2011-06-20_Podsumowanie aukcji maj - czerwiec
Informacja prasowa Warszawa, 20 czerwca 2011 Prawie każdy rodzaj sztuki na przedwakacyjnych aukcjach DESY Unicum Na koniec pierwszego półrocza DESA Unicum zorganizowała cztery różnorodne aukcje – licytować można było kolejno dzieła sztuki współczesnej, młodej, następnie odbyła się druga Aukcja Plakatu. Zakończeniem pierwszej części sezonu aukcyjnego była Aukcja Dzieł Sztuki, która zwyczajowo już stanowiła podsumowanie pierwszego półrocza. W ramach letniej przerwy, 6 sierpnia odbędzie się specjalna Aukcja Plakatu współorganizowana z Sopockim Domem Aukcyjnym w Sopocie. Druga część sezonu, po przerwie wakacyjnej, rozpocznie się we wrześniu od licytacji dzieł młodych twórców. Podczas XIX Aukcji Sztuki Współczesnej licytowano prace uznanych artystów, takich jak Jerzy Nowosielski, Zdzisław Beksiński, Franciszek Starowieyski, Tadeusz Kantor, Jan Tarasin. Najwyższą kwotę nabywca zapłacił za okazały obraz Zdzisława Beksińskiego pod tytułem „YŁ” z 1997 roku. Dzieło sprzedane zostało za 45 000 zł. Niezmiennym powodzeniem cieszą się serigrafie Jerzego Nowosielskiego – podczas aukcji wylicytowano „Wspomnienie z Egiptu” (z wywoławczej 2 800 zł na 6 000 zł) oraz „Akt siedzący” (z 3 200 zł na 8 500 zł), prezentujący charakterystycznie ujęty fragment kobiecej sylwetki. Kolekcjonerzy docenili także rysunek Tadeusza Kantora związany tematycznie z inscenizacją teatru Cricot 2 z 1973 roku wedle sztuki Witkacego „Nadobnisie i koczkodany”. „Człowiek z deską” sprzedany został za 11 000 zł. Co charakterystyczne, uznaniem cieszyły się dobrej jakości i atrakcyjne cenowo prace na papierze uznanych klasyków polskiej sztuki współczesnej. Sprzedały się efektowne akwarele Jana Tarasina (z 10 000 zł na 13 000 zł), Stanisława Fijałkowskiego (z 8 500 zł na 11 000 zł) oraz Jana Berdyszaka (z 2500 zł na 3 200 zł). Być może to znak, ze rynek zaczął wreszcie doceniać prace na papierze, które długo uważane były przez polskich kolekcjonerów za coś gorszego niż obrazy sztalugowe na płótnie lub desce. Kolejną okazją do nabycia dzieł młodych twórców po atrakcyjnej cenie była 7 Aukcja Młodej Sztuki, na której pod młotek poszły 104 wyselekcjonowane obrazy. Najwyższe ceny, po 4 200 zł, osiągnęły obrazy: „Próżnia” Violi Tycz oraz „Tanie Sasnale z Chin/Fabryka” znanej grupy The Krasnals. Ośmiokrotne przebicie ceny wyjściowej, która tradycyjnie wynosiła 500 zł dla każdej pracy, uzyskał obraz Katarzyny Szeszyckiej „Hooligans” – został wylicytowany za 4 000 zł. Kolejna porcja dobrej młodej sztuki dostępna będzie na pierwszej powakacyjnej aukcji w DESIE Unicum 8 września. Zorganizowana po raz drugi Aukcja Plakatu przyciągnęła szerokie grono miłośników sztuki na afiszach. Licytowano rzadkie międzywojenne plakaty, jak „Mistrzostwa Szermiercze Europy” Andrzeja Stypińskiego i Jerzego Skolimowskiego z 1933 roku, czy „Zakopane, Kasprowy” z 1935 roku – którego autorem był również Skolimowski, do spółki ze Stefanem Osieckim. Oba afisze kolekcjonerzy kupili po 14 000 zł za każdy. Duże wzięcie miały projekty Tadeusza Gronowskiego, artysty znanego także w