„Zastosowanie elementów judo w lekcji wychowania fizycznego”

Transkrypt

„Zastosowanie elementów judo w lekcji wychowania fizycznego”
RUCH W SZKOLE
1.
OBSZAR-2 wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji
zajęć wychowania fizycznego (WF)
Konspekt lekcji wychowania fizycznego w ujęciu czynnościowym
Data: 06.03.2014 r.
Miejsce: sala gimnastyczna
Opracowanie i prowadzenie: Maciej Adamczewski
Klasa: 1A – chłopcy
Przyrządy i przybory: mata do judo, materace gimnastyczne 20 cm.
Charakterystyka klasy: Grupa liczna, poziom sprawności fizycznej dość mocno
zróżnicowany. Chłopcy nie sprawiają większych
problemów wychowawczych, aktywnie biorą udział w
lekcjach wychowania fizycznego.
Grupa bardzo żywa, wymagająca stałej kontroli i pracy
nad zapewnieniem odpowiedniego poziomu dyscypliny.
Temat lekcji (zadanie główne):
„Zastosowanie elementów judo w lekcji wychowania fizycznego”
Cel ogólny: Zapoznanie się z dyscypliną sportową judo oraz wykorzystanie
elementów judo do poprawy sprawności fizycznej.
Cele uczniowskie (operacyjne) z zakresie:
Umiejętności:
Uczeń:
- potrafi wykonać prawidłowo przewrót w przód
- potrafi wykonać pad w przód z przewrotem zempo – ukemi (P, L)
- uczeń potrafi wykonać trzymanie hon – kesa – gatame i
yoko – shiho – gatame (P, L)
Sprawności motorycznej:
Uczeń:
- poprawi poziom zwinności, siły i koordynacji ruchowej
- poprawi poziom równowagi
- wzmocni mięśnie ramion, nóg, brzucha i grzbietu
Wiadomości:
Uczeń:
- pozna podstawowe informacje dotyczące judo
(historia, zasady, podstawowe przepisy)
- zna zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zajęć judo
Usamodzielniania:
Uczeń:
- rozwija aktywnie własną sprawność fizyczną
- dba o bezpieczeństwo swoje oraz innych ćwiczących
- kontroluje poprawność wykonywanych ćwiczeń
Metody: - zabawowa – klasyczna
- zabawowa - naśladowcza
- naśladowcza – ścisła
- zadaniowa – ścisła
- opowiadanie
- pogadanka
- instruowanie
- działanie przykładem własnym
- problemowa
- nagradzanie wychowawcze
Część wstępna
Zapoznanie się z tematem oraz celami lekcji.
Uczeń:
-słucha informacji przekazywanych przez nauczyciela
-przygotowuje się do aktywnego uczestnictwa w lekcji
Nauczyciel:
- sprawdza listę obecności i gotowość uczniów do zajęć
- informuje uczniów o temacie i celach lekcji
- przekazuje uczniom podstawowe informacje dotyczące historii judo
Część główna A
Pobudza i przygotowuje organizm do wysiłku fizycznego.
Uczeń:
Bierze aktywny udział w rozgrzewce:
a) udział w zabawie „stado wilków”
b) pokonuje w określony sposób wyznaczony odcinek:
- bieg na czworaka (przodem, tyłem)
- czołganie się (z pomocą NN i bez pomocy NN)
- poruszanie się w podporze tyłem (przodem i tyłem)
- przemieszczanie się na brzuchu za pomocą tylko RR
- poruszanie się w przysiadzie podskokami (tyłem, przodem)
Nauczyciel:
- dzieli grupę na dwie części
- demonstruje ćwiczenia
- poleca wykonanie ćwiczeń
- czuwa nad prawidłowym wykonaniem ćwiczeń
- zwraca uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń
Część główna B
Przygotuje się do realizacji zadania głównego lekcji.
Uczeń:
Dobiera się w pary, słucha zasad zabaw i bierze w nich udział:
- w przysiadzie naprzeciwko uczniowie uderzają w swoje ręce i starają się wytrącić
przeciwnika z równowagi („walka kogutów”)
- uczniowie stają bokiem do siebie, podają sobie ręce i starają się wytrącić przeciwnika z
równowagi, za pomocą ruchów i balansu ciała (P, L)
- uczniowie znajdują się w podporze przodem naprzeciwko siebie, na sygnał starają się
wytrącić przeciwnika z równowagi zabierając przeciwnikowi rękę
- uczniowie naprzeciwko siebie podają sobie ręce i siłują się (P, L)
Nauczyciel:
- poleca uczniom dobranie się w pary
- wyjaśnia zasady poszczególnych zabaw
- demonstruje kolejne zabawy
- czuwa nad bezpieczeństwem ćwiczących, odpowiednio rozstawiając ćwiczących i zwracając
uwagę aby przestrzegać ustalonych zasad
Realizuje zadanie główne lekcji
Uczeń:
a) wysłuchuje informacji nauczyciela dotyczących judo jako dyscypliny sportowej
b) rozgrzewa kręgi szyjne wykonując zalecone ruchy głową
c) wykonuje następujące elementy akrobatyczne:
- przewrót w przód
- przewrót w przód z fazą lotu
- zempo – ukemi (pad w przód z przewrotem P, L)
- zempo – ukemi przez partnera
Nauczyciel:
- przekazuje uczniom informacje dotyczącą sposobu walki w judo i ogólnych zasad
- podkreśla jak ważne jest rozgrzanie kręgów szyjnych przed przystąpieniem do wykonania
elementów akrobatycznych
- demonstruje poszczególne ćwiczenia
- koryguje poprawność wykonania poszczególnych elementów
- udziel wskazówek dotyczących techniki wykonania elementów
Uczeń:
a) wysłuchuje informacji dotyczących przepisów walki w judo
b) wykonuje zademonstrowane techniki judo w ne – waza (parterze)
- hon-kesa-gatame (trzymanie opasujące)
- yoko-shiho-gatame
(trzymanie boczne)
c) bierze udział zabawie „Kto najszybciej założy 8 trzymań”
c) bierze udział w rywalizacji „Kto utrzyma przeciwnika w trzymaniu”
Nauczyciel:
- przekazuje podstawowe informacje odnośnie przepisów walki w judo
- demonstruje techniki w ne –waza (parterze)
- zwraca uwagę na poprawność wykonania
- wyjaśnia zasady zabawy
- czuwa nad przestrzeganiem ustalonych zasad
- wyjaśnia zasady rywalizacji
- odmierzy czas
- zwraca uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa
Część końcowa
Uspokoi organizm
Uczeń:
- siada na zbiórce, zgodnie ze zwyczajem w judo
- stara się odpowiedzieć na zadane przez nauczyciela pytania
Nauczyciel:
- określa w jaki sposób uczniowie mają usiąść na zbiórce
- wyjaśnia krótko zasady konkursu wiedzy o judo
- zadaje kolejne pytania i zapisuje punkty dla poszczególnych uczniów
- wręcza dyplom uczniowi, który udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi
Uczeń:
- siedząc na zbiórce wysłuchuje podsumowania lekcji przez nauczyciela
Nauczyciel:
- podsumowuje zajęcia
- przypomina temat i cele
- ocenia postawę i zaangażowanie uczniów
Sposoby pomiaru i ewaluacji osiągniętych celów nauczyciela :
- obserwacja pracy uczniów podczas lekcji
- dokonywanie bieżącej korekty wykonywanych ćwiczeń
- przeprowadzenie konkursu wiedzy o judo