program warsztatów jak pracować z uczniem zdolnym w

Transkrypt

program warsztatów jak pracować z uczniem zdolnym w
PROGRAM WARSZTATÓW
JAK PRACOWAĆ Z UCZNIEM ZDOLNYM W SZKOLE
Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU I STRATEGII PBL
W KONTEKŚCIE DOŚWIADCZEN PROJEKTU DIAMENT?
ZE SCENARIUSZAMI ZAJĘĆ
WERSJA FINALNA
KRYSTYNA DYNOWSKA-CHMIELEWSKA
OTYLIA PULIT- PARSZEWSKA
NOWY SĄCZ - 2013
Rodzaj formy: warsztaty
Tytuł formy:
JAK PRACOWAĆ Z UCZNIEM ZDOLNYM W SZKOLE Z WYKORZYSTANIEM
METODY PROJEKTU I STRATEGII PBL W KONTEKŚCIE DOŚWIADCZEŃ
PROJEKTU DIAMENT?
Adresaci: nauczyciele różnych specjalności klas IV-VI szkoły podstawowej,
gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych (licea, technika)
Liczba godzin: 25
CELE ZAJĘĆ
Celem zajęć jest przygotowanie kadry nauczycielskiej różnych specjalności
z trzech etapów kształcenia (klasy IV-VI szkoły podstawowej, gimnazja, szkoły
ponadgimnazjalne – licea, technika) do organizowania i realizacji pracy z uczniem
zdolnym w szkole.
Uczestnicy:
•
znają psychologiczno-pedagogiczne i prawne uwarunkowania pracy
z uczniami zdolnym jako uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
•
wiedzą, jak można wykorzystać rozwiązania wypracowane w projekcie
DiAMEnT w pracy dydaktyczno-wychowawczej w szkole;
•
potrafią planować realizację projektów edukacyjnych z elementami
strategii PBL na bazie dobrych praktyk projektu DiAMEnT
2
Ramowy plan treści warsztatów
L.p.
1.
2.
Moduł/ zagadnienie ogólne
Komunikacja interpersonalna
Psychologiczno-pedagogiczne i prawne
uwarunkowania pracy z uczniem zdolnym
4.
Wykorzystanie rozwiązań wypracowanych
w projekcie DiAMEnT w pracy
dydaktyczno-wychowawczej z uczniami
zdolnymi w szkole
Praktyczne aspekty realizacji projektów
edukacyjnych z elementami strategii PBL
5.
Ewaluacja zajęć
3.
Razem
3
Liczba
godzin
ogółem
W tym:
wykłady ćwiczenia
1
0
1
5
2
3
10
4
6
8
0
8
1
0
1
25
6
19
TREŚCI SZCZEGÓŁOWE MODUŁÓW
Moduł I: KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA
Cele modułu
Uczestnicy:
•
potrafią dokonać autoprezentacji na forum grupy;
•
formułują własne oczekiwania związane z udziałem w formie doskonalenia
zawodowego;
•
znają cele szkolenia i jego program.
Zakres tematyczny modułu
Łączna
Liczba godzin
Tematyka zajęć
L.p.
1
liczba
wykłady
ćwiczenia
0
1
1
0
1
1
Kontrakt grupowy
Razem
godzin
Metody i formy realizacji:
•
rundka;
•
mówiąca ściana;
•
burza mózgów;
•
dyskusja.
Bibliografia
•
Cooper P., Sprawne porozumiewanie się, CODN 1994
•
Szabo A., Metody pracy edukatora, Program TERM - MEN
•
M. Argyle: Psychologia stosunków międzyludzkich, Warszawa 1994
•
M.
Chomczynska–Miliszkiewicz,
D.
Pankowska,
WSiP, W-wa 1995
•
Jak żyć z ludźmi, Program MEN, Warszawa 1988
•
M. Jachimka, Grupa bawi się i pracuje, UNUS, 1994
4
Polubić
szkołę,
Moduł II: PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE I PRAWNE UWARUNKOWANIA
PRACY Z UCZNIEM ZDOLNYM
Cele modułu
Uczestnicy:
•
rozumieją pojęcia: zdolności/uzdolnienia, zdolności ogólne, uzdolnienia
kierunkowe, uczeń szczególnie uzdolniony;
•
znają najnowsze koncepcje psychologiczne i pedagogiczne z zakresu zdolności
i twórczości;
•
potrafią scharakteryzować ucznia zdolnego;
•
wiedzą, jakie są formalno-prawne możliwości wspierania uczniów zdolnych
•
rozumieją znaczenie wspierania rozwoju emocjonalnego i społecznego
uczniów zdolnych
Zakres tematyczny modułu
L.p.
wykłady
ćwiczenia
Łączna
liczba
godzin
1
0
1
1
1
2
1
0
1
1
0
1
2
3
5
Liczba godzin
Tematyka zajęć
Charakterystyka
zdolności/uzdolnień w świetle
1
najnowszych koncepcji
psychologicznych i
pedagogicznych (J. Renzulli,
J. Moenks, J, Eby, H. Gardner
2
Charakterystyka ucznia zdolnego
Formalno-prawne możliwości
3
wspierania ucznia zdolnego
w polskim systemie oświaty
Wspieranie rozwoju
4
emocjonalnego i społecznego
uczniów zdolnych
Razem
5
Metody i formy realizacji:
•
Wykład interaktywny
•
Prezentacje multimedialne
•
Praca w grupach.
Bibliografia
•
Eby
J.,
J.F.
