My się zimy nie boimy
Transkrypt
My się zimy nie boimy
Scenariusz zajęć przedszkolnych Aktywność ruchowa dzieci służąca zachowaniu zdrowia i kondycji fizycznej Temat: My się zimy nie boimy... Opowieści ruchowe połączone z rozmową Cele ogólne: - rozwijanie mowy komunikatywnej, - kształtowanie czynnych postaw dzieci wobec własnego zdrowia. Cele szczegółowe: Dzieci: - chętnie uczęszczają w zorganizowanych przez nauczycielkę zabawach ruchowych, - poprzez działania na zajęciu wyrabiają umiejętność poprawnego budowania zdań, łączenia ich w dłuższe wypowiedzi, - potrafią spontanicznie, poprzez ekspresję ruchową, wyrażać poznane treści, - rozumieją, co należy robić zimą, aby być zdrowym, - rozumieją konieczność właściwego ubierania się w okresie zimy, - znają formy aktywnego spędzania wolnego czasu, - wiedzą, jak duże znaczenie dla zdrowia ma aktywność fizyczna. Pomoce dydaktyczne: sylwetka Murzynka, elementy garderoby, obrazki przedstawiające różne zabawy dzieci na śniegu, kaseta z nagranymi piosenkami tematycznymi, papierowe kule. Przebieg zajęć 1. Scenka z użyciem sylwetki Murzynka - Murzynek Bambo wita się z dziećmi. - Opowiada o sobie. - Martwi się, że się przeziębi – że może będzie miał katar, kaszel, bo jest u nas bardzo zimno. 2. Inicjowanie działań dzieci poprzez zaistniałą sytuację: - Dzieci wyjaśniają, dlaczego jest u nas teraz zimno. - Nazywają aktualną porę roku. - Dzieci tłumaczą Murzynkowi, po czym poznajemy zimę. - - Dzieci wyjaśniają Murzynkowi, jak należy postępować zimą, żeby być zdrowym (ciepłe ubranie, pobyt na świeżym powietrzu, ruch). Wskazywanie i nazywanie ubrań, które nosi się zimą. 3. Scenka z sylwetką Murzynka: - Murzynek chciałby dowiedzieć się, w jakie zabawy ruchowe można bawić się zimą na śniegu. - Dzieci przy pomocy obrazków opowiadają o sportach i zabawach zimowych na świeżym powietrzu (łyżwiarstwo, saneczkarstwo, jazda na nartach, lepienie ze śniegu...). - Murzynek prosi, aby dzieci nauczyły go zabaw zimowych. 4. Opowieść ruchowa z wykorzystaniem piosenki „Zima” Śnieg pada śnieg pada (dzieci ruchami ramion ilustrują padający śnieg) cieszą się dzieci tu płatek tam płatek (wskazywanie palcem płatków) dużo ich leci (ręce na biodrach – obrót) będziemy, będziemy lepić bałwana (toczenie kul: większej, mniejszej, najmniejszej i układanie na sobie) i śpiewać wesoło oj, dana, dana (ręce na biodrach – obrót) 5. Zabawa ruchowa „Jeździmy na nartach biegowych” Dzieci uginają nogi w kolanach, lekko pochylają się do przodu. Naśladując jazdę, przenoszą ciężar ciała z lewej strony na prawą. Stojąc w lekkim rozkroku, wykonują rękami ruchy naśladujące odpychanie się kijkami. 6. Zabawa ruchowa „Rzucamy śnieżkami” (pomoce: wcześniej przygotowane przez dzieci papierowe kule) Rzuty śnieżkami według inwencji dzieci (do góry, przed siebie, kto rzuci dalej, rzuty do celu) Umowa: NIE RZUCAMY W GŁOWĘ 7. Ilustracje ruchowe przy piosence „Sanna” Zima, zima, zima (dzieci dobierają się parami) pada, pada śnieg (ustawiają się jeden za drugim) jadę, jadę w świat sankami (formują sanki i biegną, jadą po określonej trasie) sanki dzwonią dzwoneczkami Jaka pyszna sanna parska raźno koń śnieg rozbija kopytami sanki dzwonią dzwoneczkami dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń. 8. Recytacja przez dzieci wiersza „Hartuj się” Chcesz być silny, nie chorować Musisz ciągle się hartować W zimie ciepło się ubieraj Czapka, szalik, rękawice Zimą łyżwy, sanki, narty Wrotki, rolki, rower latem 9. Dzieci ubierają Murzynka w ubranie zimowe. 10. Wspólne wyprowadzanie murzynka do szatni, pożegnanie się z nim (Murzynek pod opieką pani wychodzi na dwór, a potem spotyka się z dziećmi). Opracowanie Małgorzata Branicka