dziedzinie tradycyjnego malarstwa – „22 lipca 1965, Święto Twórczych Osiągnięć Narodu” (cena wylicytowana 8 500 zł) i „Festiwal Polskiej Muzyki Ludowej” z 1949 roku, za który zapłacono 9 500 zł. Wśród plakatów filmowych, które stanowiły gros obiektów prezentowanych na tej aukcji, wspomnienia z dawnych lat przywoływały m. in. „Miś”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, czy „E.T.” – ostatni z wymienionych, autorstwa Mirosława Łakomskiego, sprzedał się za 2 200 zł. Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Maria Peliwo tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] Informacja prasowa Na Aukcji Dzieł Sztuki dopisali miłośnicy malarstwa realistycznego i amatorzy widoków Warszawy – dwukrotne przebicie uzyskał olej Władysława Chmielińskiego „Widok na kościół Sakramentek w Warszawie”. Nabywca zapłacił za niego 10 000 zł. Drugi obraz tego samego autora, „Rynek miejski zimą”, został przebity ponad 3 razy – z 3 000 na 9 500 zł. Wzięciem cieszyła się klasyka sztuki polskiej z przełomu XIX i XX w. Nieduża praca Józefa Chełmońskiego „Modlący się chłop” z ok. 1906 roku spotkała się z uznaniem kolekcjonerów – wylicytowana została za ostateczną kwotę 42 000 zł. To niezmiernie charakterystyczny dla najważniejszego malarza polskiego realizmu, pełen bezpośredniości i prostoty szkic malarski notujący szybkim gestem scenę z życia polskiej wsi, której poświęcona jest znaczna większość twórczości Chełmońskiego. Za okazałych rozmiarów akwarelę Juliana Fałata „Pejzaż z myśliwym” z 1919 roku, pochodzącą z okresu pobytu artysty w Bystrej, zaoferowano 40 000 zł. Nie zabrakło także drobnych obiektów kolekcjonerskich, takich jak misternie rzeźbiona w drewnie bukszpanowym „Immaculata” Stanisława Wójcika (wylicytowana za 4 400 zł), czy odlew z brązu z odlewni Łopieńskich „Popiersie Adama Mickiewicza” Bolesława Jeziorańskiego (4 600 zł). Najdrożej sprzedanym dziełem podczas tej licytacji był sielankowy w tematyce obraz Wilhelma Kotarbińskiego „Przy skałach”, który uzyskał cenę 75 000 zł. Nie dziwi to, jeśli weźmiemy pod uwagę, że prace tego artysty osiągają bardzo wysokie ceny na aukcjach światowych, głównie dzięki zainteresowaniu kolekcjonerów rosyjskich. Artysta ten, podobnie jak Henryk Siemiradzki, uważany jest przez Rosjan, pomimo polskiego pochodzenia, za artystę rosyjskiego. Na kolejne aukcje zapraszamy: - 6 sierpnia – Aukcja Plakatu w Sopocie; organizowana przy współpracy z Sopockim Domem Aukcyjnym - 8 września – 8 Aukcja Młodej Sztuki Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Maria Peliwo tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] Informacja prasowa XIX Aukcja Sztuki Współczesnej – 26 maja 2011 Autor Jerzy Nowosielski Jerzy Duda-Gracz Bernard Aptekar Jerzy Nowosielski Jerzy Nowosielski Jerzy Nowosielski Tadeusz Kantor Kazimierz Mikulski Ryszard Stryjec Igor Mitoraj Urszula Broll Zbigniew Libera Ewa Kuryluk Wojciech Fangor Jan Tarasin Ryszard Winiarski Mieczysław Janikowski Stanisław Fijałkowski Henryk Stażewski Franciszek Starowieyski Franciszek Starowieyski Jarosław Modzelewski Stasys Eidrigevicius Stasys Eidrigevicius