Smutny,
Jak
kształcić
uzdolnienia
dzieci
i
młodzieży,
O.,
Koncepcja
WSiP, Warszawa 1998
•
Dynowska-Chmielewska
K.,
Głuc
K.,Pulit-Parszewska
wspierania uczniów zdolnych w województwie małopolskim
•
Góralski M., Zasadnicze przesłanki skuteczności wychowania zdolnych:
szkice do pedagogiki zdolności, Warszawa, Wydaw. IPBP 1991
•
Lewis G., Jak wychowywać utalentowane dziecko, Rebis, Poznań 1998
•
Ministerstwo Edukacji Narodowej o uczniu zdolnym. Biblioteczka Reformy
MEN, Warszawa 1999.
•
Modele opieki nad dzieckiem zdolnym : materiały z I i II Forum Wymiany
Doświadczeń osób pracujących z dziećmi zdolnymi, Centrum Metodyczne Pomocy
Psychologiczno-Pedagogicznej MEN, Warszawa 2000
•
Nakoneczna
D.,
W
poszukiwaniu
koncepcji
kształcenia
zdolnych,
TSzT, Warszawa 1998
•
Painter F., Kim są wybitni? : charakterystyka, identyfikacja, kształcenie,
WSiP Warszawa 1993.
•
Popek S. (red.), Zdolności i uzdolnienia jako osobowościowe właściwości
człowieka Wydaw. Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, Lublin 1996.
•
Puślecki W., Wspieranie elementarnych zdolności twórczych uczniów, Impuls,
Kraków 1999
•
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r.
Nr 256, poz. 2572, ze zmianami);
•
Zarządzenie MEN z 11 marca 1991 r. w sprawie zasad i warunków
uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem
studiów na kierunkach zgodnych z uzdolnieniami oraz zasad zaliczania tych zajęć
(MP, 1991 Nr 10, poz. 72);
6
•
Rozporządzenie MENiS z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu
udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji
indywidualnego programu lub toku nauki (Dz. U. z 2002 r.Nr 3, poz. 28);
•
Rozporządzenie MENiS z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków
prowadzenia działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przez publiczne szkoły
i placówki (Dz. U. Nr 56, poz. 506);
•
Rozporządzenie MENiS z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz
sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. nr 13, poz. 125);
•
Rozporządzenie MENiS z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu
przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów
szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232);
•
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2005 r. w sprawie stypendiów
Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania
oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego
(Dz. U. Nr 106, poz. 890);
•
Rozporządzenie MENiS z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie zasad udzielania
w publicznych przedszkolach, szkołach
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
i placówkach (Dz. U. Nr 11, poz. 114);
•
Rozporządzenie MEN z dnia 1 lutego 2013r. w sprawie szczegółowych zasad
działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych
poradni specjalistycznych ( Dz. U. z 2013 r. Nr 0, Poz. 199).
•
Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków
i sposobu
oceniania,
klasyfikowania
i
promowania
uczniów
i
słuchaczy
oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych
(Dz. U. Nr 83, poz. 562);
7
Moduł III: WYKORZYSTANIE ROZWIĄZAŃ WYPRACOWANYCH W PROJEKCIE
DiAMEnT W PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ SZKOŁY
Cele modułu
Uczestnicy:
•
znają założenia systemu pracy z uczniami zdolnymi wypracowanego projekcie
DiAMEnT;
•
znają elementy systemu pracy z uczniami zdolnymi wypracowanego w projekcie
DiAMEnT i możliwość ich wykorzystania w szkole;
•
rozumieją rolę nauczyciela w realizacji poszczególnych rozwiązań;
•
rozumieją znaczenie adekwatnie dobranych metod i form pracy w rozwijaniu
uzdolnień uczniów;
•
znają zasady pracy metodą projektu z elementami strategii PBL;
•
dostrzegają
możliwości
wykorzystania
programów
zajęć
pozaszkolnych
dla uczniów zdolnych do realizacji zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz godzin
wychowawczych.
Zakres tematyczny modułu
L.p.
wykłady
ćwiczenia
Łączna
liczba
godzin
1
0
1
1
1
2
0
1
1
1
2
3
Liczba godzin
Tematyka zajęć
Założenia systemu pracy
z uczniami zdolnymi
1
wypracowanego w projekcie
DiAMEnT
Elementy systemu pracy
uczniami zdolnymi
2
wypracowanego w projekcie
DiAMEnT i możliwość ich
wykorzystania w szkole
Rola nauczyciela w realizacji
3
wybranych rozwiązań
Zasady pracy metodą projektu
4
z wykorzystaniem strategii PBL
8
Możliwości wykorzystania
programów zajęć pozaszkolnych
dla uczniów zdolnych do
5
realizacji zajęć lekcyjnych,
1
2
3
4
6
10
pozalekcyjnych i godzin
wychowawczych.
Razem
Metody i formy realizacji:
•
wykład
•
mini wykład interaktywny
•
dyskusja
•
praca w grupach
•
puzzle
•
praca z tekstem
.
Bibliografia
•
Borzym I., Kruszewski K., Praca z uczniem zdolnym - indywidualizacja
kształcenia (w:)
Sztuka nauczania : czynności nauczyciela. T1 red. Krzysztofa
Kruszewskiego, Warszawa, PWN 1995
•
Dynowska
K.,
Pulit
O.:
Koncepcja
wspierania
uzdolnień
uczniów
w województwie małopolskim, MCDN 2013, maszynopis
•
Dyrda B., Syndrom nieadekwatnych osiągnięć jako niepowodzenie szkolne
uczniów zdolnych - diagnoza i terapia, Impuls, Kraków 2000
•
Eby,
J.,F.
