OBLICZENIA
Transkrypt
OBLICZENIA
OBLICZENIA do projektu wentylacji mechanicznej i klimatyzacji w proj. budynku świetlicy wiejskiej w m. Jaszowice (dz. nr ewid. 59/4, 59/3) Spis treści : Obliczenia Dobór urządzeń Zestawienie ilości powietrza wentylującego I. OBLICZENIA 1. Sala(0.3) (Zespół wywiewny nr 1) 1.1. Dane wyjściowe: - liczba osób: n = 35 - kubatura sali: Vpom = 266,7 m3 - ilość powietrza świeżego na jedną osobę: l = 30 m3/h - minimalna krotność wymian dla jadalni: 2 h-1 - temperatura powietrza zewnętrznego lato: tz(oc) = 30oC - temperatura powietrza zewnętrznego zima: tz(oz) = -20°C - temperatura powietrza w pomieszczeniu lato: tp(oc) = (tz(oc)+tp(oz))/2 = 23oC - temperatura powietrza w pomieszczeniu zima: tp(oz) = 16°C 1.2. Bilans ciepła w pomieszczeniu w okresie ciepłym LIPEC czas jednostki tz °C tp °C Qp W IWcmax IWrmax b s QR W Qpp W W W/m2 W/m2 8 22,6 19,3 10 26,1 21,1 12 28,4 22,2 14 29,8 22,9 15 30,0 23,0 16 29,9 23,0 18 28,5 22,3 20 25,5 20,8 94 144 176 196 199 198 178 135 528 128 1,0 W W 0,14 1168 1262 0,16 1335 1478 0,17 1418 1595 0,37 748 945 0,5 1011 1210 0,58 1173 1371 0,52 3742 3919 0,23 1919 2054 qLj QLj W/os W 100 3500 91 3185 85 2975 82 2870 81 2835 81 2835 85 2975 92 3220 QOŚW W 838 838 838 838 838 838 838 838 Qzbj(oc) W 5600 5501 5408 4653 4883 5044 7732 6112 8 18,8 17,4 10 23,0 19,5 12 25 20,5 14 25,9 21,0 15 26,0 21,0 16 25,6 20,8 18 23,3 19,7 20 20,5 18,3 40 100 128 141 142 137 104 64 WRZESIEŃ czas jednostki tz °C tp °C Qp W IWcmax IWrmax W W/m2 W/m2 433 104 b s QR W Qpp W 1,0 W W 0,11 753 792 0,13 889 989 0,15 1026 1154 0,4 657 798 0,54 887 1030 0,58 2791 2927 0,26 1779 1883 0,17 1163 1227 qLj QLj W/os W 109 3815 99 3465 94 3290 91 3185 91 3185 92 3220 98 3430 105 3675 QOŚW W 838 838 838 838 838 838 838 838 Qzbj(oc) W 5445 5292 5282 4821 5053 6985 6151 5740 Maksymalne zyski ciepła występują w lipcu o godzinie 1800, Qzbj(OC)=7732 W 1.3. Emisja pary wodnej w=24,9 kg/s·10-6 (dla temperatury w pomieszczeniu tp=22,3oC dla max. zysków)(Praca lekka, siedząc, aktywność mała) n=35 osób WL = w x n WL = 24,9 x 30 x 10-6 = 872 x 10-6 kg/s 1.4. Obliczenie wartości współczynnika kierunkowego przemiany stanu powietrza w pomieszczeniu ε ε = Qzbc(OC) / WL Qzbc(OC) = QLc + QPP + QOŚW (zyski całkowite w lipcu o 1800) QLc = qcL x n QLc = 144 x 35 = 5040 W qcL=144 W/os – praca lekka, siedząc, aktywność mała Qzbc(OC) = 5040 + 3919 + 838 = 9797 W ε = 9,797 / 0,000872 = 11235 kJ/kg 1.5. Obliczenie strumienia powietrza wentylującego Qozbj(OC) Vw = -------------ρ x Cp x ∆t Qzbj(OC) - maksymalne zyski ciepła dla okresu ciepłego, Qzbj(OC)=7,73 kW ρ - gęstość powietrza, ρ=1,2kg/m3, Cp - ciepło właściwe powietrza, Cp=1,005KJ/kgK, ∆t - różnica temperatur powietrza wentylującego i powietrza w pomieszczeniu, ∆t=8K 7,73 Vw = ------------------- = 0,80 m3/s = 2880 m3/h 