Instrumenty dęte drewniane. Nauka piosenki "Czerwone jabłuszko"

Transkrypt

Instrumenty dęte drewniane. Nauka piosenki "Czerwone jabłuszko"
Scenariusz lekcji muzyki w klasie IV
Nauczyciel: Joanna Światłoń – Wania
Przedmiot: muzyka
Klasa: IV
Temat: Instrumenty dęte drewniane. Nauka piosenki „Czerwone jabłuszko”.
Cele lekcji
Uczeń:
- wymienia charakterystyczne cechy instrumentów dętych drewnianych,
- rozumie , w jaki sposób powstaje dźwięk w instrumentach dętych,
- rozumie odmienność poszczególnych grup instrumentów dętych,
- wylicza instrumenty dęte drewniane,
- zna słowa i melodię utworu „Czerwone jabłuszko”,
- potrafi zagrać na flecie fragment utworu „Czerwone jabłuszko”.
Metody:
- praca z tekstem,
- praca w grupach,
- wywiad,
- śpiew,
- gra na flecie.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik „Moja muzyka dla klas IV – VI szkoły podstawowej” wyd. M. Rożak
- ćwiczenia „Moja muzyka. Zeszyt ucznia dla klas IV – VI szkoły podstawowej” wyd. M.
Rożak
- odtwarzacz CD,
- flety.
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
1. Uczniowie odpowiadają na pytanie czym są instrumenty muzyczne?
2. Głośne czytanie tekstu „Instrumenty muzyczne” (podręcznik, s. 130).
Uczniowie odpowiadają na pytanie do czego w dawnych czasach służyły instrumenty?
3. Analiza ilustracji – reprodukcji starożytnych mozaik przedstawiających instrumenty
(podręcznik, s. 130).
4. Nauczyciel wyjaśnia, że wśród instrumentów można wyróżnić instrumenty
perkusyjne, strunowe i dęte. Uczniowie zapisują notatkę:
Instrumenty
perkusyjne
dęte
strunowe
blaszane
5. Podanie tematu i celów lekcji.
Faza realizacyjna
1. Podział klasy na 5 grup.
drewniane
2. Uczniowie w grupach przygotowują wywiad. Grupy 1, 2, 3 i 4 to grupy składające się
z dziennikarzy, którzy pracują dla czasopisma naukowego „Muzyka”. Ich zadanie
polega na przygotowaniu pytań do wywiadu z muzykami – specjalistami zajmującymi
się instrumentami dętymi. Grupa 5 to specjaliści – muzycy, którzy przygotowują się
do udzielenia wywiadu na temat instrumentów dętych. Uczniowie korzystają
z podręcznika („Instrumenty dęte”, s. 141.
3. Prezentacja wywiadu.
4. Uczniowie wykonują ćw. 1 z „Zeszytu ucznia” s. 58.
5. Praca w grupach. Uczniowie przygotowują informacje na temat instrumentów dętych
drewnianych: grupa 1 – flet podłużny, grupa 2 – flet poprzeczny, grupa 3 – obój,
grupa 4 – klarnet, grupa 5 – fagot.
6. Prezentacja efektów pracy grup (po omówieniu informacji na temat klarnetu
uczniowie słuchają początku „Błękitnej rapsodii” G. Gershwina).
7. Uczniowie wykonują ćw. 1 i 2 z ćwiczeń (s. 58 – 59).
8. Pogadanka na temat saksofonu.
9. Ćwiczenia emisyjne.
10. Śpiewanie piosenki „Don, don” solmizacją z fonogestyką.’
11. Nauka piosenki „Czerwone jabłuszko” (śpiew solmizacją).
12. Gra na fletach – fragment utworu „Czerwone jabłuszko”.
Faza podsumowująca
1. Uczniowie wymieniają instrumenty dęte drewniane, krótko je charakteryzują.
Autor: mgr Joanna Światłoń - Wania