W zielonym kolorze. Zwiastuny wiosny
Transkrypt
W zielonym kolorze. Zwiastuny wiosny
Nauczanie zintegrowane – konspekty W zielonym kolorze. Zwiastuny wiosny Agnieszka Drozdowska Szkoła Podstawowa nr 6 w Mielcu Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie III Integralny ośrodek tematyczny: Witaj Wiosno! Temat dnia: W zielonym kolorze. Zwiastuny wiosny. Swobodne wypowiedzi na temat zmian zachodzących w przyrodzie wczesną wiosną oraz zwiastunów wiosny w oparciu o doświadczenia dzieci oraz wiersze „Wiosna” i „Zielony wiersz”. Samodzielne układanie zdań na temat- ulubiony kolor wiosny. Pisownia wyrazów z „ą” i „ę”. Śpiewanie piosenki pt. „Przyszła pani Wiosna” z taktowaniem na dwa. Cel główny: Utrwalenie wiadomości na temat zwiastunów wiosny. Cele operacyjne: Uczeń: ED. ŚRODOWISKOWA • dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną wiosną, • rozpoznaje rośliny, zwierzęta, owady i ptaki zwiastujące wiosnę, ED. POLONISTYCZNA • układa i zapisuje dłuższą, wielozdaniową wypowiedź na określony temat, • stosuje pisownię wyrazów z „ą” i „ę”, ED. MUZYCZNA • śpiewa piosenkę z taktowaniem na dwa. 79 Agnieszka Drozdowska – W zielonym kolorze. Zwiastuny wiosny. Formy pracy: − indywidualna, − grupowa – zróżnicowana, zbiorowa Metody pracy: − podające – pogadanka, opowiadanie; − praktyczne – pokaz, ćwiczenia przedmiotowe; − eksponujące – ekspozycja (ekspozycja zwiastunów wiosny). Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny, naturalne okazy, strój pani Wiosny, kartki z rebusami dla każdego ucznia, karty pracy, podręcznik, magnetofon. Przebieg zajęć: 1. Powitanie. 2. Wejście uczennicy – pani Wiosny w stroju o barwach zieleni i żółci. pani Wiosna niesie w koszyku zwiastuny wiosny np. wiosenne kwiaty, motyle, ptaki, (wszystko sztuczne), rozmawia z dziećmi na temat przyniesionych zwiastunów wiosny, uczniowie otrzymują od pani Wiosny karteczki z rebusem, który rozwiązują samodzielnie, hasło: „Zwiastuny wiosny”, dzieci przypominają znaczenie pojęcia „Zwiastuny wiosny”, oraz podają barwy jakie dominują wiosną, 3. Zapis do zeszytu tematu zajęć: „Zwiastuny wiosny”. 4. Przedstawienie uczniom rysunków przedstawiających po jednym przykładzie zwiastuna wiosny z grupy roślin, zwierząt, ptaków i owadów uczniowie podają swoje propozycje innych zwiastunów wiosny z każdej grupy i zapisują je na tablicy, rośliny 5. zwierzęta ptaki owady krokus jeż jaskółka motyl przebiśnieg żaba bocian pszczoła pierwiosnek niedźwiedź skowronek trzmiel zapis nazw zwiastunów wiosny do zeszytu. Pokaz naturalnych okazów roślin zwiastujących wiosnę np. bazie, stokrotki, fiołki, itp. 80 CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005 6. Przerwa śródlekcyjna – improwizacja ruchowa do słów oraz melodii piosenki pt. „Przyszła pani Wiosna”. 7. Śpiewanie piosenki „Przyszła pani Wiosna” z taktowaniem na dwa. 8. Słuchanie wierszy „Wiosna” i „Zielony wiersz” odczytanych przez dobrze czytającego ucznia ukierunkowane pytaniami: Gdzie przyszła wiosna? Jakie barwy najbardziej lubi wiosna? 9. Praca w grupach. I grupa – uczniowie wypisują z wierszy rzeczowniki związane z wiosną oraz dopisują własne propozycje rzeczowników II grupa – uczniowie wypisują z wiersza „Zielony wiersz” przymiotniki oraz dopisują własne propozycje przymiotników odnoszących się do wiosny. 10. Podsumowanie wiadomości o wiośnie, jej barwach i zwiastunach wiosny ułożenie przez dzieci kilku zdań na temat: Ulubiony kolor wiosny wykorzystanie rzeczowników i przymiotników uprzednio wypisanych przez uczniów, zapis ułożonych zdań w „Karcie pracy” – karta 4 ćwiczenie 5, z uwzględnieniem pisowni wyrazów z „ą” i „ę”, ocena pracy uczniów. 11. Zadanie i omówienie sposobu wykonania pracy domowej – karta 4 ćw. 2. 12. Pożegnanie. Literatura: 1. P. Bąk „Czytanie i recytacja w klasach początkowych”, WSiP, Warszawa 1984 r. 2. H. Gutowska „Środowisko społeczno-przyrodnicze w klasach 1-3”, WSiP, Warszawa 1989 r. 3. H. Dobrowolska, A. Konieczna, W. Dziabaszewski „Wesoła szkoła. Kształcenie zintegrowane w klasie 3. Podręcznik część 3” i „Wesoła szkoła. Kształcenie zintegrowane w klasie 3. Karty pracy ucznia. Część 3”, WSiP, Warszawa 2001 r. 81