1,2 x 1,005 x 8 1.6. Minimalna ilość powietrza świeżego na podstawie przydziału higienicznego (strumień powietrza dla okresu letniego) Vwmin = l x n l = 30 m3/h - ilość powietrza świeżego na jedną osobę n= 35 osób Vwmin = 30 x 35 = 1050 m3/h 1.7. Temperatura mieszaniny powietrza pierwotnego i obiegowego dostarczanego do klimatyzatora azw = 36% (udział powietrza zewnętrznego w wentylującym) tmoc = tpoc x (1 - azw) + tzoc x azw tmoc - temperatura mieszaniny powietrza dostarczana do klimatyzatora tzoc - temperatura powietrza zewnętrznego, tzoc=28,5oC tpoc - temperatura powietrza w pomieszczeniu, tpoc=22,3oC tmoc = 22,3 x (1 - 0,36) + 28,5 x 0,36 = 24,5 oC Zyski ciepła przy maksymalnej temperaturze (30oC) występują w lipcu o godzinie 1500, Qzbj(OC)=4883 W 1.8. Emisja pary wodnej w=26,4 kg/s·10-6 (dla temperatury w pomieszczeniu tp=23oC przy max. temp.)(Praca lekka, siedząc, aktywność mała) n=35 osób WL = w x n WL = 26,4 x 35 x 10-6 = 924 x 10-6 kg/s 1.9. Obliczenie wartości współczynnika kierunkowego przemiany stanu powietrza w pomieszczeniu ε ε = Qzbc(OC) / WL Qzbc(OC) = QLc + QPP + QOŚW (zyski całkowite w lipcu o 1500) QLc = qcL x n QLc = 144 x 35 = 5040 W qcL=144 W/os – praca lekka, siedząc, aktywność mała Qzbc(OC) = 5040 + 1210 + 838 = 7088 W ε = 7,088 / 0,000924 = 7670 kJ/kg 1.10. Obliczenie ∆t i temperatury nawiewu dla warunków maksymalnej temperatury zewnętrznej ∆t = Qzbj(OC) / (ρ x Cp x Vw) Qzbj(OC) = 4,883 kW ρ - gęstość powietrza, ρ=1,2kg/m3 Cp - ciepło właściwe powietrza, Cp=1,005KJ/kgK Vw = 0,80 m3/s ∆t = 4,883 / (1,2 x 1,005 x 0,8) = 5,1 oC tn = tp – ∆t tp = 23oC tn = 23 – 5,1 = 17,9 oC 1.11. Temperatura mieszaniny powietrza pierwotnego i obiegowego dostarczanego do klimatyzatora azw = 36% (udział powietrza zewnętrznego w wentylującym) tmoc = tpoc x (1 - azw) + tzoc x azw tmoc - temperatura mieszaniny powietrza dostarczana do klimatyzatora tzoc - temperatura powietrza zewnętrznego, tzoc=30,0oC tpoc - temperatura powietrza w pomieszczeniu, tpoc=23,0oC tmoc = 23,0 x (1 - 0,36) + 30,0 x 0,36 = 25,5 oC 1.12. Obliczenie zapotrzebowania na moc chłodniczą dla urządzeń typu Split (najniekorzystniejsze warunki przy maksymalnych zyskach dla lipca godz. 1800) QCH = V x ρ x (imoc - inoc) V - strumień powietrza klimatyzującego, V=0,8 m3/s, ρ - gęstość powietrza, ρ = 1,2 kg/m3, imoc - entalpia mieszaniny powietrza zewnętrznego i z pomieszczenia, imoc = 51,5 kJ/kgp.s. inoc - entalpia powietrza nawiewanego, inoc = 36,0 kJ/kgp.s. QCH = 0,8 x 1,2 x (51,5 – 36,0) = 14,9 kW 1.13. Obliczenie ilości powietrza wentylującego uwzględniając minimalną krotność wymian dla danego typu pomieszczeń (strumień powietrza dla okresu zimowego) Vw = Vpom x ψ Vpom - kubatura pomieszczenia, Vpom=266,7 m3, ψ - krotność wymian dla jadalni, ψ =2 h-1 Vw = 266,7 x 2 = 533,4 m3/h = 0,148 m3/s 1.14. Ilość