Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
1. Granice uczuć – Niepewność Adama Mickiewicza
a. 1. Cele lekcji
i. a) Wiadomości
Uczeń:
•
zna środki stylistyczne: pytanie retoryczne, antyteza, powtórzenie, epitet,
•
zna zasady pracy w grupie,
•
rozumie znaczenie aforyzmów,
•
nazywa emocje doznawane podczas różnych sytuacji.
ii. b) Umiejętności
Uczeń:
•
rozpoznaje w utworze zastosowanie liryki bezpośredniej,
•
potrafi nazywać uczucia podmiotu lirycznego,
•
potrafi interpretować aforyzmy związane z miłością,
•
potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy,
•
rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych
pomysłów,
•
potrafi odnieść wymowę wiersza do konkretnych sytuacji z życia,
•
potrafi pracować zespołowo.
b. 2. Metoda i forma pracy
Burza mózgów, praca z tekstem, praca w grupach, wizualizacja
c. 3. Środki dydaktyczne
A. Mickiewicz, Niepewność, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia
literackiego i kulturowego dla klasy II gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000.
Arkusze szarego papieru
Aforyzmy (załącznik 1)
Kartki samoprzylepne z wyrażeniami i zwrotami (załącznik 2)
Słownik terminów literackich
d. 4. Przebieg lekcji
i. a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Następnie dzieli klasę na
grupy, każda z grup otrzymuje po 8 aforyzmów związanych z miłością. Ich zadaniem jest wybrać trzy,
zapisać je do zeszytu lub przerysować w dowolnej formie, a następnie zinterpretować (załącznik 1).
ii. b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel mówi, że utwór, który poznają na dzisiejszej lekcji, należy do gatunku literackiego
zwanego erotykiem. Uczniowie wyszukują w Słowniku terminów literackich definicji gatunku:
Erotyk – wiersz o tematyce miłosnej.
2. Uczniowie odczytują na głos wiersz Adama Mickiewicz Niepewność, określają uczucia, jakie
towarzyszyły im podczas czytania utworu. Odpowiadają na pytanie, jakiej granicy szuka poeta?
3. Uczniowie są podzieleni na grupy. Każda z nich otrzymuje arkusz szarego papieru. Pierwszym
zadaniem jest wypisanie na arkuszu zwrotów, wyrażeń, fragmentów z utworu, które pasują do
haseł: przyjaźń, miłość. Wyrażenia, które ciężko im zaszeregować, wpisują do hasła: przyjaźń i
miłość. Następnie poszczególne grupy prezentują swoje plakaty na forum klasy i omawiają je.
4. Uczniowie zmieniają grupy, mieszają się. Każda z drużyn otrzymuje kartki samoprzylepne oraz
narysowany na arkuszu schemat (załącznik 2). Ich zadaniem jest dopasowanie zwrotów i wyrażeń
do trzech haseł: miłość, przyjaźń, przyjaźń i miłość (do tego hasła wpisują zdania, które trudno im
dopasować do dwóch pozostałych). Swoje plakaty prezentują na forum klasy i krótko omawiają.
Plakaty z pewnością będą się różnić, każda grupa może inaczej dopasować wyrażenie do podanego
hasła, dlatego ważne jest dokładne omówienie swoich rozwiązań przez daną grupę i danie czasu na
pytania ze strony uczniów z innych grup.
5. Kolejnym etapem jest próba zastanowienia się, w jaki sposób poeta oddał w wierszu tytułową
niepewność. Pomysły uczniów są zapisywane na tablicy (pytania retoryczne, antytezy, powtórzenia,
użycie liryki bezpośredniej, wyrazy nacechowane emocjonalnie, budujące nastrój niepewności,
epitety). Uczniowie popierają swoje wypowiedzi odpowiednimi fragmentami z tekstu.
iii. c) Faza podsumowująca
Swobodna rozmowa na temat Czy miłość i przyjaźń chodzą ze sobą w parze? Uczniowie mogą
przytaczać argumenty z własnego doświadczenia.
e. 5. Bibliografia
1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po
metodach aktywizujących, SFS, Kielce 2000.
2. Mickiewicz A., Niepewność, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do
kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy II gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000.
3. Rau K., Ziętkiewicz E., Jak aktywizować uczniów: „burza mózgów” i inne techniki edukacji,
Oficyna Wydawnicza GiP, Poznań 2000.
4. Słownik terminów literackich, GREG, Kraków 2004.
5. http://www.gifownik.pl/
6. http://www.stronkapelnamilosci.piwko.pl/menu4.htm.
f. 6. Załączniki
i. a) Karta pracy ucznia
Załącznik 1.
http://www.gifownik.pl/
ii.
Załącznik 2.
Karta pracy grup
Dopasujcie poniższe zwroty i wyrażenia do trzech haseł: miłość, przyjaźń, przyjaźń i miłość.
•
akceptacja drugiego człowieka takim, jakim jest
•
akceptacja związków uczuciowych z innymi osobami
•
brak ciągłej tęsknoty za drugą osobą
•
kierowanie się rozsądkiem
•
myśl o założeniu rodziny
•
niezważanie na wady drugiej osoby
•
poczucie euforii, stanu całkowitej szczęśliwości
•
poczucie partnerstwa
•
pomoc w rozwiązywaniu problemów
•
poświęcanie drugiej osobie swojego czasu
•
traktowanie drugiej osoby jak brata, czy siostrę
•
troska o drugą osobę
•
usprawiedliwianie błędów drugiej osoby
•
wzajemne zaufanie
•
zdolność do wykonywania takich rzeczy, których normalnie by się nie zrobiło
PRZYJAŹŃ
PRZYJAŹŃ I MIŁOŚĆ
MILOŚĆ
iii. b) Notatki dla nauczyciela
Przykład pogrupowania wyrażeń i zwrotów, które należy wypisać na kartkach samoprzylepnych.
PRZYJAŹŃ
PRZYJAŹŃ I MIŁOŚĆ
•
•
•
•
•
•
poczucie partnerstwa
kierowanie się rozsądkiem
traktowanie drugiej osoby
jak brata, czy siostrę
akceptacja związków
uczuciowych z innymi
osobami
brak ciągłej tęsknoty za
drugą osobą
•
•
•
•
akceptacja drugiego
człowieka takim, jakim
jest
troska o drugą osobę
poświęcanie drugiej
osobie swojego czasu
pomoc w rozwiązywaniu
problemów
wzajemne zaufanie
MILOŚĆ
•
•
•
•
•
usprawiedliwianie błędów
drugiej osoby
niezważanie na wady drugiej
osoby
poczucie euforii, stanu
całkowitej szczęśliwości
myśl o założeniu rodziny
zdolność do wykonywania
takich rzeczy, których
normalnie by się nie zrobiło
iv. c) Zadanie domowe
Miłość – słowo ciasne. Jak rozumiesz to sformułowanie Haliny Poświatowskiej?
g. 7. Czas trwania lekcji
45 minut
h. 8. Uwagi do scenariusza
brak