Wkrótce Wielkanoc
Transkrypt
Wkrótce Wielkanoc
Renata Jankowska Scenariusz zajęć integralnych w klasie II Lekcja otwarta dla nauczycieli i rodziców Nazwa bloku: Wkrótce Wielkanoc Temat: Formułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące wielkanocnych tradycji. Łączenie zdań pojedynczych w złożone. Rozwiązywanie zadań z treścią. Wykonanie wielkanocnej pisanki. Cel główny: poznajemy tradycje i zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: - redagować spójne wypowiedzi w oparciu o eksponaty i własne doświadczenia, - objaśnić pojęcie rzeczownika i jego liczbę, - rozpoznawać rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, - analizować tekst, wybierając najważniejsze wiadomości, - wymienić najważniejsze zwyczaje i tradycje związane ze świętami wielkanocnymi, - nazywać przedmioty będące symbolami tych świąt, - recytować wiersze i śpiewać piosenki o tematyce wielkanocnej, - dodawać i odejmować w zakresie 100, - rozwiązywać zadania z treścią, - wykonywać prace plastyczno-techniczne, - współpracować w grupie. Metody: - słowno-oglądowa, - praca z tekstem, - czynnościowa, - działalności praktycznej. Formy: - praca zbiorowa jednolita i zróżnicowana, - praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, - praca grupowa. Środki dydaktyczne: Stół nakryty białym obrusem, na którym ustawione są przedmioty będące symbolami Świąt Wielkanocnych np. koszyk z pisankami, baranki, zajączki, kurczaki, palmy wielkanocne, bazie, barwinek itp. Kartony z działaniami i hasłem, kartony z napisami, wydmuszki, różne materiały tekstylne, farby. Przebieg zajęć 1. Ćwiczenia Dennisona aktywizujące pracę obu półkul mózgowych. 2. Odkrycie celu i tematu zajęć poprzez rozwiązanie działań i porządkowanie wyników od największego do najmniejszego. Nauczyciel ustnie podaje działania w zakresie 100, a uczniowie obliczają w pamięci i wyszukują na tablicy kartę w kształcie pisanki z właściwym wynikiem; następnie układają w kolejności od najmniejszego do największego. W I E L K A N O C 3. Rozmowa na temat tradycji i zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi. - Jak inaczej nazywają się te święta? - Co dzieje się w domach na krótko przed świętami? - Jak przygotowujemy się do tych świąt w kościele? (rekolekcje, Niedziela Palmowa) - Jakie tradycje wiążą się z Wielką Sobotą? - Jakie tradycje wiążą się z Wielką Niedzielą? - Jakie tradycje wiążą się z Poniedziałkiem Wielkanocnym? Nauczyciel zawiesza na tablicy napisane na kolorowych kartonach wyrazy związane z tradycjami wielkanocnymi np. koszyk, święconka, pisanki, kraszanki, malowanki, chrzan, sól, chleb, wędlina, baranek, zajączek, kurczak, rezurekcja, śmigus-dyngus, palmy, itp.). 4. Rozpoznawanie wśród tych wyrazów rzeczowników i ich liczby. 5. Praca w grupach – uczniowie podzieleni na cztery grupy otrzymują na kartkach informacje dotyczące wybranych zwyczajów, a następnie czytają je, analizują, wybierają najważniejsze według nich wiadomości i referują pozostałym grupom. Grupa I: Palmy Grupa II: Święconka Grupa III: Pisanki Grupa IV: Śmigus-dyngus (załącznik nr 1) 6. Przerwa śródlekcyjna. 7. Omówienie pracy w grupach. Wyszukiwanie w podanych tekstach rzeczowników, czasowników i przymiotników. 8. Rozwiązywanie zadań z treścią o tematyce wielkanocnej. 9. Wykonanie pracy plastyczno-technicznej – pisanki z wydmuszki (technika dowolna). 10. Przedstawienie montażu słowno-muzycznego o tematyce wielkanocnej. 11. Podsumowanie zajęć: - utrwalenie wiadomości, - ocena pracy na zajęciach, - zadanie pracy domowej. Załącznik nr 1 Rankiem w Niedzielę Wielkanocną spotykamy się w rodzinnym gronie przy uroczyście nakrytym stole, na którym króluje tradycyjna święconka. W wiklinowym, przybranym baziami koszyczku znajdują się poświęcone w Wielką sobotę jajka, ciasto lub chleb (symbolizujący w prawie wszystkich kulturach świata pokarm niezbędny do życia, dobrobyt i pomyślność, a w Kościele rzymskokatolickim – ciało Chrystusa), wędlina i sól (symbolizująca z kolei zdrowie i oczyszczenie) oraz chrzan (kojarzony z siłą i krzepą). Tradycyjne dzielenie się jajkiem, połączone z wzajemnym składaniem sobie życzeń, rozpoczyna wielkanocne śniadanie, w trakcie którego spożywamy zawartość koszyka.