Zdzisław Beksiński Jan Berdyszak Joanna Sarapata Tytuł Wspomnienie z Egiptu, 1999 r. Zestaw pamiątkowy na aukcję charytatywną - ,Judaika,, 1962-1992 Przerwa na kawę, 1981 r. Akt siedzący, 1999 r. Portret w kapeluszu Bez tytułu (Portret) Człowiek z deską, 1973 r. Kobieta, 1975 r. Jeździec, 1981 r. Głowa, 2000 r. Martwa natura kubistyczna (z wazonami), ok. 1954 r. Krople krwi, 1998 r. Portret brata - Piotra Kuryluka, 1981 r. Kompozycja, 1971 r. Fragment, 1996 r. Chance in game for one, 1985 r. Miniatura Pejzaż, 1984 r. Kompozycja, 1975 r. Kompozycja, 1691 r. (1991 r.) Bez tytułu, 1690 r. (1990 r.) Statek, 2005 r. Twarz zawoalowana, lata 90 XX w. Człowiek, lata 90. XX w. YŁ, 1997 r. Poutre de la Croix - Belka poprzeczna, 1993 r. Akt kobiecy Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Maria Peliwo tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] 2 800 zł 6 000 zł Cena sprzedaży (wraz z opłatą aukcyjną) 6 900 zł 12 000 zł 10 000 zł* 11 500 zł* 2 6 3 3 3 6 20 1 1 zł zł zł zł zł zł zł zł 6 000 zł 8 500 zł 4 200 zł 5 000 zł 11 000 zł 15 000 zł* 1 100 zł 1 400 zł 6 900 zł 9 775 zł 4 830 zł 5 750 zł 12 650 zł 17 250 zł* 1 265 zł 1 610 zł 3 5 8 9 11 12 13 16 1 500 zł 1 500 zł 1 725 zł 17 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 2 600 zł 5 000 zł 6 500 zł 13 000 zł 9 000 zł* 1 500 zł* 11 000 zł 42 000 zł* 10 000 zł 15 000 zł 20 000 zł* 4 200 zł 4 000 zł 45 000 zł* 2 990 zł 5 750 zł 7 475 zł 14 950 zł 10 350 zł* 1 725 zł* 12 650 zł 48 300 zł* 11 500 zł 17 250 zł 23 000 zł* 4 830 zł 4 600 zł 51 750 zł* 19 21 24 27 28 32 34 35 39 40 47 53 54 57 2 500 zł 3 200 zł 3 680 zł 63 18 000 zł 27 000 zł 31 050 zł 71 Cena wywoławcza 5 6 10 9 2 8 45 10 15 26 4 4 56 000 200 000 600 500 000 000 000 600 000 000 000 500 200 500 000 000 000 000 000 000 000 Cena wylicytowana Pozycja w katalogu 1 Informacja prasowa Rafał Olbiński Lech Okołów Judyta Sobel Zofia Kulik Carmen - lustro, 2010 r. Ucieczka do Egiptu, 1993 r. Statek Deseń I, 2007 r. 4 2 28 1 600 500 000 800 zł zł zł zł 6 2 28 1 000 500 000 800 zł zł zł zł 6 2 32 2 900 875 200 070 zł zł zł zł 72 75 81 90 7 Aukcja Młodej Sztuki – 2 czerwca 2011 Autor Artur (Artór) Trojanowski Kuba Adamek Stafan Hanćkowiak Gossia Zielaskowska Agata Rościecha Elżbieta Kapusta-Kozera Stanisław Andrzej Winiarski Joanna Karpowicz Marta Frej Zdzisław Nitka Monika Dętkoś Roksana Kularska-Król Łukasz Stokłosa Marek Sułek Marcin Bober Mirella Rylewicz Dominika Kowynia The Krasnals Michał Zawada Piotr Kossakowski Małgorzata Maćkowiak Sławomir Toman Ewa Doroszenko Tytuł Ciepły deszcz, 2008 r. Reklama, 2008 r. Psia mać, 2008 r. Obecność, 2008 r. Z cyklu "Gorsety" 2010 r. Ulica, 2005 r. Waga, 2003 r. Samochód i księżyc, 2010 r. Marlena, 2006 r. Muzeum. Beuys, 2010 r. X Dance, 2011 r. Królowa z pupilem Święty Sebastian, 2010 r. Z serii "Stories" Czwartek, godzina 13:21, - z cyklu "Haylife", 2009 r. Ochrona przyrody, 2010 r. Chyba, 2006 r. Tanie Sasnale z Chin / Fabryka, 2008 r. Nihil simile II, 2010 r. Antonioni, 2009 r. Bez tytułu Barbie, 2002 r. Relacje na beterie, 2008 r. Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Maria Peliwo tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] Cena wywoławcza Cena wylicytowana zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 3 400 zł 3 200 zł 650 zł 3 800 zł 1 100 zł 2 200 zł 500 zł 650 zł 3 400 zł 550 zł 1 300 zł 1 700 zł 1 300 zł 850 zł 500 zł 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 zł zł zł zł zł zł zł zł Cena sprzedaży (wraz z opłatą aukcyjną) 3 910 3 680 748 4 370 1 265 2 530 575 748 3 910 633 1 495 1 955 1 495 978 Pozycja w katalogu zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 1 3 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 3 200 zł 3 680 zł 17 3 2 4 1 3 2 4 1 18 20 21 22 23 24 25 26 200 400 200 200 500 600 2 200 800 zł zł zł zł zł zł zł zł 680 760 830 380 575 690 2 530 920 zł zł zł zł zł zł zł zł Informacja prasowa Miłosz Płonka Sławomir Rumiak Malwina Niespodziewana Anna Orbaczewska Filip Gruszczyński Kinga Nowak Igor Chołda Krzysztof Borkowski Ola Mróz Natalia Bażowska Joanna Gęsiorska Malina Tomaszewska Viola Tycz Agata Sobczyk Radek Szlaga Magdalena Krawczyk Tomasz Karabowicz Daria Rozmarynowicz Agata Czeremuszkin-Chrut Anna Haralewicz Robert Jaworski Bartek Jarmoliński Magdalena Starska Tomasz Daniec Robert Motelski Joanna Wowrzeczka Aga Migdałek Bartłomiej Kownacki Wojciech Szczęśniak Daniel Perełkiewicz Maciej Kozłowski Aleksander Ryszka Jakub Jakubowski Za siódmym wielościanem, 2007 r. Anita i życie płciowe ptaków, 2003 r. Figura, 2003 r. Nie ma nic za darmo, 2010 r. Do wyboru, do koloru, 2010 r. Bez tytułu, 2009 r. Trogloditum One hundred dollars - Franklin Spirit use, 2008 r. Walka, 2009 r. Molo Bez tytułu Próżnia, 2011 r. Żółte miasteczko Malarstwo, 2007 r. Bez tytułu Portret mężczyzny, 2011 r. Dziewczyna w żółtym, 2011 r. Tyłem, 2011 r. Bal maskowy, 2011 r. Kangur z parku Uemo z Tokyo, 2011 r. Hi-born in PL, 2007 r. I to że nie ma rąk. Wyobraża sobie, że w sumie to je miał Kolekcjoner, 1998 r. Drzewa 22 stycznia 11:08, 2011 r. Z cyklu "Nowe pejzaże", 2007 r. Absent 7, 2011 r. Nagrobek, 2010 r. Zakupoholiczna, 2006 r. Bez tytułu Psy, 2007 r. Bez tytułu, 2008 r. Liść, 2010 r. Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Maria Peliwo tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 500 zł 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 550 2 000 750 900 1 700 550 750 1 100 500 1 200 1 100 500 4 200 1 000 1 900 600 650 1 200 1 400 1 500 1 400 700 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 633 2 300 863 1 035 1 955 633 863 1 265 575 1 380 1 265 575 4 830 1 150 2 185 690 748 1 380 1 610 1 725 1 610 805 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 750 zł 863 zł 50 550 zł 1 200 zł 2 400 zł 800 zł 500 zł 650 zł 550 zł 2 800 zł 1 300 zł 1 000 zł 633 zł 1 380 zł 2 760 zł 920 zł 575 zł 748 zł 633 zł 3 220 zł 1 495 zł 1 150 zł 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Informacja prasowa Małgorzata Kosiec Iza Staręga Piotr Czajkowski "Czajor" Katarzyna Plewa Wojciech Ćwiertniewicz Agnieszka Prus Kacper Bożek Igor Rudziński Daniel "Chazme" Kaliński Andrzej Zujewicz Sylwester Stabryła Grzegorz Kozera Tomasz Koniuszek