Droga i dorastanie. Najlepsze przyjaciółki

Transkrypt

Droga i dorastanie. Najlepsze przyjaciółki
Autorka: Agata Pietras
Scenariusz lekcji do filmu Najlepsze przyjaciółki w reżyserii Oliviera Ringera
Temat zajęć: Droga i dorastanie
Zagadnienia edukacyjne:
•
Droga i dorastanie – motyw podróży w filmie.
•
Samodzielność, wolność i odpowiedzialność – czym są i jak się ich uczyć?
•
Jak rozmawiać z rodzicami?
•
Wyzwania związane z niepełnosprawnością.
Czas realizacji: jedna godzina lekcyjna
Grupa wiekowa: Szkoła podstawowa. Klasy 4-6.
Cele operacyjne:
po zajęciach uczeń będzie:
•
rozumiał motyw podróży, jako nawiązanie do dorastania;
•
wiedział czym są: samodzielność, wolność, odpowiedzialność;
•
wiedział jak rozmawiać z rodzicami;
•
wiedział jakie wyzwania wiąże z sobą niepełnosprawność.
Formy i metody pracy:
•
kontrowersyjne zdania,
•
scenki,
•
dopasowywanie cech,
•
tworzenie definicji,
•
wymiana doświadczeń.
Pomoce dydaktyczne:

arkusze z hasłami,
•
pocięta tabela z załącznika nr 1 i nr 2,
•
rysunek drogi z załacznika nr 3,
•
Słownik języka polskiego.
Przebieg zajęć:
Czas
8 min
10 min
10 min
10 min
7 min
Opis zadania
Nauczyciel dzieli klasę na 4-5 osobowe
grupy. Każda z grup otrzymuje arkusz z
wypisanym na środku kontrowersyjnym
zdaniem (zał. 1). Zadaniem każdej z grup
jest napisanie czy zgadza się czy też nie z
przedstawioną tezą i dlaczego. Nauczyciel
pyta w jaki sposób Cathy i Margaux
(bohaterki filmu) udowodniły, że zdania te
nie są prawdziwe.
Uczniowie w grupach otrzymują arkusze z
narysowaną drogą (zał. 3) oraz kilka haseł
(zał. 2) dotyczących bohaterek filmu. Ich
zadaniem jest dopasowanie cech do
konkretnej bohaterki przed wykluciem
kaczuszki i na końcu drogi (czyli po dotarciu
do ptasiego raju). Następnie, wg tego
schematu, dopisują cechy, które im
przychodzą do głowy.
Nauczyciel pyta dzieci, czy w przypadku
Cathy i Margaux ucieczka była jedynym
wyjściem. Jak dziewczynki mogłyby
przekonać rodziców do innego rozwiązania
niż oddanie kaczki na fermę? Dzieci
proponują rozwiązania. Następnie pracują w
parach, ich zadaniem jest przygotowanie
scenki, w której proponują rodzicom
wybrane przez siebie rozwiązanie.
Nauczyciel zapisuje na tablicy 3 hasła:
samodzielność, wolność, odpowiedzialność.
Dzieci mówią jak rozumieją każde z tych
słów. Nauczyciel odczytuje definicje
wszystkich 3 słów ze słownika języka
polskiego. Zadaje dzieciom pytanie: Jak
sądzicie, który z bohaterów filmu
charakteryzował się danymi cechami?
Krótka dyskusja: Cathy i Margoux staly się
najlepszymi przyjaciółkami. Margoux przez
swoją niepełnosprawność wymagała więcej
uwagi od Cathy, nie mogła ona myśleć tylko
o sobie, ale musiały znajdować rozwiązania,
którym mogła podołać również Margaux. Z
jakimi problemami zmagała się Margaux? W
jaki sposób Cathy jej pomagała? Czy macie
w swoim otoczeniu kogoś
niepełnosprawnego? Jak możemy sprawić,
aby czuł się dobrze (i nie czuł się „inny”) w
naszym towarzystwie?
Potrzebne materiały
Arkusze z hasłami oraz
pocięta tabela z zdaniami
Arkusze (można wzór
nanieść na większy arkusz)
oraz pocięta tabela z hasłami
(dla każdej z grup), zał. 2 i 3
Słownik j. polskiego
Załącznik 1
Dzieci nie mają prawa same podejmować decyzji.
Dzieci i ryby głosu nie mają.
Dorosły wie zawsze lepiej niż dziecko.
Dzieci nic nie rozumieją.
Dzieci są bezmyślne.
Załącznik 2
Ograniczana przez swoją
niepełnosprawność
Wie, że nie ma dla niej rzeczy
niemożliwych
Odpowiedzialna za żywą istotę
Samotna
Niezadowolona z prezentu od
taty
Świadoma odpowiedzialności za
powierzone zwierzę
Załącznik 3
Scenariusz dzięki uprzejmości Multikino