scenariusz zajęć 26 marca 2014

Transkrypt

scenariusz zajęć 26 marca 2014
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
Temat: Wiosenne zabawy ruchowe – butelkowe ćwiczenia na wesoło
Grupa: 4-latki
Prowadząca: Barbara Antonowicz
Data: 26.03.2014r.
Cele:
 ćwiczenia dużych grup mięśniowych
 wyrabianie płynności i estetyki ruchów
 poznanie możliwości własnego ciała podczas ćwiczenia kompozycji ruchowych z
towarzystwem muzyki
 rozwijanie sprawności ruchowej poprzez gry, zabawy ruchowe i ćwiczenia
gimnastyczne
Pomoce:






odtwarzacz CD
płyta CD ,,Gimnastyka na wesoło”
butelki plastikowe ( 0,5 l ) dla każdego dziecka
płatki kosmetyczne
tamburyno
płytki do ćwiczeń polisensorycznych (wyrób własny)
Przebieg zajęcia:
1. Założenie stroju gimnastycznego – samodzielne przebieranie się w strój.
2. Rozgrzewka przy muzyce ,,Gimnastyka na wesoło”
,,Buzia, ręce, brzuch i serce”
Klepię się po swoim brzuchu,
drapię się po lewym uchu
i czeszę włosy na głowie,
zsuwam swą dłoń aż do powiek.
Myję ręce, myję buzię,
zęby czyszczę nieco dłużej,
wycieram się mym ręcznikiem,
smaruję buzię kremikiem.
Układam na piersi ręce,
pokazuję gdzie mam serce,
teraz chwytam moje nogi,
robię skłony do podłogi.
A teraz dłonie zaplatam
i na zewnątrz je odwracam,
wyciągam ręce najdalej
nie rozplątując ich wcale.
Lepię kuleczki ze śniegu
i rzucam nimi w kolegów.
Gdy oni we mnie rzucają,
uchylam się – nie trafiają!
Zionę ogniem jak wielki smok,
później piję przez słomkę sok,
zdmuchuję na torcie świeczki
i zjadam cierpkie porzeczki.
3. Rozdanie dzieciom butelek plastikowych:
 Przekładanie butelki z ręki do ręki ( z przodu, z tyłu, nad głową, pod kolanem,
stojąc w miejscu, w chodzie i w biegu w różnych kierunkach )
 ,,Słońce i deszcz” – na hasło słońce dzieci swobodnie biegają miedzy rozłożonymi
na podłodze butelkami, a na hasło deszcz dzieci podnoszą najbliższą butelkę i
spacerują jak z parasolem.
 ,,Przeganiamy zimę” – dzieci czworakują i szukają płatków śniegu, które
pozostawiła zima (płatki kosmetyczne), następnie dmuchają na płatki, żeby
przesunąć je za wyznaczoną linię.
 ,,Sprytne nogi” – w siadzie podpartym dzieci chwytają butelkę stopami i unoszą ją
do góry.
 ,,Wałkowanie ciasta” – dzieci w pozycji leżącej na brzuchu wyciągają ręce z
butelką daleko w przód i wracają do klatki piersiowej, pilnując, aby butelka
dotykała cały czas podłoża.
 ,,Wędrująca butelka” – przekazywanie sobie butelki ( w tym czasie gra muzyka),
na przerwę w muzyce dziecko, które właśnie trzyma butelkę musi wejść do środka
koła i powiedzieć zdanie: ,,Lubię pić wodę mineralną”.
 Chodzenie z butelką w dłoni po ,,ścieżce” utworzonej z płytek do ćwiczeń
polisensorycznych (wielozmysłowych).
 ,,Biegająca butelka” – dzieci ustawione w rozkroku, jedno za drugim, podają sobie
butelkę między nogami. Dziecko, które poda butelkę biegnie na koniec rzędu i tak
na zmianę ( ćwiczenie wykonujemy również poprzez podawanie górą ,,nad
głową”)
 ,,Wyścig butelek” – rywalizacja w dwóch grupach ( bieg z butelką do
wyznaczonego celu)
 ,,Wałkujemy ciasto ” – siad klęczny, butelka przed kolanami, dzieci trzymają
dłonie na butelce i przesuwają butelkę w przód, a następnie przysuwają ją do
kolan.
 ,,Masaż w parach” – każde dziecko masuje butelką plecy dziecka siedzącego przed
nim.
ĆWICZENIA USPOKAJAJĄCE

Siad skrzyżny – dzieci trzymają butelkę na głowie poziomo (podtrzymują
palcami). Nauczyciel podaje rytm na tamburynie, który dzieci starają się
zapamiętać. Na sygnał wystukują rytm uderzając butelkami o podłogę.
 Dzieci maszerują na palcach trzymając przed sobą butelkę, którą wznoszą do góry
z wykonaniem wdechu, przechodzą do chodzenia na piętach z równoczesnym
wydechem i opuszczeniem rąk.
4. Zakończenie: założenie ubrań.