Tomasz Kołodziejczyk Tomasz Mistak Agnieszka Glasenapp Ilona Herc Jowita Żychniewicz Toma Paulina Siedlarz Bogna Palmowska Rafał Wilk Katarzyna Szeszycka Marzena Ślusarczyk Bartosz Kokosiński Klaudia Ka Małgosia Malinowska Krzysztof Bryła Dorota Wójcik Irmina Staś Agata Mocarska Karolina Kosińska Dominika Bęc Katarzyna Skrobiszewska Piotr Kolanko Suriw Bez tytułu Syros, 2010 r. To było w piątek, 2011 r. Biały dom, 2008 r. Bez tytułu (199), 2010 r. 23, 2006/2011 r. Imperator, 2002 r. Bez tytułu, 2010 r. Bez tytułu Pomostówka, 2008/2011 r. Za burtą, 2009 r. Owoce leśne, 2011 r. Zagubiony, 2011 r Przystań III, 2011 r. Justice Center, 2010 r. Konfrontacje - z cyklu "Kynofobia" Wera - z cyklu "Lato", 2011 r. Deserki 1, 2010 r. Deski, 2011 r. Bez tytułu Nie bójcie się, 2009 r. Hoolinags, 2011 r. Sweet winter - z cyklu "Funky", 2010 r. Ludzie warzywa (Granat), 2009 r. Tancerka, 2011 r. Merylin Skrzynka pocztowa Rower, 2009 r. 002, 2010 r. Charlotta Obsession I Martwa natura żółta, 2010 r. Ostre, nieostre – z cyklu "Patrzcie", 2005 r. Nic Ariadny, 2009 r. Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Maria Peliwo tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 500 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 1 100 500 850 500 1 100 700 650 850 1 400 500 2 200 750 950 2 600 1 400 850 1 500 750 550 550 2 600 4 000 1 800 650 550 500 1 200 1 600 1 800 1 200 1 300 500 1 400 800 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 1 265 575 978 575 1 265 805 748 978 1 610 575 2 530 863 1 093 2 990 1 610 978 1 725 863 633 633 2 990 4 600 2 070 748 633 575 1 380 1 840 2 070 1 380 1 495 575 1 610 920 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 61 62 63 65 66 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 83 84 85 86 87 88 89 91 93 94 96 97 98 99 100 101 102 Informacja prasowa Michał Korchowiec Grupa Twożywo Klisze A 3, 2010 r. Pozór Dozór, 2008 r. 500 zł 500 zł 2 400 zł 1 700 zł 2 760 zł 1 955 zł 103 104 2 Aukcja Plakatu – 9 czerwca Autor Anna Gosławska-Lipińska "Ha-Ga" Marian Stachurski Jerzy Flisak Eryk Lipiński Jerzy Flisak Artysta Nieokreślony Stefan Osiecki, Jerzy Skolimowski Tadeusz Jodłowski Henryk Tomaszewski And. Stypiński, Jerzy Skolimowski Janusz Grabiański Janusz Grabiański Artysta Nieokreślony Eryk Lipiński i Julia Pirotte Lucjan Jagodziński J. Przygodzki A. Zaleski Jerzy Flisak Jerzy Flisak Tadeusz Gronowski Maciej Nowicki, Stan. Sądecka Tadeusz Gronowski Tytuł AWANTURA O DZIECKO, 1955 R. SPÓŹNIENI PRZECHODNIE, 1962 R. DALEKI UKOCHANY, 1961 R. NIEDZIELNY PORANEK, 1955 R. MANDACIK PROSZĘ, 1962 R. WYCIĄGIEM NA NARTY WYGODNIE I PRZYJEMNIE ZAKOPANE. KASPROWY, 1935 R. DWAJ KAPITANOWIE, 1956 R. FOOTBALL, 1948/1988 MISTRZOSTWA SZERMIERCZE EUROPY, 1933 R. POLISH AIRLINES. LOT, ok. 1975 R. EWIE W DNIU JEJ ŚWIĘTA, 1972 R. MILIONY KOBIET ŚWIATA, 1953 R. JESTEM OBYWATELEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ, 1953 STARTUJE MŁODOŚĆ, 1958 R. NIE LEKCEWAŻ SKALECZEŃ, 1950-te ZBIERAJ CENNE SUROWCE WTÓRNE, 1952 R. SETKA DLA KURAŻU, 1977 R. I NA JAWIE I WE ŚNIE ZAWSZE ZGODNIE Z BHP, 1972 R. PROJEKT PLAKATU: 22 