Plotka?! Nie chcę nikomu szkodzić – sesja biblioterapeutyczna

Transkrypt

Plotka?! Nie chcę nikomu szkodzić – sesja biblioterapeutyczna
Zajęcia edukacyjne w bibliotece
Scenariusze zajęć dla klas 4–6
Plotka?! Nie chcę nikomu szkodzić
– sesja biblioterapeutyczna
Jolanta Smuniewska – wizytator Wydziału Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Kuratorium Oświaty w Warszawie, nauczyciel akademicki WSP TWP w Warszawie,
WSSE w Gdańsku, GSW w Grudziądzu, wykładowca kursów kwalifikacyjnych i doskonalących z bibliotekoznawstwa, zarządzania oświatą, terapii pedagogicznej, pedagogiki
opiekuńczo-wychowawczej
WP0208
Cel ogólny
● uwrażliwianie na potrzeby innych
Cele szczegółowe
Uczeń:
● potrafi wskazać, czym jest plotka
● dostrzega destrukcyjne działanie obmawiania kolegów
● okazuje wsparcie osobom odtrąconym
Metoda pracy
● biblioterapia i techniki ją wspomagające
Formy pracy
● indywidualna
● zespołowa
● grupowa
Środki dydaktyczne
● tekst wiersza M. Terlikowskiej Plotka
● piosenka Kayah Na językach (płyta CD lub kaseta)
● odtwarzacz CD lub magnetofon
● kartka z napisanym zdaniem
● schemat drzewa na dużym arkuszu papieru
● słowniki, książki z biblioteki (np. Słownik języka polskiego, Księga przysłów)
© Copyright by Dr Josef Raabe Spółka Wydawnicza Sp. z o.o.
Biblioteka – wizytówka szkoły
1
D
3.5
Zajęcia edukacyjne w bibliotece
Scenariusze zajęć dla klas 4–6
Przebieg zajęć
Część wprowadzająca
Poproś dzieci, aby usiadły w kręgu. Niech przedstawią się po kolei, podając swoje imię
wraz z odpowiedzią: Lubię/nie lubię... (w domyśle cechy charakteru). Następnie niech
dzieci ocenią swoje dzisiejsze samopoczucie, kończąc zdanie: Czuję się dziś jak .............
(kot, bo chętnie jeszcze bym pospała).
D
3.5
Część właściwa lekcji
Przygotuj kartkę z zapisanym na górze zdaniem: Karol podczas gry na boisku upadł i złamał
sobie nogę. Kartkę z napisanym zdaniem podaj kolejno uczniom w prawą stronę. Każdy
uczeń zapisuje rozwinięcie tego zdania (po napisaniu własnego zdania uczeń zagina część
kartki, aby następny piszący nie znał treści poprzedniego zdania). Poproś o odczytanie
zapisanej kartki (osoba ostatnia, do której przywędrowała zapisana kartka).
Karol podczas gry na boisku upadł
i złamał sobie nogę
2
Biblioteka – wizytówka szkoły
WP0208
Następnie wykonajcie „drzewo rozchodzenia się plotki” (uczniowie wykonują je na
dużym arkuszu papieru, gdzie w pień wpisane jest zdanie Karol podczas gry na boisku
upadł i złamał sobie nogę.). Uzupełnijcie gałęzie drzewa tak, aby graficznie przedstawić
drogi rozchodzenia się plotki (np.: Kuba go podciął, wpadł na niego Sebastian, zagapił
się na Agatę, potrącił go sędzia).