ciepła potrzebna do podgrzania powietrza nawiewanego zimą Q = V x ρ x Cp x (tp(oz) – tz(oz)) V - strumień powietrza wentylującego, V = 0,148 m3/s, ρ - gęstość powietrza, ρ = 1,2 kg/m3, Cp - ciepło właściwe powietrza, Cp = 1,005 KJ/kgK, tp(oz) - temperatura powietrza w pomieszczeniu w okresie zimowym, tp(oz) = 16°C tz(oz) - temperatura powietrza zewnętrznego, tz(oz) = -20°C Q = 0,15 x 1,2 x 1,005 x (16 - (-20)) = 6,5 kW 2. Pomieszczenie cateringu (Zespół nawiewno-wywiewny nr 2) 2.1.1 Dane wyjściowe: - urządzenia do termicznej obróbki potraw: a) kuchenka 4 palnikowa z piekarnikiem-gazowa: Qgrz = 19,5 kW b) taboret elektryczny: Qgrz = 5,0 kW c) patelnia elektryczna: Qgrz = 5,4 kW 2.1.2 Zyski ciepła jawnego od urządzeń wyposażenia kuchni - Qj = 250 W/kW - kuchenka gazowa QjK = 19,5 x 250 = 4875 W = 4,9 kW - Qj = 200 W/kW - taborety elektryczny QjT = 5 x 200 = 1000 W = 1,0 kW - Qj = 330 W/kW - patelnia elektryczny QjP = 5,4 x 330 = 1782 W = 1,8 kW 2.1.3 Ilość powietrza wywiewana przez okapy nad urządzeniami 0,7 x Qj Vuo = -------------ρ x Cp x ∆t 0,7 - sprawność okapu Qj - ciepło jawne emitowane przez urządzenie, kW ρ = 1,2 - gęstość powietrza, kg/m3 Cp = 1,005 - ciepło właściwe powietrza, kJ/kg x K ∆t = 12 ÷ 15 - przyrost temperatury powietrza usuwanego przez okap, K (przyjęto 15K) - kuchenka gazowa 0,7 x 4,9 VuK = --------------------- = 0,190 m3/s = 684 m3/h 1,2 x 1,005 x 15 - taboret elektryczny 0,7 x 1,0 VuoT = --------------------- = 0,039 m3/s = 140 m3/h 1,2 x 1,005 x 15 - patelnia elektryczna 0,7 x 1,8 VuoP = --------------------- = 0,070 m3/s = 252 m3/h 1,2 x 1,005 x 15 2.1.4 Ilość powietrza wentylującego pomieszczenie: Vw = ∑ Vu Vu - strumień powietrza usuwany przez okapy, m3/h Vw = 684 + 140 + 252 = 1076 m3/h = 0,299 m3/h 2.1.5. Ilość ciepła potrzebna do podgrzania powietrza nawiewanego Q = V x ρ x Cp x (tp(oz) – tz(oz)) V - strumień powietrza wentylującego, V = 0,299 m3/s, ρ - gęstość powietrza, ρ = 1,2 kg/m3, Cp - ciepło właściwe powietrza, Cp = 1,005 KJ/kgK, tp(oz) - temperatura powietrza w pomieszczeniu w okresie zimowym, tp(oz) = 16°C tz(oz) - temperatura powietrza zewnętrznego, tz(oz) = -20°C Q = 0,299 x 1,2 x 1,005 x (16 - (-20)) = 12,9 kW 3. Biblioteka(0.9) (Zespół wywiewny nr 4) 3.1. Dane wyjściowe: - liczba osób: n = 10 - kubatura sali : Vpom = 100,8 m3 - minimalna krotność wymian dla bibliotek: 3 h-1 - temperatura powietrza zewnętrznego lato: tz(oc) = 30oC - temperatura powietrza zewnętrznego zima: tz(oz) = -20°C - temperatura powietrza w pomieszczeniu lato: tp(oc) = (tz(oc)+tp(oz))/2 = 25oC - temperatura powietrza w pomieszczeniu zima: tp(oz) = 20°C 3.2. Bilans ciepła w pomieszczeniu w okresie ciepłym LIPEC czas jednostki tz °C tp °C Qp S IScmax b s QR S Qpp S W W/m2 8 22,6 21,3 10 26,1 23,1 12 28,4 24,2 14 29,8 24,9 15 30,0 25,0 16 29,9 25,0 18 