólny:
Warsztaty mają na celu przekazanie uczestnikom wiedzy na temat opowiadania obrazem za pomocą
telefonu komórkowego. Głównym zagadnieniem będzie dokumentalizm komórkowy jako forma
filmowa. W trakcie zajęć młodzież otrzyma teoretyczne i praktyczne podstawy na temat tego jak
operować telefonem komórkowym tak, aby obraz był czytelny, jak rob ić zdjęcia oraz na temat tego
jak rozmawiać z ludźmi. Każde dziecko będzie miało okazję w sposób subiektywny opowiedzieć o
swoim miejscu zamieszkania oraz zrealizować swoje własne pomysły filmowe i fotograficzne.
Warsztaty zakończone zostaną filmem, którego głównym tematem będzie Łuków oraz jego
mieszkańcy, ich wspomnienia związane z latawcami oraz przyszłość takich rozrywek i zabawek jak
latawce we współczesnym świecie. Film ten będzie współtworzony przez uczestników warsztatów
poprzez wykorzystanie ich zdjęć i nagrań.
Efekty wspólnej pracy pojawią się w Internecie na portalu Youtube oraz na stronie Stowarzyszenia
Dla Ziemi. Film zostanie również rozdany dzieciom na płytach CD.
Cele operacyjne:
•
Uczeń zna definicję filmu komórkowego oraz podstawowe informacje potrzebne do
realizacji dobrych ujęć filmowych.
•
Uczeń potrafi ująć temat filmowy w kontekście dokumentalnym.
•
Uczeń potrafi rozmawiać z ludźmi tak, aby wydobyć jak najwięcej prawdy o omawianym w
filmie zjawisku.
Cele wychowawcze:
•
•
•
•
•
Rozwijanie i stymulowanie wyobraźni twórczej,
Pobudzanie kreatywnego oraz obrazowego myślenia,
Otworzenie ucznia na otaczające go zjawiska,
Pokazanie uczniowi potencjału osobistego widzenia świata,
Rozwijanie ciekawości świata i przeniesienie tego na kreatywną pracę.
3. Środki dydaktyczne:
•
•
Przykładowe filmy komórkowe wyświetlane na laptopie,
2 telefony komórkowe z możliwością nagrywania wideo.
4. Materiały:
Praca nad filmem dokumentalnym nie będzie wymagała żadnych dodatkowych materiałów.
Uczniowie będą pracować „na żywym organizmie” poprzez rozmowy z ludźmi na temat ich
wspomnień związanych z latawcami oraz na temat przyszłości tego typu zabaw, rozrywek.
5. Przebieg zajęć:
•
•
•
•
•
•
•
Czynności porządkowo organizacyjne,
Wprowadzenie w problematykę i temat lekcji: „Latawce kiedyś i dziś – tworzymy
film komórkowy”,
Wyjaśnienie pojęcia „film komórkowy”, opis działalności ruchu „ Miasta w Komie”,
przedstawienie przykładów filmu komórkowego,
Stworzenie wideo-wizytówek grupy, mających na celu wzajemne poznanie się oraz
wstępne zobaczenie tego, do czego może służyć telefon komórkowy. Uczestnik
warsztatów opowiada o sobie - o tym skąd jest i czym się zajmuje. Wypowiedź
rejestrowana jest przez telefon komórkowy. Nagranie wykorzystane będzie w
materiale końcowym z przebiegu warsztatów.
Zapoznanie z wiedzą niezbędną do prawidłowego kadrowania obrazu, prostymi
zabiegami uatrakcyjniającymi filmowanie,
Wyjście w plener - filmowanie i fotografowanie Łukowa, nagrywanie ludzi w
kontekście tematu zajęć.
Zgrywanie nagranych materiałów na komputer, omówienie wybranych przykładów.