Scenariusz logopedycznych zajęć otwartych w grupie 4

Transkrypt

Scenariusz logopedycznych zajęć otwartych w grupie 4
Scenariusz
logopedycznych zajęć otwartych w grupie 4-latków
PORZĄDKI W KRAINIE GŁOSEK
Cele ogólne:
 usprawnianie narządów mowy dzieci
 rozwijanie słuchu fonematycznego
Cele szczegółowe:
 utrwalanie prawidłowego toru oddechowego
 utrwalanie ruchu pionowego języka
 słuchowe różnicowanie głosek szeregów syczącego i szumiącego [s:sz]
w nagłosie wyrazów
 doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej
Metody:
 pokazu,
 słowna,
 ćwiczeń praktycznych,
 zabawowo-naśladowcza
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Pomoce: obrazki s głoskami [s] i [sz] w nagłosie, plansze z układami warg i języka,
plansza z wężem i drzewem, koszyki, płyta z nagraniem piosenki „Maszeruje wiosna”
Przebieg zajęć
1. Zabawa ruchowo – oddechowa Nadmuchiwanie balonika
Dzieci stają w kręgu, podają sobie ręce i na znak prowadzącego wykonują wdech nosem i
wydech ustami nadmuchując balonik (3wdechy i wydechy). Prowadzący mówi, że w baloniku
zrobiła się dziurka i powietrze powolutku ucieka – dzieci zbliżają się do siebie i do środka
głośno przy tym sycząc; Uwaga na ząbki zbliżone do siebie przy artykulacji głoski [s].
2. Rozmowa wprowadzająca do tematu zajęć
Prowadząca przypomina dzieciom jakie miejsca w czasie zajęć odwiedzały ( bezludna wyspa,
morze, las, łąka, sklep) i kogo tam spotykały (wąż, piraci, ślimak, mucha, konik polny, lala
Ala). Opowiada historyjkę, jak to głoski z różnych krain rozbiegły się i pogubiły swoje domki.
Prosi, aby dzieci pomogły Pani Wiośnie uporządkować krainę głosek.
3. Gimnastyka narządów mowy - rozgrzewka przed porządkami
Dzieci siedząc wykonują ćwiczenia buzi (uśmiechy i „kaczorki” na zmianę, trzymanie kredki
pod nosem wargami – „podnoszenie ciężarów”, otwieranie szeroko buzi) i języka (wysuwanie
i chowanie języka do jamy ustnej, sięganie językiem na brodę i w kierunku nosa, sięganie
do ucha, dotykanie językiem górnych ząbków, kląskanie)
4. Zabawa słuchowo – artykulacyjna Tu syczy a tu szumi
Prowadząca przypomina dzieciom prawidłową artykulację głoski [s], demonstruje planszę z
układem warg i języka oraz obrazek węża, a następnie opisuje w ten sam sposób głoskę [sz]
dodając planszę drzewa. Układa je w dwóch wybranych miejscach sali. Następnie opowiada jak
to Pani Wiosna pozbierała do koszyka zagubione głoski i prosi, żeby dzieci ulokowały je we
właściwych miejscach. Dziecko wyjmuje z koszyka obrazek, prowadząca nazywa go, dziecko
mówi jaką głoskę słyszy na początku wyrazu i w miarę możliwości powtarza wyraz a następnie
kładzie obrazek przy wężu lub przy drzewie. Jeśli nie ma w wyrazie głoski [s] lub [sz] wkłada
obrazek do drugiego koszyka.
samochód, samolot, skakanka, ser, sum, sukienka, spodnie, sanki
szufelka, szafa, szelki, szalik, szuflada, szachy, szopa, szabla
ryba, młotek, huśtawka, namiot, igła, dom, piłka, balon
5. Zabawa ortofoniczna Węże i drzewa
Dzieci siedzą w kręgu, na znak prowadzącej (podniesienie planszy) wstają i szumią [sz] lub
kucając poruszają się po sali i syczą [s];
6. Śpiew piosenki połączony z ruchem
Prowadząca dziękuje dzieciom za pomoc Pani Wiośnie w uporządkowaniu głosek. Następnie
proponuje wspólne śpiewanie poznanej piosenki o wiośnie „Maszeruje wiosna”
7. Zakończenie zajęć
Na zakończenie dzieci stają w kręgu. Prowadząca przypomina jakie głoski dziś brały udział w
zabawie. Następnie wspólnie po raz ostatni nadmuchują balonik i spuszczają z niego powietrze.
Scenariusz opracowała: Bogumiła Mirkowicz