LIPCA 1965. ŚWIĘTO TWÓRCZYCH…, 1965 R. BAL MŁODEJ ARCHITEKTURY, 1947 R. PROJEKT PLAKATU: FESTIWAL POLSKIEJ MUZYKI Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Maria Peliwo tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] Cena wywoławcza 250 zł 250 zł 200 zł 450 zł 200 zł 600 zł 13 000 zł 250 zł 1 300 zł 14 000 zł 600 zł 650 zł 450 zł Cena wylicytowana 650 750 450 600 400 600 14 000 650 1 300 14 000 700 750 600 Pozycja w katalogu Cena(wraz z opłatą aukcyjną) zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 748 863 518 690 460 690 16 100 748 1 495 16 100 805 863 690 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 1 3 4 5 6 8 10 11 15 17 22 23 33 750 zł 850 zł 978 zł 34 600 zł 250 zł 300 zł 200 zł 700 300 350 300 805 345 403 345 zł zł zł zł 35 36 38 40 200 zł 400 zł 460 zł 41 6 000 zł 8 500 zł 9 775 zł 42 1 700 zł 6 000 zł 1 700 zł 9 500 zł 1 955 zł 10 925 zł 44 45 zł zł zł zł Informacja prasowa Eugeniusz Taru Artysta Nieokreślony Marian Stachurski Jerzy Srokowski Wojciech Wenzel Józef Mroszczak Waldemar Świerzy Wojciech Fangor Józef Mroszczak Eryk Lipiński Janusz Rapnicki Tomasz Rumiński Jerzy Skarżyński Wojciech Wenzel Andrzej Onegin Dąbrowski Henryk Chyliński Wojciech Zamecznik Maciej Żbikowski Maciej Żbikowski Wiktor Górka Hanna Bodnar Bohdan Butenko Bohdan Butenko Jerzy Flisak Jakub Erol Eryk Lipiński Andrzej Pągowski Maciej Hibner Andrzej Klimowski Andrzej Krajewski Andrzej Krajewski LUDOWEJ, 1949 R. WIDZICIE EISENHOWERA?, 1952 R. POWSZECHNE ROZBROJENIE, LIKWIDACJA KOLONIALIZMU, … 1960 R. ORZEŁ, 1959 R. PANIENKA Z OKIENKA, 1964 R. WIECZÓR KAWALERSKI, 1960 R. SKARBY KRÓLA SALOMONA, 1958 R. NIKODEM DYZMA, 1956 R. INTRUZ, 1958 R. JUTRO BĘDZIE ZA PÓŹNO, 1955 R. NIKT NIE WOŁA, 1960 R. WINNETOU, 1966 R. ŚWIĄTYNIA DIABŁA, 1971 R. LALKA, 1968 R. POPIÓŁ I DIAMENT, 1958? MATNIA, 1967 R. CZEROWNE PANTOFELKI, 1963 R. POCIĄG, 1959 R. STAWKA WIĘKSZA NIŻ ŻYCIE CZ. 1, 1969 R. NIE LUBIĘ PONIEDZIAŁKU, 1971 R. SZPINAK CZYNIA CUDA, 1978 R. REKSIO SADOWNIK, 1977 R. MIŁOŚĆ, MIŁOŚĆ, MIŁOŚĆ, 1979 R. I TY ZOSTANIESZ INDIANINEM, 1962 R. MAŁY KSIĄŻĘ, 1977 R. TEN OKRUTNY, NIKCZEMNY CHŁOPAK, 1972 HALLO SZPICBRÓDKA, 1978 R. WALL STREET, 1988 R. GRACZ, 1961 R. OJCIEC CHRZESTNY II, 1976 R. BITWA O MIDWAY, 1977 R. NA NIEBIE I NA ZIEMI, 1974 R. Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Maria Peliwo tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] 1 200 zł 1 200 zł 1 380 zł 47 900 zł 950 zł 1 093 zł 49 575 230 093 805 633 093 863 633 230 403 518 690 150 345 070 403 230 345 115 633 690 345 288 230 805 690 093 805 288 50 51 53 56 58 59 60 61 62 65 68 70 73 74 75 76 77 79 80 81 82 83 85 86 88 89 90 91 92 200 zł 150 zł 350 zł 250 zł 450 zł 600 zł 750 zł 550 zł 150 zł 150 zł 450 zł 450 zł 600 zł 300 zł 1 700 zł 200 zł 200 zł 250 zł 100 zł 400 zł 450 zł 200 zł 200 zł 200 zł 500 zł 500 zł 800 zł 350 zł 200 zł 500 200 950 700 550 950 750 550 200 350 450 600 1 000 300 1 800 350 200 300 100 550 600 300 250 200 700 600 950 700 250 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 1 1 1 2 1 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł Informacja prasowa Andrzej Krajewski Jan Sawka Jan Sawka Jerzy Flisak Andrzej Krajewski Jerzy Flisak Jan Młodożeniec Wiktor Górka Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski Mirosław Łakomski Witold Dybowski Mirosław Łakomski Adam Jaeschke Jakub Erol Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski Jerzy Cieślak Waldemar Świerzy Jakub Erol Andrzej Pągowski Wiesław Wałkuski Maciej Kałkus Jakub Erol Andrzej Pągowski, A. Koch Andrzej Pągowski ZAKLĘTE REWIRY, 1975 R. EXODUS, 1974 R. JAN SAWKA, 1974 R. JAK ROZPĘTAŁEM II WOJNĘ ŚWIATOWĄ cz. III, 1970 R. UTRACONA CZEŚĆ KATARZYNY BLUM, 1977 R. SZACHRAJKI, 1983 R. PEPPINO PODBIJA AMERYKĘ, 1973 R. CZŁOWIEK ORKIESTRA, 1972 R. ŁUK EROSA, 1987 R. PORNO, 1989 R. TABU, 1987 R. IMPERIUM KONTRATAKUJE, 1983 R. POWRÓT JEDI, 1984 E.T., 1984 R. INDIANA JONES I ŚWIĄTYNIA PRZEZNACZENIA, 1985 R. ROZMOWY KONTROLOWANE, 1991 R. MIŚ, 1981 R. VABANK MIŚ (2), 1981 BEZ ZNIECZULENIA, 1978 R. GREK ZORBA, 1990 R. OBYWATEL PISZCZYK, 1988 R. KSIĄŻĘ W NOWYM JORKU, 1988 R. GLINIARZ Z BEVERLY HILLS, 1985 R. LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE, 1983 R. ZABIJ MNIE, GLINO, 1988 R. PAN KLEKS W KOSMOSIE, 1988 R. Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Maria Peliwo tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] 300 zł 1 300 zł 400 zł 300 zł 250 zł 200 zł 200 zł 200 zł 200 zł 200 zł 100 zł 400 zł 400 zł 1 000 zł 500 zł 200 zł 200 zł 200 zł 250 zł 200 zł 100 zł 100 zł 150 zł 100 zł 250 zł 100 zł 150 zł 650 1 300 550 350 950 300 400 600 250 250 250 1 000 650 2 200 700 350 600 350 250 300 150 200 150 100 350 200 250 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 748 1 495 633 403 1 093 345 460 690 288 288 288 1 150 748 2 530 805 403 690 403 288 345 173 230 173 115 403 230 288 zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł zł 93 94 95 96 97 100 101 102 103 104 106 109 110 111 114 115 116 117 118 119 120 122 123 124 125 126 127 Informacja prasowa 170 Aukcja Dzieł Sztuki – 16 czerwca Władysław Chmieliński Wilhelm Kotarbiński Rafał Malczewski Julian Fałat Eugeniusz Arct Wojciech Kossak Józef Ryszkiewicz Zygmunt Józef Menkes Czesław Wasilewski Józef Chełmoński Konstanty Mackiewicz Jan Stanisławski 9 500 75 000* 24 000 40 000* 9 000 28 000* 30 000* 42 000 17 000 42 000 8 500 52 000 Pozycja w katalogu 1 2 4 6 8 10 11 14 18 19 21 23 75 000 63 000* 72 450* 30 30 000 30 000 25 000 15 000 15 000 40 000 25 000* 20 000* 16 000 15 000 46 000 28 750* 23 000* 18 400 17 250 31 32 33 34 36 9 000 7 000* 8 050* 38 15 000 15 000 17 250 39 MAŁY JEZUS I JAN CHRZCICIEL według P. P. Rubensa 3 500 3 400* 3 910* 40 ADORACJA DZIECIĄTKA 3 500 2 800* 3 220* 42 PORTRET IZABELI BRANDT według P. P. Rubensa 8 000 9 500 10 925 43 DZIECI PASĄCE GĘSI UŚMIECHNIĘTA GĘSIARKA PEJZAŻ ZIMOWY 4 000 4 000 4 000 6 000 6 000 5 500 6 900 6 900 6 325 44 45 53 Tytuł Zygmunt Józef Menkes Zdzisław Cyankiewicz (Cyan) Marc Sterling Jakub Zucker Maurycy Trębacz RYNEK MIEJSKI ZIMĄ PRZY SKAŁACH W TATRACH PEJZAŻ Z MYŚLIWYM, 1919 R. "ULICZKA W KAZIMIERZU III", 1963 R. UŁAN 3 PUŁKU, 1938 R. "NA PAGÓRKU POWSTAŃCZYM", 1878 