Smutny
:Jak
kształcić
uzdolnienia
dzieci
i
młodzieży,
WSiP, Warszawa, 1998.
•
Guilford J. P., Natura inteligencji człowieka, Warszawa 1978
•
Hornowski B., Rozwój inteligencji i uzdolnień specjalnych, WSiP, Warszawa
1986
•
Hornowski B., Psychologia różnic indywidualnych, Warszawa, WSiP, 1985
•
Ledzińska M., Przetwarzanie informacji przez uczniów o zróżnicowanym
poziomie zdolności a ich postępy szkolne, Wydz. Psychologii UW, Warszawa 1996
•
Lewis G., Jak wychowywać utalentowane dziecko, Rebis, Poznań 1998
9
•
Lewowicki T., Psychologiczne różnice indywidualne a osiągnięcia uczniów,
Warszawa, WSiP, 1977
•
Nakoneczna D., W poszukiwaniu koncepcji kształcenia zdolnych, Warszawa,
TST 1998
•
Nakoneczna D., Uczniowie zdolni i ich nauczyciele, Warszawa, TST 1998
•
Nęcka E., TROP- twórcze rozwiązywanie problemów, Impuls, Kraków 1994
•
Nęcka E., Inteligencja i procesy poznawcze, Impuls, Kraków 1994
•
Nęcka E., Trening twórczości: Podręcznik metodyczny, Polskie Towarzystwo
Psychologiczne, Olsztyn 1992
•
Painter F., Kim są wybitni?: charakterystyka, identyfikacja, kształcenie,
WSiP Warszawa 1993.
•
Partyka M., Zdolni, utalentowani, twórczy: poradnik dla psychologów,
pedagogów, nauczycieli i rodziców, Centrum Metodyczne Pomocy PsychologicznoPedagogicznej, Warszawa 1999
•
Piotrowski E., Pedagogika dzieci zdolnych i uzdolnionych (w:) Pedagogika
specjalna: praca zbiorowa pod red. DykcikaW., Poznań, Uniwersytet im. Adama
Mickiewicza 1998
•
Popek S. (red.), Zdolności i uzdolnienia jako osobowościowe właściwości
człowieka Wydaw. Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, Lublin 1996.
•
Rimm S., Dlaczego zdolne dzieci nie radzą sobie w szkole, Moderski i S-ka,
Poznań 2000
•
Sękowski A., Osiągnięcia uczniów zdolnych, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin
2000
•
Tyszkowa M., Zdolności, osobowość i działalność uczniów, PWN, Warszawa
1990
•
Wróblewska W., Sposoby wykrywania zdolności i pracy z uczniem zdolnym
w młodszym wieku szkolnym (w:) Pedagogika alternatywna – dylematy pedagogiki,
red. Baranowicz K., Łódź, Impuls, 1995
10
Moduł IV: PRAKTYCZNE ASPEKTY REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH
Z ELEMENTAMI STRATEGII PBL
Cele modułu
Uczestnicy:
•
potrafią analizować przykładowe rozwiązania metodyczne wypracowane
w projekcie DiAMEnT w kontekście zastosowania metody projektu ze strategią
PBL;
•
potrafią zaplanować realizację projektu edukacyjnego z wykorzystaniem
programów i materiałów pomocniczych projektu DiAMEnT.
Zakres tematyczny modułu
wykłady
ćwiczenia
Łączna
liczba
godzin
1
3
4
1
3
4
2
6
8
Liczba godzin
Tematyka zajęć
L.p.
Przykładowe rozwiązania
metodyczne wypracowane
1
w projekcie DiAMEnT (analiza
dobrych praktyk)
Planowanie realizacji projektów
2
edukacyjnych z elementami
strategii PBL
Razem
Metody i formy realizacji:
•
wykład
•
mini wykład interaktywny
•
dyskusja
•
praca w grupach
•
studium przypadku
Bibliografia
•
Programy zajęć pozaszkolnych dla uczniów zdolnych wypracowanych
w projekcie DiAMEnT wraz z materiałami pomocniczymi.
11
Moduł V: EWALUACJA ZAJĘĆ
Cele modułu
Uczestnicy:
• potrafią dokonać samooceny własnego udziału w zajęciach
• potrafią przekazać osobie prowadzącej i pozostałym uczestnikom informację
zwrotną na temat zajęć
• potrafią nazwać umiejętności nabyte w czasie zajęć, które będą przydatne
w pracy zawodowej
Zakres tematyczny modułu
L.p.
Tematyka zajęć
1
Ewaluacja ustna i pisemna
wykłady
ćwiczenia
0
1
Łączna
liczba
godzin
1
0
1
1
Liczba godzin
Razem
Metody i formy realizacji:
•
Dyskusja grupowa
•
Plakaty grupowe
•
Ankieta ewaluacyjna
Bibliografia
•
Korporowicz L., Ewaluacja w edukacji, Warszawa 1997
•
Randor. H., Ewaluacja, Warszawa 1995
•
Szabo A., Metody pracy edukatora, Program TERM-MEN
12
SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO WARSZTATÓW
JAK PRACOWAĆ Z UCZNIEM ZDOLNYM W SZKOLE
Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU I STRATEGII PBL
W KONTEKŚCIE DOŚWIADCZEŃ PROJEKTU DIAMENT?
