pobierz - Akademia Orange

Transkrypt

pobierz - Akademia Orange
Scenariusz zajęć medialnych
nr 2
AKADEMIA MŁODEGO INSTRUKTORA
Zakładamy bloga
Cel główny:
• zwiększenie u uczestników
umiejętności korzystania z
nowych mediów w celu
zdobywania i dzielenia się
wiedzą.
Cele szczegółowe:
• przygotowanie podstawowej
zawartości strony internetowej;
• zapoznanie dzieci z panelem
administracyjnym usługi
Blogger;
• nauka podstawowej obróbki
zdjęć przy użyciu programu
Gimp.
Uczestnicy:
• 15 osób w wieku 8 -12 lat
Miejsce i czas:
• sala komputerowa w Szkole
Podstawowej nr 2 w
Obornikach Śląskich;
• 2 godziny zegarowe.
Metody:
prezentacja, burza mózgów,
ćwiczenia praktyczne
Materiały i narzędzia:
komputery z dostępem do
internetu
www.fundacjaraban.org
Przebieg:
I. WSTĘP"
1. Na przykładach, omówiona zostaje dobrze i źle
skonstruowana strona internetowa- burza mózgów. Następnie
wyciągamy arkusz papieru z zapisanymi na poprzednich
zajęciach elementami, które mają znaleźć się na naszym blogu.
Dzieci dzielą się na trzy zespoły:'
1.
Zespół redakcyjny, który przygotowuje teksty do
poszczególnych podstron bloga.'
2.
Zespół administracyjny, odpowiedzialny za
utworzenie bloga, stworzenie układu i podstron wg
wcześniejszych ustaleń.'
3.
Zespół graficzny, który będzie przygotowywał
elementy graficzne do umieszczenia na blogu.'
!
II. PRACA W GRUPACH"
1. Zespół redakcyjny pod okiem instruktora pisze teksty, które
zostaną użyte na podstronach bloga. '
2. Zespół administracyjny zapoznaje się z panelem Bloggera,
zakłada bloga, wybiera szablon, wybiera gadżety i ich układ
oraz zakłada podstrony.'
3. Zespół graficzny poznaje podstawowe operacje na grafice w
programie Gimp: import plików, skalowanie, kadrowanie,
eksport.'
1
Scenariusz zajęć medialnych
nr 2
Efekt:
Dzieci szybko i sprawnie poradziły sobie ze stworzeniem bloga i obsługą panelu administracyjnego.
Także obsługa programu Gimp nie stwarzała znacznych problemów, każde dziecko z zespołu
graficznego samodzielnie obrobiło minimum pięć zdjęć według wytycznych instruktora. Największą
trudność miały dzieci z zespołu redakcyjnego – pisanie tekstów wymagało czynnego udziału
instruktora. Jako przykład wykorzystano stronę Fundacji Raban, gdzie dzieci mogły zobaczyć jakie
treści mogą się znaleźć w zakładkach „o nas”, „o projekcie”, „aktualności”, „kontakt”. '
!
Organizator:
Fundacja Raban została założona w Obornikach Śląskich w styczniu 2011 roku.'
Fundacja powstała aby promować sztukę perkusyjną, rękodzielnictwo i postawy proekologiczne. Jej
celem jest także animowanie społeczności lokalnej oraz ożywianie kultury tradycyjnej.
Kontakt:
www.fundacjaraban.org'
www.facebook.com/FundacjaRaban'
[email protected]'
Inspiracje:
Fundacja Raban od wielu lat prowadzi warsztaty rękodzielnicze, ale też perkusyjne warsztaty samby
oraz portal poświęcony muzyce brazylijskiej http://szkolasamby.org/. Na stronie Szkoły Samby znajdują
się różne materiały edukacyjne m. in. filmy instruktażowe. Pomysł na projekt Akademia Młodego
Instruktora powstał dzięki innowacyjnemu połączeniu realizowanych przez nas wcześniej działań- tzn.
prowadzeniu warsztatów rękodzielniczych i strony internetowej oraz tworzeniu tutoriali. Nowością
miało być to, że za stronę internetową i filmy będą odpowiadali uczestnicy czyli dzieci. '
Partnerzy:
Szkoła Podstawowa nr 2 w Obornikach Śląskich'
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Wzgórz Trzebnickich”'
NOWa Tygodnik Ziemi Trzebnickiej'
!
www.fundacjaraban.org
!
!
2
Scenariusz zajęć medialnych
nr 2
Projekt realizowany w ramach programu Fundacji Orange.
!
!
Materiał dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska
(licencja dostępna pod adresem: creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl)
www.fundacjaraban.org
3

Podobne dokumenty