R. GOŹDZIKI W WAZONIE TROJKĄ PRZEZ STEP MODLĄCY SIĘ CHŁOP, OK. 1906 R. LETNI PEJZAŻ PEJZAŻ "OJCIEC JAKUB ODGANIAJĄCY KUPCÓW OD SKLEPU", OK. 1933 R. ARTYSTA W PRACOWNI TOALETA MARTWA NATURA Z OWOCAMI CASTEL NUOVO W NEAPOLU BRZEG WIŚLANY Malarz angielski, XIX w. CHŁOPIĘCY POJEDYNEK Johann Jakob Dorner II Malarz nierozpoznany, XVIII/XIX w. Malarz nierozpoznany, XIX w. Naśladowca Petera Paula Rubensa (1577 - 1640), XVIII w. Adam Setkowicz Adam Setkowicz Wiktor Korecki PEJZAŻ IDYLLICZNY, 1824 R. Bruno Schulz Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Cena wywoławcza 3 000 85 000 20 000 48 000 8 000 34 000 34 000 26 000 17 000 25 000 7 000 45 000 Cena sprzedaży (z opłatą aukcyjną) 10 925 86 250* 27 600 46 000* 10 350 32 200* 34 500* 48 300 19 550 48 300 9 775 59 800 Autor Maria Peliwo tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] Cena wylicytowana Informacja prasowa Władysław Chmieliński Henryk Berlewi Ludwik (Ludwig) Klimek Max Band Abram Weinbaum Stanisław Gałek Clovis-Auguste-Francois Didier Jerzy Kossak Feliks Michał Wygrzywalski Adam Styka Maurice Blond Władysław Skoczylas Henryk Kuna Konstanty Mackiewicz Władysław Chmieliński Jakub Zucker Rajmund Kanelba (Kanelbaum) Stanisław Wójcik Bolesław Jeziorański Wypis z ksiąg szlacheckich rodziny Szteynon z sygnetem, XIX w. Przybornik do pióra z wmontowanym zegarkiem, 1887 r. Misa, 1816 r. WIDOK NA KOŚCIÓŁ SAKRAMENTEK W WARSZAWIE POSTACIE MARTWA NATURA "WŁOCH W KAPELUSZU" MARTWA NATURA Z JABŁKAMI TATRY WYSOKIE TRZY POKOLENIA, 1900 R. WESELE GÓRALSKIE, 1936 R. RYBAK NA LAGUNIE WENECKIEJ WIDOK Z FEZU PEJZAŻ MIEJSKI WNĘTRZE KOŚCIOŁA KWIATY W WAZONIE MORSKIE OKO ZIMOWE POLOWANIE PORTRET SYNA ARTYSTY - JOHNA "PONT ST. MICHEL" IMMACULATA, 1917 R. POPIERSIE ADAMA MICKIEWICZA 5 000 25 000 18 000 16 000 48 000 6 000 10 000 26 000 18 000 16 000 40 000* 4 500* 11 500 29 900 20 700 18 400 46 000* 5 175* 57 62 63 66 69 71 35 000 37 000 42 550 79 13 000 13 000 14 950 80 12 000 2 000 5 000 6 000 6 000 8 000 3 000 4 000 40 000 3 000 2 600 15 000 2 200 9 000 5 500* 5 000* 6 500* 9 000 5 500 32 000* 4 400 4 600 17 250 2 530 10 350 6 325* 5 750* 7 475* 10 350 6 325 36 800* 5 060 5 290 91 92 94 97 107 109 110 115 117 121 122 6 000 6 000 6 900 124 3 000 3 000 3 450 125 6 000 5 000* 5 750* 127 * - cena warunkowa DESA Unicum jest właścicielem jednego z największych domów aukcyjnych w Polsce oraz sieci galerii w Warszawie. Głównym obszarem działalności firmy jest obrót dziełami sztuki i antykami – na aukcjach i w galeriach. W ciągu roku DESA Unicum organizuje około 10 aukcji, w tym licytacje sztuki dawnej, sztuki współczesnej, sztuki młodych artystów oraz tematyczne (np. fotografii artystycznej). DU organizuje również wystawy monograficzne interesujących osobowości artystycznych i nurtów. Ponadto, DESA Unicum prowadzi szeroko pojęte doradztwo w zakresie Art Consultingu, zajmuje się wyceną dzieł sztuki, konserwacją i renowacją antyków oraz pośredniczy w zamawianiu ekspertyz. www.desa.pl Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Maria Peliwo tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected]