Jak produkować energię z wiatru

Transkrypt

Jak produkować energię z wiatru
Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Autor: Danuta Maciejowska-Mias
2006-03-09
Jak produkować energię z wiatru?
WSTĘP
Zasobami przyrody są wszystkie bogactwa, które człowiek wykorzystywał od zawsze, takie,
jak powietrze, woda, rośliny, zwierzęta, lub zaczął wykorzystywać w wyniku rozwoju
cywilizacji, np. węgiel kamienny, ropa naftowa, gaz ziemny czy rudy żelaza. Zasoby
przyrody są źródłami energii wytwarzanej przez człowieka i mają charakter odnawialny lub
nieodnawialny. Do tych pierwszych zalicza się między innymi: drewno i inne rodzaje
biomasy, energię wody, wiatru i wnętrza Ziemi. Nieodnawialne źródła energii to: węgiel
kamienny i brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny oraz rudy metali. Inny podział źródeł energii
obejmuje źródła konwencjonalne (paliwa kopalne) i źródła niekonwencjonalne, do których
zalicza się energię słoneczną, energię wiatru, energię wody i energię nuklearną. Człowiek
wytwarza energię elektryczną i energię cieplną. Produkcja energii elektrycznej odbywa się w
większości z wykorzystaniem węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego oraz pierwiastków
promieniotwórczych; jeszcze w niewielkim stopniu wykorzystuje się siły wiatru, wody,
energii słonecznej i geotermalnej.
CELE
Po zajęciach uczeń potrafi:
• wskazać konwencjonalne i niekonwencjonalne źródła energii,
• wyjaśnić jak powstaje wiatr,
• scharakteryzować różne typy wiatrów,
• ocenić użyteczność energii wiatru,
• wskazać sposoby wykorzystania energii wiatru na przestrzeni dziejów,
• ocenić możliwości rozwoju elektrowni wiatrowych w Polsce,
• rozwiązywać problemy,
• formułować hipotezy,
• argumentować,
• wnioskować.
METODY I TECHNIKI
•
•
•
•
•
praca z Internetem,
dyskusja,
analiza tekstu,
metoda problemowa,
dyskusja ”za i przeciw”
MATERIAŁY POMOCNICZE
•
•
•
•
•
materiały ze stron internetowych serwisu www.biomasa.org/edukacja,
karty pracy ucznia,
instrukcje,
teksty do analizy,
duże arkusze papieru, pisaki
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja
1
Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Autor: Danuta Maciejowska-Mias
2006-03-09
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Proponuje się rozpocząć zajęcia od przedstawienia tematu i krótkiego wprowadzenia do
zagadnienia (patrz wstęp).
2. Następnie uczniowie podzieleni na cztery grupy przygotowują się do dyskusji na temat
zagadnień dotyczących energii wiatru według instrukcji przedstawionych w załącznikach
nr 1, 2, 3, 4.
3. Efektem pracy grupowej powinna być moderowana przez nauczyciela dyskusja
dotycząca:
• zapotrzebowania na energię,
• konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł energii,
• powstawania i rodzajów wiatru,
• wykorzystywania energii wiatru jako źródła energii dawniej i dziś.
Dyskusja powinna być zakończona konkretnymi wnioskami, które nauczyciel zapisuje na
dużym arkuszu papieru.
4. W dalszej kolejności uczniowie w grupach rozwiązują problem:
„Czy na terenie Polski powinny powstawać ”farmy wiatrowe”?
W rozwiązaniu problemu uczniowie wykorzystają karty pracy (załącznik nr 5) i odpowiednie
teksty zamieszczone na stronach internetowych.
5. Po zakończeniu pracy uczniowie prezentują jej wyniki.
6. W przypadku zróżnicowania wniosków wskazane jest przeprowadzenie „dyskusji za i
przeciw”.
7. Proponuje się zakończyć zajęcia krótkim wykładem na temat innych alternatywnych
źródeł energii.
BIBLIOGRAFIA
•
•
•
Roth G. D. – Pogoda i klimat. Prószyński i S – ka , Warszawa 1998
Soliński I. – Aspekty ekonomiczne wykorzystania energii wiatru w południowo –
wschodnim rejonie Polski. Ogólnopolskie Forum „Mała Energetyka” 97, Konferencja
Naukowo – Techniczna, Zakopane 1997
Soliński I. – Efekty energetyczne i ekonomiczne wykorzystania energii wiatrowej.
Wydawnictwo Instytutu GSMiE PAN, Kraków 1999
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja
2
Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Autor: Danuta Maciejowska-Mias
2006-03-09
ZAŁĄCZNIKI
Załącznik nr 1
Instrukcja
Przygotujcie się do dyskusji na temat energii wiatru. W tym celu wykorzystajcie odpowiednie
fragmenty
tekstów
zamieszczonych
na
stronach
internetowych
serwisu
www.biomasa.org/edukacja dotyczące powstawania wiatru.
Załącznik nr 2
Instrukcja
Przygotujcie się do dyskusji na temat energii wiatru. W tym celu wykorzystajcie odpowiednie
fragmenty
tekstów
zamieszczonych
na
stronach
internetowych
serwisu
www.biomasa.org/edukacja dotyczące rodzajów wiatrów z uwzględnieniem wiatrów
lokalnych.
Załącznik nr 3
Instrukcja
Przygotujcie się do dyskusji na temat energii wiatru. W tym celu wykorzystajcie odpowiednie
fragmenty
tekstów
zamieszczonych
na
stronach
internetowych
serwisu
www.biomasa.org/edukacja dotyczące wykorzystywania siły wiatru przez człowieka na
przestrzeni dziejów.
Załącznik nr 4
Instrukcja
Przygotujcie się do dyskusji na temat energii wiatru. W tym celu wykorzystajcie odpowiednie
fragmenty
tekstów
zamieszczonych
na
stronach
internetowych
serwisu
www.biomasa.org/edukacja dotyczące wykorzystywania siły wiatru przez człowieka w
czasach współczesnych.
Załącznik nr 5
Karta pracy
Problem: Czy na terenie Polski powinny powstawać ”farmy wiatrowe”?
A) Na podstawie przeprowadzonej wcześniej dyskusji i posiadanej wiedzy ustalcie i zapiszcie
hipotezę:
Hipoteza:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja
3
Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Autor: Danuta Maciejowska-Mias
2006-03-09
B) Zweryfikujcie słuszność hipotezy na podstawie tekstu zamieszczony na stronach
internetowych serwisu www.biomasa.org/edukacja „Energia wiatru”.
Określcie i zapiszcie argumenty potwierdzające hipotezę.
Argumenty:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
C) Pracę zakończcie sformułowaniem wniosków.
Wnioski:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja
4