Scenariusz zajęć w kl. II- Sąd zwierząt nad lisem Witalisem
Transkrypt
Scenariusz zajęć w kl. II- Sąd zwierząt nad lisem Witalisem
Opracowała: Anna Kopciuch SP Chodywańce Scenariusz zajęć w kl. II Opracowany w ramach projektu edukacyjnego, w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Temat: Sąd zwierząt nad lisem Witalisem. (90 min.) Cele ogólne: Wspieranie inteligencji interpersonalnej i intrapersonalnej. Rozwijanie indywidualnych predyspozycji uczniów. Cele operacyjne: Uczeń: -aktywnie uczestniczy w pracy zespołu, - potrafi wykorzystać swoje dominujące inteligencje, -czuje się odpowiedzialny za efekt końcowy pracy zespołu, -proponuje ćwiczenia fizyczne z przyborem i prawidłowo je wykonuje. Środki dydaktyczne: Zestaw pomocy do ćwiczeń gimnastycznych, pacynki zwierząt, płyta CD z nagraniem bajki „Szelmostwa lisa Witalista” J. Brzechwy, woda, plastry, bandaże, korale matematyczne, kolorowy papier, przybory do pisania i rysowania, klej, nożyczki, gry planszowe-Warcaby, Chińczyk, Domino, Bierki, Szachy, Karty. Przebieg zajęć: 1. Powitanie, zabawa „Chodzi lisek koło drogi”. 2. Wprowadzenie do zajęć. - Przypomnienie fragmentu bajki, co spotkało lisa Witalista, wysłuchanie nagrania bajki. - Przybliżenie pracy sądu i osób przeprowadzających proces sądowy. 3. Praca w zespołach zgodnie z wyborem dokonanym przez dzieci. Przygotowania do inscenizacji rozprawy sądowej. I zespół (uczniowie o zdolnościach ruchowych i wizualno- przestrzennych) przygotowuje salę i napisy: sędzia, oskarżyciel, obrońca, przydziela rolę sędziego, przygotowuje prawdopodobną wersję wyroku, (zadania sportowe i zręcznościowe typu „patrz i powtarzaj”, dobór pacynek zwierząt przez uczniów zespołu. II zespół: (uczniowie o zdolnościach językowych, interpersonalnych i przyrodniczych) przydziela role oskarżyciela i policjanta, przygotowuje oskarżenie i dowody oskarżenia, dobór pacynek zwierząt. 1 III zespół: (uczniowie o zdolnościach językowych i interpersonalnych) przydziela role obrońcy i oskarżonego, przygotowuje obronę i dowody niewinności, dobór pacynek zwierząt. IV zespół: (uczniowie o zdolnościach matematyczno- logicznych) świadkowie oskarżenia i obrony, przygotowuje zadania matematyczne lub działania w oparciu o niecne uczynki Witalista, dobór pacynek zwierząt. 4. Przebieg procesu, przesłuchanie świadków i oskarżonego, ogłoszenie wyroku. 5. Wspólna zabawa. Wykonanie wyroku, zadania sprawnościowe i zręcznościowe („patrz i powtarzaj”). 6. Podsumowanie zajęć, ocena nauczyciela pochwała, dzielenie się wrażeniami. Wypowiedzi uczniów, co sprawiło im trudność w czasie zajęć. 7. Zabawy dowolne, np. gry planszowe: Domino, Chińczyk, Warcaby, Bierki, Szachy, Karty. 2