Scenariusz zajęć świetlicowych Temat: Droga szczęścia Data: 26.02

Transkrypt

Scenariusz zajęć świetlicowych Temat: Droga szczęścia Data: 26.02
Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Droga szczęścia
Data: 26.02.2015 r.
Grupa: klasa 0
Prowadzący: Katarzyna Dunajewska – wychowawca świetlicy
Cele ogólne:
•
poznanie symboli kojarzonych ze szczęściem w wybranych kulturach,
•
zapoznanie z różnymi znaczeniami szczęścia,
•
kształtowanie umiejętności myślenia przyczynowo – skutkowego,
•
kształcenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem tekstu literackiego,
•
rozwijanie umiejętności pracy w grupie,
•
rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej.
Cele szczegółowe – uczeń:
•
zna symbole szczęścia,
•
potrafi wymienić własne źródła szczęścia,
•
umie wypowiadać się swobodnie na zadany temat,
•
rozumie pojęcie ,,szczęście”,
•
słucha ze zrozumieniem utworów literackich,
•
potrafi aktywnie współpracować w grupie.
Materiały i środki dydaktyczne:
Opowiadanie edukacyjne „Szczęście” Hanny Hajzak, wiersz „Szczęście w nieszczęściu”
Agnieszki Borowieckiej, kartki z informacjami na temat symboli szczęścia, papier biały
formatu 80cm x 1,5 m, flamastry, kredki, kolorowy papier, kleje, nożyczki.
Metody:

czynna

słowna

praktycznego działania
Formy pracy:

zespołowa

indywidualna
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
 Powitanie dzieci.
 „Dokończ zdanie: Jestem szczęśliwy gdy...”
Uczestnicy siedząc w kole według kolejności kończą zdanie: „Jestem szczęśliwa/y
gdy...”.
 Głośne czytanie przez nauczyciela opowiadania edukacyjnego „Szczęście” Hanny
Hajzak, oraz wiersza „Szczęście w nieszczęściu” Agnieszki Borowieckiej.
 Rozmowa na temat treści opowiadania i przedstawienie tematu zajęć.
 Rozmowa kierowana – wskazanie przez dzieci znanych im symboli szczęścia oraz
czytanie wiadomości na ich temat. Przedstawienie dzieciom symboli których nie
wymieniły i nie znały.
II. Część właściwa
 Podanie przez nauczyciela kilku informacji na temat słowa „szczęście”.
 Podział uczestników na grupy.
 Wykonanie w grupach pracy plastycznej „Droga szczęścia”.
Dzieci rysują i przyklejają na kartonach to co daje im szczęście, sprawia
przyjemność, daje radość, powoduje uśmiech na twarzy, to co lubią itd.
III. Część końcowa
 Podsumowanie zajęć: czego się dowiedzieliśmy na temat szczęścia, prezentacja
prac plastycznych.
 Zabawa pożegnalna „Piłeczka szczęścia”.
Uczestnicy siedząc w kole przekazują sobie piłeczkę i mówią:
„Podczas dzisiejszych zajęć poczułam/em się szczęśliwa/y gdy...”
Źródła: http://www.superkid.pl/wiersz-szczescie-w-nieszczesciu
http://www.superkid.pl/szczescie-opowiadanie

Podobne dokumenty