13
MODUŁ I: KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA
Temat: Kontrakt grupowy
Cele zajęć:
Uczestnicy:
− potrafią dokonać autoprezentacji na forum grupy
− znają cele szkolenia i jego program
− formułują własne oczekiwania związane z udziałem w formie doskonalenia
zawodowego.
Czas trwania zajęć:
1 godzina dydaktyczna
Metody i formy realizacji:
− mini wykład interaktywny
− rundka
− dyskusja
− mówiąca ściana.
Planowany przebieg zajęć:
1. Przywitanie
uczestników,
prezentacja
prowadzącego
i
uczestników
- rundka. 15`
2. Omówienie
celów
i
programu
zajęć
z
wykorzystaniem
prezentacji.
Rozdanie harmonogramu zajęć. 10`
3. Zebranie oczekiwań uczestników 10`
Instrukcja: Dokończcie zadanie Chciałbym się nauczyć/dowiedzieć……….,
swoje uzupełnienia (może ich być kilka) zapiszcie na pojedynczych kartkach. 5`
Uczestnicy przyklejają swoje karteczki na plakacie.
4.
Ustalenie zasad pracy w grupie 10`
Na
podstawie
propozycji
uczestników
Zasady pracy w grupie.
14
prowadzący
sporządza
plakat
MODUŁ II: PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE I PRAWNE
UWARUNKOWANIA PRACY Z UCZNIEM ZDOLNYM
Temat: Charakterystyka zdolności / uzdolnień w świetle najnowszych koncepcji
psychologicznych i pedagogicznych.
Cele zajęć:
Uczestnicy:
- rozumieją pojęcia: zdolności / uzdolnienia, zdolności ogólne, uzdolnienia
kierunkowe, uczeń szczególnie uzdolniony;
- znają najnowsze koncepcje psychologiczne i pedagogiczne z zakresu zdolności
i twórczości;
- rozumieją znaczenie wiedzy psychologicznej i pedagogicznej w rozpoznawaniu
uzdolnień uczniów.
Czas trwania zajęć:
1 godzina dydaktyczne
Metody i formy realizacji:
− wykład interaktywny
− dyskusja
− asocjogram.
Planowany przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie pojęć 15 minut
Ćwiczenie – praca w grupach, asocjogram 10’
Instrukcja
Wypiszcie na kartkach skojarzenia związane z pojęciami: zdolności, uzdolnienia,
zdolności ogólne, zdolności kierunkowe, talent, – a następnie zapiszcie definicje tych
pojęć.
Omówienie prac grup, zebranie informacji. 5 minut
15
2. Psychologiczne i pedagogiczne koncepcje zdolności 25 minut
Wykład interaktywny z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. 40`
Omówienie koncepcji: J. Ranzulliego, J. Monksa, J. Eby, H. Gardnera.
3. Jakie znaczenie dla nauczyciela ma znajomość zaprezentowanych
koncepcji psychologicznych i pedagogicznych? – dyskusja. 5`
Temat: Charakterystyka ucznia zdolnego.
Cele zajęć:
Uczestnicy:
− potrafią scharakteryzować ucznia zdolnego;
− potrafią scharakteryzować ucznia uzdolnionego kierunkowo;
− rozumieją
znaczenie
koncepcji
psychologicznych
w
rozpoznawaniu
i charakteryzowaniu uczniów zdolnych.
Czas trwania zajęć:
2 godziny dydaktyczne
Metody i formy realizacji:
− praca w grupach,
− praca indywidualna lub w parach
− technika ruchomych kartek.
Planowany przebieg zajęć:
1. Charakterystyka ucznia uzdolnionego ogólnie 20 minut
Ćwiczenie – praca w grupach, technika ruchomych kartek. 20`
Instrukcja: Wypiszcie cechy ucznia zdolnego ( o uzdolnieniach ogólnych). Weźcie
pod uwagę sferę poznawczą i emocjonalno-społeczną. Każdą cechę zapiszcie na
oddzielnym pasku papieru. 10 ‘
Omówienie prac grup, zredagowanie wspólnego plakatu „Cechy ucznia zdolnego –
zakres poznawczy, emocjonalno-społeczny”. 5’
Podsumowanie prowadzącego z wykorzystaniem prezentacji.5’
16
2. Charakterystyka ucznia uzdolnionego kierunkowo. 25 minut
Ćwiczenie - praca parach przedmiotowych lub indywidualna, technika ruchomych
kartek
Instrukcja: Wpiszcie, jakie cechy przejawiane przez ucznia pozwalają Wam uznać
go za uzdolnionego w Waszej specjalności? (uwzględnijcie możliwości ucznia na
danym etapie kształcenia). Każdą cechę zapiszcie na oddzielnym pasku papieru.10’
Omówienie prac grup, zredagowanie wspólnego plakatu „Cechy ucznia uzdolnionego
kierunkowo”.10’
Podsumowanie prowadzącego, zwrócenie uwagi na kryteria wykorzystane w
charakteryzowaniu ucznia uzdolnionego kierunkowo, odwołanie się do wykładu.5’
3. Charakterystyka psychologiczna ucznia zdolnego 45 minut
Wykład: Uczeń zdolny jako uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych
wynikających z predyspozycji intelektualnych i charakterystyk psychologicznych.45’
Temat: Formalno-prawne możliwości wspierania ucznia zdolnego w polskim
systemie edukacji.