28,5 24,3 20 25,5 22,8 11 26 36 42 43 43 37 24 385 1,0 W W 0,19 351 362 0,42 776 803 0,59 1090 1127 0,55 1016 1059 0,46 850 893 0,36 665 708 0,27 499 536 0,19 351 375 qLj QLj W/os W 90 900 81 810 75 750 72 720 71 710 71 710 75 750 82 820 QOŚW W 317 317 317 317 317 317 317 317 Qzbj(oc) W 1579 1930 2194 2096 1920 1735 1603 1512 8 18,8 19,4 10 23,0 21,5 12 25 22,5 14 25,9 23,0 15 26,0 23,0 16 25,6 22,8 18 23,3 21,7 20 20,5 20,3 -5 13 22 25 26 24 14 2 0,57 1540 1566 0,39 1054 1078 0,23 622 636 0,19 513 516 WRZESIEŃ czas jednostki tz °C tp °C Qp S IScmax b s QR S Qpp S W W/m2 W W 563 1,0 0,11 297 292 0,32 865 878 0,53 1432 1454 0,61 1648 1674 qLj QLj W/os W 99 990 89 890 84 840 81 810 81 810 82 820 88 880 95 950 QOŚW W 317 317 317 317 317 317 317 317 Qzbj(oc) W 1599 2085 2611 2801 2693 2215 1833 1783 Maksymalne zyski ciepła występują we wrześniu o godzinie 1400, Qzbj(OC)=2801 W 3.3. Emisja pary wodnej w=26,4 kg/s·10-6 (dla temperatury w pomieszczeniu tp=23,0oC dla max. zysków)(Praca lekka, siedząc, aktywność mała) n=10 osób WL = w x n WL = 26,4 x 10 x 10-6 = 264 x 10-6 kg/s 3.4. Obliczenie wartości współczynnika kierunkowego przemiany stanu powietrza w pomieszczeniu ε ε = Qzbc(OC) / WL Qzbc(OC) = QLc + QPP + QOŚW (zyski całkowite w lipcu o 1800) QLc = qcL x n QLc = 144 x 10 = 1440 W qcL=144 W/os – praca lekka, siedząc, aktywność mała Qzbc(OC) = 1440 + 1674 + 317 = 3431 W ε = 3,431 / 0,000264 = 12996 kJ/kg 3.5. Obliczenie strumienia powietrza wentylującego Qozbj(OC) Vw = -------------ρ x Cp x ∆t Qzbj(OC) - maksymalne zyski ciepła dla okresu ciepłego, Qzbj(OC)=2,80 kW ρ - gęstość powietrza, ρ=1,2kg/m3, Cp - ciepło właściwe powietrza, Cp=1,005KJ/kgK, ∆t - różnica temperatur powietrza wentylującego i powietrza w pomieszczeniu, ∆t=8K 2,80 Vw = ------------------- = 0,29 m3/s = 1044 m3/h 1,2 x 1,005 x 8 3.6. Minimalna ilość powietrza świeżego na podstawie minimalnej krotność wymian dla danego typu pomieszczenia Vw = Vpom x ψ Vpom - kubatura pomieszczenia, Vpom=100,8 m3, ψ - krotność wymian dla bibliotek, ψ =3 h-1 Vw = 100,8 x 3 = 302 m3/h = 0,084 m3/s 3.7. Temperatura mieszaniny powietrza pierwotnego i obiegowego dostarczanego do klimatyzatora azw = 29% (udział powietrza zewnętrznego w wentylującym) tmoc = tpoc x (1 - azw) + tzoc x azw tmoc - temperatura mieszaniny powietrza dostarczana do klimatyzatora tzoc - temperatura powietrza zewnętrznego, tzoc=25,9oC tpoc - temperatura powietrza w pomieszczeniu, tpoc=23,0oC tmoc = 23,0 x (1 - 0,29) + 25,9 x 0,29 = 23,8 oC Zyski ciepła przy maksymalnej temperaturze (30oC) występują w lipcu o godzinie 1500, Qzbj(OC)=1920 W 3.8. Emisja pary wodnej w=30,5 kg/s·10-6 (dla temperatury w pomieszczeniu tp=25oC przy max. temp.)