Dzień Pluszowego Misia - Joanna Miarka

Transkrypt

Dzień Pluszowego Misia - Joanna Miarka
Scenariusz zajęć
Temat: „Dzień Pluszowego Misia”
Prowadzący: Magdalena Mistarz
Joanna Miarka – Żukowska
1. Cele ogólne:
poznanie historii powstania pluszowego misia
rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych,
słuchowych, wzrokowych i dotykowych
integrowanie społeczności przedszkolnej w miłej i radosnej atmosferze
2. Cele operacyjne:
Dziecko:
zna historię swojego własnego misia
uważnie słucha
dziecko nabywa umiejętności zabawy i pracy w zespole
aktywnie uczestniczy i czerpie radość ze wspólnej zabawy
3. Metody pracy: słowna, oglądowa, aktywizacyjna, praktyczna
4. Formy pracy: indywidualna, grupowa
5. Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem „Niedźwiadek”, misie przyniesione z domu,
tekst o misiach, maski misiów, sylweta misia i brakujące elementy, sylweta misia do
kolorowania.
6. Przebieg zajęć:
1. „Niedźwiadek” – zabawa ruchowa ze śpiewem. Dzieci ustawiają się w kole i pokazują
gestem śpiewany tekst.
Jedna łapka, druga łapka
Ja jestem niedźwiadek.
Jedna nóżka, druga nóżka
A tu mój zadek
Lubię miodek, kocham miodek
I kradnę go pszczółką
Jedną łapką, drugą łapką
albo ciągnę rurką.
1
2. Prezentacja przyniesionych misiów z domu. Wspólne oglądanie misiów. Słuchanie
opowiadań i różnych historii związanych z daną historią misia (od kogo dostał misia,
czy z nim śpi, bawi się, chodzi do przedszkola).
3. „Misiowe zagadki” – rozwiązywanie zagadek.
1) Co robią brunatne niedźwiedzie zimą?
a) lepią bałwana
b) śpią
c) jeżdżą na sankach
d) budują domki w śniegu
2) Co niedźwiadki lubią jeść?
a) lody z kremem
b) najchętniej jadają mięso, mięso i jeszcze raz mięso
c) są wszystkożerne – jedzą chętnie ryby, owoce, grzyby i mięso
d) w karcie dań misiów są tylko marchewki i szpinak
3) Jak duże są misie po urodzeniu?
a) tak duże jak mysz
b) wielkością dorównują młodemu lwu
c) spokojnie mogą zmniejszyć się z byczkiem
d) mają około 25 cm i ważą 1 kg
4) W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy?
a) Uprawiają gimnastykę, aby nabrać sił
b) Jeżdżą na rowerze
c) Dużo jedzą i szykują sobie legowisko
5) Jak nazywa się legowisko niedźwiedzi?
a) gawra
b) karmnik
c) hotel
d) buda
6) Zastanów się, czy niedźwiedzie:
a) mają długie ogony
b) dobrze prowadzi samochód
4. Udajemy misie – zabawa pantomimiczna
Jesteśmy grubymi misiami. Mamy zimne noski i mięciutkie uszy. Gdy jest ciepłe lato,
lubimy wędrować po lesie i słuchać świergotu ptaków. Czasem wąchamy kwiaty,
2
czasem zbieramy poziomki. Od czasu do czasu po cichutku na paluszkach zakradamy
się do leśnych uli i wyjadamy pszczołom miodek. Ale zdarza się że pszczoły nas
zauważą, wtedy musimy bardzo szybko uciekać i chować się za jakimś krzakiem.
Niestety czasem pszczółki nas dogonią i pokłują, wtedy nam puchną noski i bolą
pogryzione łapki. Gdy lato się kończy i nadchodzi zimna jesień szukamy jakiejś groty
skalnej po czym układamy się do zimowego snu.
5. Wspólna zabawa dydaktyczna rozwijająca logiczne myślenie
To jest miś Uszatek ( nauczycielka prezentuje dużą sylwetę misia – załącznik nr 3).
Nasz miś jest niekompletny. Czego mu brakuje? Dzieci wymieniają: brakuje mu oczu,
klapniętego uszka, łapki, pięknego uśmiechu. Postarajmy się wspólnie uzupełnić
sylwetę misia brakującymi elementami ( wybrane dzieci uzupełniają sylwetę misia
brakującymi elementami). Nauczycielka zwraca się do dzieci: Które uszko misia jest
klapnięte? Którą łapką misiu do nas macha?
6. Misiowa gimnastyka – ruch rozwijający wg. W. Sherborne
Dziecko podskakuje w miejscu obunóż, stoi na jednej i na drugiej nodze. Dotyka
kolegę „łapkami, brzuszkami, plecami”
7. Kolorowanie sylwety misia.
3

Podobne dokumenty