Cele zajęć:
Uczestnicy:
- znają pełny zakres aktów prawnych regulujących kwestie wspierania uczniów
zdolnych w polskim systemie edukacji;
- wiedzą, jakie możliwości wspierania uczniów zdolnych wynikają z poznanych regulacji;
- znają wyniki badań nt stopnia wykorzystania możliwości stwarzanych przez prawo
oświatowe w praktyce szkolnej.
Czas trwania zajęć:
1 godzina dydaktyczna
17
Metody i formy realizacji:
− mini wykład interaktywny
− praca w grupach
− ruchome kartki
− dyskusja.
Planowany przebieg zajęć:
1.
Akty prawne określające możliwości wsparcia uczniów zdolnych.
20 minut
Mini wykład wprowadzający:
- prezentacja wykazu aktów prawnych związanych z pracą z uczniem zdolnym
- omówienie zakresu regulacji poszczególnych aktów prawnych
2.
Możliwości
wsparcia
uczniów
zdolnych
wynikające
z
regulacji
prawnych. 25 minut
Ćwiczenie- praca w grupach, ruchome kartki
Instrukcja:
Na podstawie informacji uzyskanych w trakcie wykładu wypiszcie, jakimi formalnymi
możliwościami wspierania uczniów zdolnych dysponuje szkoła? Każdą możliwość
zapiszcie na oddzielnym pasku papieru. 10’
Prezentacja prac poszczególnych grup, zredagowanie wspólnego plakatu.5’
Dyskusja: w jakim stopniu możliwości stwarzane przez prawo oświatowe są
wykorzystywane w praktyce szkolnej? – krótka wymiana doświadczeń.
W podsumowaniu prezentacja danych z kontroli NIK , Raportu KO, badań PISA.10’
Temat: Wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego uczniów zdolnych
Cele zajęć:
Uczestnicy:
- potrafią wskazać kierunki pracy dydaktyczno-wychowawczej służące wspieraniu
sfery emocjonalnej i społecznej uczniów zdolnych.
Czas trwania zajęć:
1 godzina dydaktyczna
18
Metody i formy realizacji:
- praca w grupach
- dyskusja
- mini wykład.
Planowany przebieg zajęć:
1. Określenie potrzeb uczniów zdolnych w sferze emocjonalnej i
społecznej. 20 minut
Praca w grupach:
Instrukcja:
Jakie są potrzeby uczniów zdolnych w sferze emocjonalnej ( gr. 1,2) i społecznej
( gr. 3,4) 10 ‘
Prezentacja pracy grup, podsumowanie. Mini wykład prowadzącego – piramida
potrzeb Maslowa. 10’
2. Rola nauczyciela we wspieraniu rozwoju emocjonalnego i społecznego
uczniów zdolnych -25 minut
Praca grupach, ruchome kartki.
Instrukcja: napiszcie, w jaki sposób nauczyciel może wspierać rozwój społeczny
(gr. 1,2) i emocjonalny (gr. 3,4) ucznia zdolnego. 15’
Podsumowanie, sporządzenie wspólnego plakatu10’
19
Moduł III: WYKORZYSTANIE ROZWIĄZAŃ WYPRACOWANYCH W PROJEKCIE
DiAMEnT W PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ SZKOŁY
Temat:
Założenia
i
elementy
systemu
pracy
z
uczniami
zdolnymi
wypracowanego w projekcie DiAMEnT i możliwość ich zastosowania w szkole.
Rola nauczycieli w realizacji wybranych rozwiązań.
Cele zajęć:
Uczestnicy:
- rozumieją koncepcję wspierania uzdolnień uczniów w województwie małopolskim
wypracowaną w projekcie DiAMEnT;
- wiedzą, jakie elementy systemu pracy z uczniem zdolnym mogą i powinny być
realizowane w szkole;
- potrafią określić zadania szkoły i nauczyciela w ramach systemu.
Czas trwania zajęć:
4 godziny dydaktyczne
Metody i formy realizacji:
− wykład interaktywny
− dyskusja.
Planowany przebieg zajęć:
1. Założenia merytoryczne i organizacyjne systemu pracy z uczniami
zdolnymi w województwie małopolskim. 50’
Wykład interaktywny:
− założenia merytoryczne systemu;
− cele ogólne i szczegółowe systemu pracy z uczniem zdolnym w województwie
małopolskim;
− elementy składowe systemu w aspekcie merytorycznym i organizacyjnym;
− zasady organizacji systemu ze szczególnym uwzględnieniem roli szkół
w systemie 40’
Dyskusja: Jakie możliwości dla ucznia, szkoły, nauczyciela tworzy zaprezentowany
system?; jak oceniacie te możliwości w świetle swoich doświadczeń? 10 ‘
20
2. Zadania szkoły związane z realizacją elementów systemu pracy z uczniem
zdolnym. 95 minut
Praca w grupach
Ustalcie i zapiszcie na plakacie, jakie zadania powinna realizować szkoła
w ramach systemu pracy z uczniem zdolnym wypracowanym w projekcie DiAMEnT
w odniesieniu do poszczególnych elementów:
gr.1
Realizacja programu Twórczo odkrywam świat
gr .2
Diagnoza uzdolnień
gr.3
Realizacja
wybranych
elementów
programów
zajęć
pozaszkolnych
w pracy lekcyjnej i pozalekcyjnej
Wykorzystajcie załączone opisy szczegółowe poszczególnych elementów systemu.