(Praca lekka, siedząc, aktywność mała) n=10 osób WL = w x n WL = 30,5 x 10 x 10-6 = 305 x 10-6 kg/s 3.9. Obliczenie wartości współczynnika kierunkowego przemiany stanu powietrza w pomieszczeniu ε ε = Qzbc(OC) / WL Qzbc(OC) = QLc + QPP + QOŚW (zyski całkowite w lipcu o 1500) QLc = qcL x n QLc = 144 x 10 = 1440 W qcL=144 W/os – praca lekka, siedząc, aktywność mała Qzbc(OC) = 1440 + 893 + 317 = 2650 W ε = 2,65 / 0,000305 = 8689 kJ/kg 3.10. Obliczenie ∆t i temperatury nawiewu dla warunków maksymalnej temperatury zewnętrznej ∆t = Qzbj(OC) / (ρ x Cp x Vw) Qzbj(OC) = 1,92 kW ρ - gęstość powietrza, ρ=1,2kg/m3 Cp - ciepło właściwe powietrza, Cp=1,005KJ/kgK Vw = 0,29 m3/s ∆t = 1,92 / (1,2 x 1,005 x 0,29) = 5,5 oC tn = tp – ∆t tp = 25oC tn = 25 – 5,5 = 19,5 oC 3.11. Temperatura mieszaniny powietrza pierwotnego i obiegowego dostarczanego do klimatyzatora azw = 29% (udział powietrza zewnętrznego w wentylującym) tmoc = tpoc x (1 - azw) + tzoc x azw tmoc - temperatura mieszaniny powietrza dostarczana do klimatyzatora tzoc - temperatura powietrza zewnętrznego, tzoc=30,0oC tpoc - temperatura powietrza w pomieszczeniu, tpoc=25,0oC tmoc = 25,0 x (1 - 0,29) + 30,0 x 0,29 = 26,5 oC 3.12. Obliczenie zapotrzebowania na moc chłodniczą dla urządzeń typu Split (najniekorzystniejsze warunki przy maksymalnych zyskach dla lipca godz. 1800) QCH = V x ρ x (imoc - inoc) V - strumień powietrza klimatyzującego, V=0,29 m3/s, ρ - gęstość powietrza, ρ = 1,2 kg/m3, imoc - entalpia mieszaniny powietrza zewnętrznego i z pomieszczenia, imoc = 50,2 kJ/kgp.s. inoc - entalpia powietrza nawiewanego, inoc = 37,2 kJ/kgp.s. QCH = 0,29 x 1,2 x (50,2 – 37,2) = 4,5 kW 3.13. Ilość ciepła potrzebna do podgrzania powietrza nawiewanego zimą Q = V x ρ x Cp x (tp(oz) – tz(oz)) V - strumień powietrza wentylującego, V = 0,084 m3/s, ρ - gęstość powietrza, ρ = 1,2 kg/m3, Cp - ciepło właściwe powietrza, Cp = 1,005 KJ/kgK, tp(oz) - temperatura powietrza w pomieszczeniu w okresie zimowym, tp(oz) = 20°C tz(oz) - temperatura powietrza zewnętrznego, tz(oz) = -20°C Q = 0,084 x 1,2 x 1,005 x (20 - (-20)) = 4,1 kW II. DOBÓR URZĄDZEŃ 1. Dobór wentylatora dachowego dla sali(0.3) – zespół wywiewny nr 1: 1.1. Dane wyjściowe Obliczeniowa ilość powietrza wentylacyjnego: Vw = 1050 m3/h 1.2. Dobór elementów zespołu Dobrano wentylator dachowy firmy VENTURE IND. typu RF/4-315S o parametrach: max. wydajność 2800 m3/h, 230 V, z regulatorem prędkości obrotowej REB-2,5 2. Dobór urządzeń do ochładzania powietrza dla sali(0.3) – klimatyzatory typu Split 2.1 Dane wyjściowe Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc chłodniczą: QCH = 14,9 kW 2.2 Dobór klimatyzatorów Dobrano dwie jednostki wewnętrzne podsufitowe o parametrach: 1. Klimatyzator typu CUA-36HR1 firmy CHIGO: - QCH = 10,5 kW - QG = 11,6 kW - zasilanie: 220~240V/50Hz/1Ph - masa: 37 kg 2. Klimatyzator typu CUA-24HR1 firmy CHIGO: - QCH = 7,1 kW - QG = 7,8 kW - zasilanie: 220~240V/50Hz/1Ph - masa: 37 kg Dobrano