Konspekt lekcji

Transkrypt

Konspekt lekcji
KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Data : 12.12.2013 r.
Klasa: I b
Temat zajęć: Bezpieczne przygody. Pokonywanie przeszkód w sali gimnastycznej
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas: 45’
Liczba ćwiczących: 20
Przybory: 4 materace, drabinki – skośna i pionowa, zjeżdżalnia drewniana, lina leżąca, 2
ławeczki gimnastyczne, 10 pachołków,
Cel ogólny:
Kształtowanie wybranych umiejętności motorycznych w trakcie pokonywania toru przeszkód
w sali gimnastycznej, zgodnie z przyjętymi zasadami.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- potrafi pokonywać przeszkody sztuczne,
- zna zasady bezpieczeństwa w czasie ćwiczeń,
- celowo wykorzystuje przybory na zajęciach wychowania fizycznego
- wykonuje ćwiczenia rozluźniające i relaksacyjne
– wykonuje ćwiczenia równoważne,
- przeciąga się po linie,
- wspina się po drabince.
Metody: zabawowa, zabawowo-naśladowcza,
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna- jednolita, grupowa - zróżnicowana.
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE
TOK LEKCJI
CZAS
UWAGI
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1.Zabawa
1. Zbiórka w dwuszeregu
3’
orientacyjno-
2. Sportowe powitanie, sprawdzenie obecności
„Sport to...
porządkowa
3. Marsz dwójkami wokół sali gimnastycznej w
zdrowie!”
„Marsz
rytm tamburyna – próby wyrównania kroku,
zuchów”.
zatrzymanie w bezruchu zgodnie z przerwą w
muzyce.
2.Zabawa
1. Nauczyciel staje w środku koła trzymając
3’
ćwicząca refleks skakankę i zataczając ją w koło. Uczniowie
„Ogon szczura”
przeskakują przez koniec skakanki. Kto nie zdąży
podskoczyć siada poza kołem. Wygrywają
uczniowie (10 uczniów), którym udało się
przeskoczyć.
3. Rozgrzewka
1. Trucht wokół sali a w nim wykonywanie
4’
ćwiczeń:
- na klaśnięcie obrót wokół własnej osi
- na gwizdek przysiad i wyskok w górę
- na klaśnięcie podpór przodem i wykonanie 2
„pompek”
- krok odstawno -dostawny
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Motywacja do 1. Podanie tematu lekcji.
zajęć.
4’
2. Omówienie zadań lekcji, wyjaśnienie zadań do
wykonania
przy
kolejnych
stacjach
toru
przeszkód, prezentacja w wykonaniu nauczyciela.
2. Czynności
Podział uczniów na 5 grup po 4 osoby.
organizacyjno-
Uczniowie stoją w szeregu i odliczają do 5 –
porządkowe.
każdy musi zapamiętać swój numer.
Kolejne grupy przechodzą do poszczególnych
5’
Okrzyk
stacji toru przeszkód.
3. Ćwiczenia
Uczniowie w określonym czasie oswajają się z
próbne.
przyrządami sportowymi, wykonując ćwiczenia
zgodnie z omówionymi zasadami, następnie na
6x2’
sygnał dźwiękowy nauczyciela przechodzą do
12’
stacji kolejnej zgodnie z kierunkiem wskazówek
zegara, uczniowie zapamiętują kolejność stacji
w torze przeszkód.
4. Ćwiczenia
Uczniowie pokonują cały tor przeszkód metodą
właściwe
strumieniową jeden za drugim.
Stacja 1:
Uczniowie czołgają się pod materacami opartymi
„Kopiec kreta”
o ławeczki.
Stacja 2:
Uczniowie
„Przejście nad
gimnastycznej przodem, stawiając stopy jedną za
przepaścią”
drugą.
Stacja 3
Uczniowie na zmianę raz przeskakują nad
Skacz – czołgaj
przeszkodą raz się czołgają
przechodzą
po
10’
ławeczce
się
Stacja 4
Uczniowie biegną z piłką lekarską do półmetka i
Strongman
z
powrotem
przebiegając
po
ławeczce
gimnastycznej
Stacja 5:
„Wspinaczka ze Uczniowie
ślizgiem”
wchodzą
przodem
po
drabince
skośnej, zaczepionej o zjeżdżalnię, następnie
zjeżdżają w pozycji siedzącej.
Stacja 6:
Uczniowie przeciągają się na kocyku po linie
„Przeciąganie”
przywiązanej do drabinki.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Zabawa
Każdy uczeń jest pilotem śmigłowca. Skakanka
zręcznościowa
złożona na pół jest śmigłem. Uczniowie siedzący
2’
„Odlot
w kole starają się wstać, a następnie usiąść kręcąc
śmigłowców”
skakanka nad głową raz lewą, raz prawą ręką.
2. Uspokojenie
1.Omówienie lekcji, ewaluacja zajęć – czy się
organizmu.
podobały, czy raczej były nudne.
2’
2. Zachęcenie do samousprawniania się w czasie
wolnym.
3. Pożegnanie – ustawienie w dwuszeregu.
Pożegnanie
okrzykiem
”Czołem
klasa!”
Opracowanie : mgr Katarzyna Kokoszka-Olszówka
STACJA 1
STACJA 2
STACJA 3
STACJA 4 i 5
STACJA 6