Scenariusz lekcji z języka niemieckiego (sport – rozwiązywanie

Transkrypt

Scenariusz lekcji z języka niemieckiego (sport – rozwiązywanie
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr5/2006
Scenariusz lekcji z języka niemieckiego
(sport – rozwiązywanie zadań maturalnych)
Anna Burek
Zespół Szkół Technikcznych w Mielcu
Przedmiot: język niemiecki
Typ szkoły: ponadgimnazjalna
Klasa: druga
Czas trwania: 45 minut
Temat lekcji:
Sport – Abituraufgaben.
Sport – rozwiązywanie zadań maturalnych.
Cele: powtórzenie, uzupełnienie, podsumowanie i utrwalenie rozdziału 13 z
podręcznika „Alles klar 1b”
Materiał leksykalny: słownictwo związane z tematem sport wprowadzone
podczas realizacji działu (nazwy dyscyplin i obiektów sportowych, rola sportu w
życiu człowieka, przyczyny uprawiania sport, itd.)
Pomoce dydaktyczne: dowolna ilustracja przedstawiającą osobę lub grupę osób
uprawiających sport – ewentualnie wybrany obrazek z podręcznika („Alles klar 1b”
– str. 31), kserokopie zadań maturalnych – rozmowy sterowane, krótki i długi tekst
użytkowy
Formy socjalne: praca indywidualna
Przebieg lekcji:
Część wprowadzająca: Nauczyciel pokazuje ilustrację przedstawiającą grupę
osób uprawiających sport
i zadaje uczniom pytania, które zapisuje na tablicy:
Was seht ihr auf dem Bild? (pytania pomocnicze: Wen seht ihr? Wer sind die
Menschen? Wo sind sie? Was machen sie? Welche Sportart treiben sie?) Wo kann
man Sport treiben? Warum treibt man Sport? Welche Sportart treibst du? Und
37
Anna Burek – „Scenariusz lekcji...”
warum treibst du (keinen) Sport? Ciekawe, nowe lub trudniejsze słowa i
wypowiedzi zostają zapisane na tablicy i w zeszytach.
Prezentacja nowego materiału i praca nad nim: Uczniowie otrzymują
kserokopie rozmów sterowanych, nauczyciel przypomina podstawowe informacje
tyczące się realizacji tego zadania. Nauczyciel wskazuje scenkę, do której
uczniowie samodzielnie się przygotowują (czas około 2 minuty). W razie potrzeby
uczniowie pytają o potrzebne im słownictwo, które nauczyciel zapisuje na tablicy.
Następnie nauczyciel przeprowadza rozmowę z wybranym uczniem, odgrywając
rolę przeznaczoną dla egzaminatora. Każda scenka przeprowadzana jest z kilkoma
uczniami. Po każdej rozmowie nauczyciel komentuje błędy oraz zapisuje na tablicy
ciekawe lub trudniejsze wypowiedzi.
Ćwiczenia utrwalające nowy materiał: Nauczyciel dyktuje uczniom treść
zadania pisemnego (krótka forma użytkowa – pocztówka), a następnie przypomina
zasady realizacji tego zadania. Każdy uczeń samodzielnie redaguje na osobnej
kartce treść pocztówki zgodnie z poleceniem. Po około maks. 10 minutach
nauczyciel zbiera podpisane prace, które zostaną poprawione, ocenione i następnie
omówione na najbliższej lekcji.
Podsumowanie lekcji i objaśnienie pracy domowej: Nauczyciel dyktuje
uczniom treść zadania pisemnego (dłuższa forma użytkowa – list prywatny) oraz
przypomina podstawowe zasady, o których należy pamiętać redagując list.
Uwagi: Jeśli z różnych względów nie jest możliwa realizacja wszystkich
scenek, należy wybrać przynajmniej po jednej rozmowie z każdego rodzaju
(udzielanie i uzyskiwanie informacji, relacjonowanie, negocjowanie), tak aby
uczniowie zapoznali się z ich specyfiką. W scenariuszu założono też, że uczniowie
dobrze znają już tego typu ćwiczenia.
38