45 ‘
Prezentacja pracy grup: Każda grupa charakteryzuje szczegółowo omawiany
element i prezentuje zadania szkoły w analizowanym przez siebie obszarze. 30’
Podsumowanie prowadzącego z wykorzystaniem prezentacji na temat zadań szkół
w realizacji systemu pracy z uczniem zdolnym. 10 ‘
3. Zadania nauczyciela związane z realizacją wybranych rozwiązań 35 minut
Wędrujące plakaty:
Jakie zadania dla nauczyciela wynikają z ustalonych przez nas zadań szkoły
w systemie pracy z uczniem zdolnym? Dopiszcie je na opracowanych wcześniej
plakatach
dotyczących
zadań
szkoły.
Każda
grupa
pracuje
najpierw
nad uzupełnieniem swojego plakatu ( 10’) , a następnie dwóch kolejnych plakatów
(po 5’)
Prezentacja pracy grup, dyskusja: jakich umiejętności wymaga od nauczyciela
realizacja ww. zadań? 15’
21
Temat: Zasady pracy metodą projektu z wykorzystaniem strategii PBL
Cele zajęć:
Uczestnicy:
- znają założenia metody projektu realizowanej z wykorzystaniem PBL;
- potrafią odnieść te założenia do projektów realizowanych w ramach swoich
specjalności zawodowych;
- wiedzą, jak planować realizację projektów według zasad przyjętych w projekcie
DiAMEnT.
Czas trwania zajęć:
3 godziny dydaktyczne
Metody i formy realizacji:
− wykład
− dyskusja
− praca w grupach
− puzzle
− studium przypadku.
Planowany przebieg zajęć:
1. Założenia metody projektu realizowanej z wykorzystaniem strategii PBL.
60 minut
Praca w grupach- puzzle (praca z tekstem fragmentu Koncepcji wspierania uzdolnień
uczniów…)
Instrukcja :
Przeczytajcie załączony tekst i na jego podstawie odpowiedzcie na pytania:
Gr. 1 Na czym polega metoda projektu?
Gr. 2 Na czym polegają różnice między tradycyjnym zastosowaniem metody
projektu, a zastosowaniem tej metody z wykorzystaniem strategii PBL?
Gr . 3 Jakie są zadania nauczyciela na kolejnych etapach realizacji projektu?
22
Gr. 4 Jakie korzyści daje uczniom zdolnym praca metodą projektu z wykorzystaniem
PBL 30’
Prezentacja pracy grup, dyskusja, podsumowanie z wykorzystaniem prezentacji.
omówienie zasad pracy metodą projektu z zastosowaniem strategii PBL. Zwrócenie
uwagi na znaczenie formułowania pytań napędzających (driving questions) w pracy
nad projektem 30’
2. Zastosowanie
metody projektu i strategii PBL w programach zajęć
pozaszkolnych projektu DiAMEnT. 30 minut
Praca w grupach- studium przypadku (praca z tekstem fragmentów programów pracy
z uczniami zdolnymi w CWUZ)
Instrukcja:
Przeanalizujcie otrzymany fragment programu pracy z uczniami zdolnymi opartego
na metodzie projektu z wykorzystaniem strategii PBL.
Wykorzystując ten materiał jako przykład określcie
dla swojej specjalności
przykładowy moduł projektowy, a następnie sformułujcie 2- 3 tematy projektów
w obrębie tego modułu ( driving questions). 20 ‘
Prezentacja pracy grup, podsumowanie 10 ‘
3. Planowanie
realizacji
projektów
z
wykorzystaniem
strategii
PBL.
45 minut
Praca w grupach- studium przypadku (praca z przykładowym opisem projektu
zrealizowanego w CWUZ)
Instrukcja:
Przeanalizujcie otrzymany opis projektu, zrealizowanego z uczniami zdolnymi
w CWUZ. Zwróćcie uwagę: 1. Jak sformułowano temat projektu? 2. Jakie cele
operacyjne ustalono dla projektu? 3.
Jak są redagowane pytania napędzające?
4. Jak zostały zapisane zadania projektowe? 5. Jak są opracowane instrukcje
do zadań? 6. Jakie są spodziewane efekty projektu? 7. Jakie zaproponowano formy
oceny pracy uczniów? Przygotujcie się do przekazania uwag, wykorzystując
załączony formularz. 30’
23
L.p.
Kryterium
1
Temat projektu jest poprawnie sformułowany jako pytanie
problemowe.
2
Cele operacyjne projektu są poprawnie sformułowane pod względem
merytorycznym i metodycznym:
a)
cele są poprawnie zoperacjonalizowane (użycie odpowiednich czasowników
operacyjnych)
b)
cele operacyjne są adekwatne do tematu
c)
cele operacyjne uwzględniają wiedzę i umiejętności
3
Problemy szczegółowe do tematu projektu są poprawnie
sformułowane:
a)
wszystkie problemy szczegółowe są sformułowane w formie poprawnego
pytania problemowego
b)
wszystkie sformułowane problemy szczegółowe stanowią spójne elementy
składowe tematu projektu
c)
sformułowane problemy szczegółowe pozwalają uczniom na realizację
procesu badawczego
4
Opis realizacji zadań szczegółowych jest poprawny
a)
zadania szczegółowe są poprawnie sformułowane
b)
zadania szczegółowe są spójne z problemami szczegółowymi
c)
instrukcje dla uczniów są poprawnie sformułowane (przejrzystość, jasność,
jednoznaczność)
d)
zrealizowanie zadań szczegółowych pozwoli uczniom na zdobycie wiedzy
przedmiotowej
e)
zrealizowanie zadań szczegółowych pozwoli uczniom na zdobycie wiedzy
międzyprzedmiotowej
f)
zrealizowanie zadań szczegółowych pozwoli uczniom na zdobycie
umiejętności przedmiotowych
g)
zrealizowanie zadań szczegółowych pozwoli uczniom na zdobycie
umiejętności ponadprzedmiotowych
h)
uczniowie wykorzystali różne formy prezentacji opracowanych materiałów
5
Efekty projektu są poprawnie opisane
a)
efekty projektu są spójne z celami projektu
b)
efekty projektu uwzględniają założenia metody projektu i strategii PBL
6
W projekcie zostały wykorzystane różne formy oceny pracy uczniów
Prezentacja pracy grup, dyskusja.
błędy
w
planowaniu
i
Zwrócenie uwagi na
realizacji
projektów,
projektu DiAMEnT. 15 ‘
24
w
najczęściej popełniane
kontekście
doświadczeń
Temat: Możliwości wykorzystania programów zajęć pozaszkolnych dla uczniów
zdolnych
do
realizacji
zajęć
lekcyjnych,
pozalekcyjnych
i
godzin
wychowawczych.
Cele zajęć:
Uczestnicy:
− dostrzegają możliwości wykorzystania programów zajęć pozaszkolnych dla
uczniów zdolnych do realizacji zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz godzin
wychowawczych.
Czas trwania zajęć:
3 godziny dydaktyczne
Metody i formy realizacji:
− dyskusja
− praca w grupach
− mini wykład
− analiza dokumentów.
Planowany przebieg zajęć:
1. Formy organizowania pracy lekcyjnej i pozalekcyjnej z uczniami
zdolnymi 10 minut
Dyskusja: Jakie formy organizowania pracy lekcyjnej i pozalekcyjnej z uczniami
zdolnymi stosujecie w swojej praktyce? Jak oceniacie skuteczność tych form? 10’
2. Warunki skutecznej pracy lekcyjnej i pozalekcyjnej z uczniem zdolnym
35 minut
Praca w grupach:
Instrukcja
Gr. 1 Jakie są zadania nauczyciela prowadzącego zajęcia lekcyjne w zakresie pracy
uczniami zdolnymi? Jakie są warunki skutecznego wsparcia uczniów zdolnych
w ramach zajęć lekcyjnych?
25
Gr. 2 Jakie są zadania nauczyciela prowadzącego zajęcia pozalekcyjne?
Jakie są warunki skutecznego wsparcia uczniów zdolnych w ramach zajęć
pozalekcyjnych? 15 ‘
Prezentacja pracy grup, podsumowanie. W podsumowaniu zwracamy uwagę
na
różnicę
między
zajęciami
pozalekcyjnymi,
funkcjonującymi
w
szkołach
a zajęciami pozaszkolnymi, realizowanymi w ramach projektu DiAMEnT; wskazujemy
różnicę między formami pracy służącymi wspieraniu wiedzy i umiejętności ucznia
(przygotowanie do konkursu i olimpiady), służącymi rozwijaniu zainteresowań
(zajęcia pozalekcyjne) a zajęciami służącymi wszechstronnemu wspieraniu rozwoju
ucznia (zajęcia pozaszkolne w projekcie DiAMEnT oparte na metodzie projektu
i strategii PBL); podkreślamy komplementarność tych form i możliwość wykorzystania
elementów programów zajęć pozaszkolnych 20’
3. W jaki sposób można wykorzystać metodę projektu ze strategią PBL
oraz programy i materiały wypracowane w projekcie DiAMEnT, oparte
na tej strategii w pracy dydaktyczno-wychowawczej w szkole? 90 minut
Wykład z wykorzystaniem prezentacji na temat:
− koncepcja programu zajęć pozaszkolnych dla uczniów zdolnych – założenia
merytoryczne i metodyczne programu;
− treści programowe;
− struktura programu;
− koncepcja obudowy metodycznej do programu.
Wskazanie tych cech programu, które pozwalają na wykorzystanie jego elementów
także w realizacji zajęć z innych dziedzin.
W trakcie wykładu uczestnicy korzystają z programów zajęć. 35’
Praca w grupach:
Instrukcja
Przeanalizujcie
otrzymane
programy
zajęć
pozaszkolnych,
stanowiące
egzemplifikację omówionych podczas wykładu założeń. Jak można wykorzystać
te programy:
gr. 1 W pracy lekcyjnej?
gr. 2 W pracy pozalekcyjnej?
gr. 3 W pracy na lekcjach wychowawczych? 35’
Prezentacja pracy grup, podsumowanie prowadzącego 20’
26
MODUŁ
IV:
PRAKTYCZNE
ASPEKTY
REALIZACJI
PROJEKTÓW
EDUAKCYJNYCH Z ELEMANTAMI STRATEGII PBL
Temat: Przykładowe rozwiązania metodyczne wypracowane w projekcie
DIAMEnT
Cele zajęć:
Uczestnicy:
-
potrafią
analizować
przykładowe
rozwiązania
metodyczne
wypracowane
w projekcie DiAMEnT w kontekście zastosowania metody projektu ze strategią
PBL.
Czas trwania zajęć:
4 godziny dydaktyczne
Metody i formy realizacji:
− dyskusja
− praca w grupach
− mini wykład
− analiza dokumentów.
Planowany przebieg zajęć:
1. Zastosowanie
zasad
strategii
PBL
w
przykładowych
projektach
edukacyjnych zrealizowanych w POWUZ. 150 minut
Mini wykład:
Przypomnienie zasad strategii PBL oraz pracy metodą projektu z wykorzystaniem
tej strategii 30’
Praca w grupach
Instrukcja: Przeanalizujcie otrzymany opis realizacji projektu oraz materiały
przygotowane przez uczniów w ramach tego projektu (Uwaga: każda grupa analizuje
inny projekt). Na czym polega zastosowanie strategii PBL w analizowanym
projekcie? 60’
27
Prezentacja pracy grup: Każda grupa omawia analizowany projekt i wskazuje
elementy strategii PBL na różnych etapach realizacji projektu. 60 ‘
2. Możliwość zastosowania strategii PBL w realizacji projektów z innych
przedmiotów niż objęte zajęciami w CWUZ. 30 minut
Praca indywidualna/praca w parach
Instrukcja: Jakie umiejętności przedmiotowe i ponadprzedmiotowe pozwala rozwijać
metoda projektu ze strategią PBL na lekcjach waszych przedmiotów? 15 ‘
Prezentacja wyników prac. Zwrócenie uwagi na specyfikę rozwijanych umiejętności
przedmiotowych, możliwości integracji miedzy przedmiotowej
oraz wspólne dla
różnych przedmiotów umiejętności ponadprzedmiotowe. 15’
Temat: Planowanie realizacji projektów edukacyjnych z elementami strategii
PBL
Cele zajęć:
Uczestnicy:
− potrafią zaplanować realizację projektu edukacyjnego z wykorzystaniem
programów i materiałów pomocniczych projektu DiAMEnT.
Czas trwania zajęć:
4 godziny dydaktyczne
Metody i formy realizacji:
− dyskusja
− praca w grupach
− mini wykład
− studium przypadku.
Planowany przebieg zajęć:
1. Przypomnienie etapów planowania realizacji projektu. 15 minut
Mini wykład z przypomnieniem omawianych wcześniej zagadnień
28
2. Planowanie realizacji projektu edukacyjnego 165 minut
Praca indywidualna, praca
w parach lub praca w grupach według specjalności
reprezentowanych przez nauczycieli.
Instrukcja:
Gr. 1 Zaplanujcie realizację projektu edukacyjnego z zastosowaniem strategii PBL
z wybranego działu programowego waszego programu nauczania lub łączącego
treści z kilku działów.
Gr. 2 Zaplanujcie realizację projektu edukacyjnego z zastosowaniem strategii PBL
do realizacji w ramach zajęć pozalekcyjnych z waszego przedmiotu. Wykorzystajcie
załączony schemat.
Gr. 3 Zaplanujcie realizację projektu edukacyjnego z zastosowaniem strategii PBL
w ramach lekcji wychowawczych.
Wykorzystajcie załączony schemat : 120 minut
Dział programu/działy programu nauczania/ programu zajęć pozalekcyjnych/
programu wychowawczego.
1.
2.
3.
4.
5.
•
−
−
−
−
•
−
−
−
−
6.
7.
8.
Treści programowe do realizacji w ramach projektu:
Temat projektu:
Czas realizacji projektu (wpisujemy łączną ilość godzin dydaktycznych):
Cele operacyjne projektu:
Problemy szczegółowe (badawcze) do tematu projektu:
Zadania szczegółowe realizowane przez uczniów i instrukcje do zadań.
Zadanie 1:
Instrukcje dla uczniów, ilość uczniów realizujących instrukcje.
Wiedza zdobyta przez uczniów.
Umiejętności zdobyte przez uczniów.
Proponowana forma prezentacji przygotowanych przez uczniów materiałów:
Zadanie 2:
Instrukcje dla uczniów, ilość uczniów realizujących instrukcje:
Wiedza zdobyta przez uczniów:
Umiejętności zdobyte przez uczniów:
Proponowana forma prezentacji przygotowanych przez uczniów materiałów:
Efekty projektu:
Formy oceny pracy uczniów zastosowane w projekcie:
Wykorzystywane materiały:
Prezentacja pracy grup 40’
Podsumowanie prowadzącego z przypomnieniem kryteriów oceny planowania
realizacji projektu edukacyjnego z elementami strategii PBL. 5 ‘
29
MODUŁ V: EWALUACJA WARSZTATÓW
Temat: Ewaluacja ustna i pisemna
Cele zajęć:
Uczestnicy:
− potrafią dokonać samooceny własnego udziału w zajęciach
− potrafią przekazać informację zwrotną na temat zajęć
− potrafią nazwać umiejętności nabyte na warsztatach,
przydatne w pracy
zawodowej
− umieją określić, na ile szkolenie, w którym uczestniczyli, spełniło ich
oczekiwania.
Czas trwania zajęć:
1 godzina dydaktyczna
Metody i formy realizacji:
− praca w grupach
− praca indywidualna.
Planowany przebieg zajęć:
1. Ocena stopnia realizacji celów szkolenia i spełnienia oczekiwań 20 minut
Przypomnienie celów zajęć prezentowanych na początku szkolenia.
Praca w grupach:
Instrukcja: Przedyskutujcie w grupach i zapiszcie na plakacie odpowiedzi na pytania:
W jakim stopniu zostały zrealizowane cele szkolenia?
Co Wam się podobało na szkoleniu?
Co byście zmienili/ z czego byście zrezygnowali?
Czego się nauczyliście na szkoleniu?
Prezentacja plakatów grup
2. Ankieta ewaluacyjna 20 minut
Praca indywidualna
Uczestnicy indywidualnie wypełniają ankietę ewaluacyjną szkolenia
3. Zakończenie warsztatów 5 minut.
30

Podobne dokumenty