Scenariusz zajęć 4

Transkrypt

Scenariusz zajęć 4
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Prowadzący: mgr Iwona Jasica Data: 14.03.2014r. Cele główne: •
Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci. •
Wykorzystanie szarf i woreczków do ćwiczeń gimnastycznych. Cele operacyjne: •
dziecko wie jak bezpiecznie ćwiczyć z woreczkiem; •
współpracuje z kolegą; •
dziecko wyczuwa przestrzeń; •
rozwija koordynację ruchową; •
dziecko trafia do celu; Przybory: szarfy, woreczki, 2 obręcze gimnastyczne Przebieg zajęć 1. Zbiórka, powitanie. Dzieci maszerują w kole po całej sali. Na hasło nauczyciela: Witamy się! uczestnicy zabawy muszą się przywitać ze swoim sąsiadem w podany przez nauczyciela sposób np.: •
witamy się lewą ręką •
prawą ręką •
lewym łokciem •
prawym kolanem •
prawą stopą. 2. Zabawa ożywiająca. Każde dziecko otrzymuje szarfę, układa z niej koło w dowolnie wybranym miejscu. Zwrócenie uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy. Bieg w różnych kierunkach, ramiona rozłożone w bok – naśladowanie lotu motyla. Na sygnał nauczyciela zajęcie miejsca w najbliżej leżącej szarfie i przełożenie przez głowę. 3. Skoki do szarfy i z szarfy. Dzieci stoją przed szarfami ułożonymi w kółka. Obunóż wskakują do kółka, a następnie wyskakują z niego. Starają się nie dotykać szarfy stopami. 4. Zabawa bieżna „Ogonki”. Należy zdobyć jak najwięcej ogonków i starać się jednocześnie nie utracić swojego. Każde dziecko wkłada sobie szarfę z tyłu za spodenki jak ogonek. Zabawa trwa do momentu usłyszenia sygnału. Powtarza się ją 3-­‐4 razy. Nauczyciel wyraźnie ustala zasady: -­‐nie wyrywamy szarf z rąk -­‐nie trzymamy swojej szarfy w ręce. 5. Zamiana szarfy na woreczek. Ustawienie w rzędzie. 6. Dowolny spacer z woreczkiem na głowie. 7. Ćwiczenie równoważne „Winda”. Położyć woreczek na grzbiecie stopy, unosić nogę zgiętą w kolanie jak najwyżej i powoli opuszczać – winda jedzie w górę i zjeżdża w dół. Zmiana nogi ćwiczącej. Zwrócenie szczególnej uwagi na poprawną postawę ciała: plecy proste, ręce na biodrach, barki opuszczone, głowa trzymana prosto. 8. Ćwiczenie skoczne. Woreczki ułożone na podłodze, przeskoki obunóż przodem, bokiem, tyłem, krokiem „nożycowym”. Zachowanie należytych odległości między ćwiczącymi dziećmi. 9. Ćwiczenie zręczności. Rzuty woreczka w górę. W miejscu na stojąco podrzuty i chwyty woreczka obiema rękami. Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, trzymając w dłoniach woreczki. Rzucają woreczek w górę i starają się chwycić go w dłonie, zanim spadnie na podłogę. 10. Ćwiczenie celności rzutu: „Traf w okienko”. Dziecko trafia woreczkiem między rozstawione nogi współćwiczącego. Ustawienie w parach naprzeciw siebie. Jedno dziecko wykonuje dwa rzuty, następnie dwa rzuty kolega. Trafianie woreczkiem do obręczy ułożonej na podłodze. Trafianie woreczkiem do obręczy trzymanej pionowo w górze przez nauczyciela. 11. Ćwiczenie prawidłowej postawy. W staniu woreczek na głowie, powolny marsz we wspięciu na palcach. Zatrzymanie na sygnał, przysiad z woreczkiem na głowie. W marszu włożenie woreczka do pudełka. 12. Zbiórka, pożegnanie. Ustawienie w półkolu. 

Podobne dokumenty