dwie jednostki zewnętrzne o parametrach: 1. Jednostka zewnętrzna typu COU-36HSR1 firmy CHIGO: - QCH = 10,5 kW - QG = 11,6 kW - zasilanie: 380-415V/50Hz/3Ph - masa: 106 kg 2. Jednostka zewnętrzna typu COU-24HR1 firmy CHIGO: - QCH = 7,1 kW - QG = 7,8 kW - zasilanie: 220~240V/50Hz/1Ph - masa: 61 kg 3. Dobór wentylatora dachowego do współpracy z okapami w pom. cateringu – zespół nawiewno - wywiewny nr 2 3.1. Dane wyjściowe Obliczeniowa ilość powietrza wentylacyjnego: Vw = 1076 m3/h 3.2. Dobór elementów zespołu Dobrano wentylator nawiewny kanałowy firmy VENTURE IND. typu VENT-315L o parametrach: max. wydajność 1630 m3/h, 230V, z regulatorem prędkości obrotowej REB-2,5 Dobrano wentylator wywiewny dachowy firmy VENTURE IND. typu CTVT/6-250 przystosowany do współpracy z okapami o parametrach: max. wydajność 1850 m3/h, 3x400V, z regulatorem prędkości obrotowej RMT-1,5 Dobrano nagrzewnicę kanałową firmy VENTURE IND. typu DH-315-120 o mocy 12kW. 4. Dobór wentylatora dachowego dla wc-damskie, wc-męskie, pom. porządkowe – zespół wywiewny nr 3: 4.1. Dane wyjściowe Obliczeniowa ilość powietrza wentylacyjnego: Vw = 239 m3/h 4.2. Dobór elementów zespołu Dobrano wentylator dachowy firmy VENTURE IND. typu RF/4-160 o parametrach: max. wydajność 580 m3/h, 230 V, z regulatorem prędkości obrotowej REB-1 5. Dobór wentylatora dachowego dla biblioteki(0.9) – zespół wywiewny nr 4: 5.1. Dane wyjściowe Obliczeniowa ilość powietrza wentylacyjnego: Vw = 302 m3/h 5.2. Dobór elementów zespołu Dobrano wentylator dachowy firmy VENTURE IND. typu RF/4-200 o parametrach: max. wydajność 1280 m3/h, 230 V, z regulatorem prędkości obrotowej REB-2,5 6. Dobór urządzeń do ochładzania powietrza dla biblioteki(0.9) – klimatyzator typu Split 6.1 Dane wyjściowe Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc chłodniczą: QCH = 4,5 kW 6.2 Dobór klimatyzatorów Dobrano wewnętrzną jednostkę naścienną o parametrach: Klimatyzator typu CS-70V3A-W107 firmy CHIGO: - QCH = 7,0 kW - QG =7,8 kW - zasilanie: 220~240V/50Hz/1Ph - masa: 14 kg Jednostka zewnętrzna typu CS-70V3A-W107 firmy CHIGO: - QCH = 7,0 kW - QG = 7,8 kW - zasilanie: 220~240V/50Hz/1Ph - masa: 56 kg III. ZESTAWIENIE ILOŚCI POWIETRZA WENTYLUJĄCEGO Ozn pom. Nazwa pomieszczenia 1 0.31 0.51 0.6 0.71 0.8 0.9 2 Sala WC-damskie Pom. porządkowe WC-męskie+NPS Pom. cateringu Biblioteka Kubatura m3 3 1/h 4 os. 5 266,7 2 35 22,8 11,2 31,5 99,8 100,8 Ilość powietrza wentylującego z bilansu z higien. z krotności zysków przydziału wymian ciepła 3 3 3 m /h m /h m /h m3/h 6 7 8 9 PARTER Norm. Higieniczny Liczba krotność przydział osób wymian powietrza 2 3 10 30 - 1050 100 110 300 1076 - 533 22 302 Wynikowa krotność wymian 1/h 10 LATO – 3,9 ZIMA - 2,0 4,4 2,0 3,5 10,8 3,0 Wynikowa ilość pow. went. Nawiew Wywiew m3/h 11 m3/h 12 1050 1050 762 1076 302 762 100 22 110 1076 302