Obszar 3, scenariusz 2

Transkrypt

Obszar 3, scenariusz 2
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI
ZDROWOTNEJ
2. DATA – 17. 02. 2014 r.
3. GRUPA WIEKOWA – 5 i 6 latki
4. TEMAT KOMPLEKSOWY – „Bezpiecznie bawimy się na śniegu.”
5. TEMAT ZAJĘCIA – „Zimowe zabawy”- zapoznanie dzieci z bezpiecznymi
zabawami na śniegu z wykorzystaniem ilustracji.
Zabawy dydaktyczne i ruchowe z elementami
globalnego czytania.
6. CELE GŁÓWNE – Uczenie prawidłowego zachowania bezpieczeństwa
podczas zabaw zimowych.
Integrowanie grupy poprzez wspólną zabawę.
Kształcenie percepcji wzrokowej.
Rozpoznawanie swojego imienia.
7. CELE OPERACYJNE – Dziecko:
- bierze udział w zabawach,
- wie, że ruch na świeżym powietrzu sprzyja zdrowiu,
- zna zasady bezpieczeństwa na śniegu,
- posługuje się liczebnikami głównymi
i porządkowymi w zakresie do 4,
- zna podstawowe kolory,
- potrafi wyszukać swoje imię spośród innych imion
- nazywa części garderoby.
8. METODA PODAJĄCA- recytacja wiersza, objaśnienia zabaw, zagadki,
rozmowa.
9. METODA EKSPONUJĄCA – ilustracje, szablony.
10 METODA PRAKTYCZNEGO DZIAŁANIA – zabawy ruchowe, zabawy
dydaktyczne, globalne czytanie.
11. FORMY PRACY – grupowa, indywidualna, zespołowa.
12. ŚRODKI DYDAKTYCZNE – wiersz D. Gellner – Bałwanki, zagadki,
ilustracje- bezpieczne i niebezpieczne zabawy na śniegu, szablony garderoby –
czapki, szale, kurtka, kombinezon, rękawiczki, kozaki, kulki z waty z imionami
dzieci, płyta CD, magnetofon.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Przywitanie gości – Dzień dobry.
2. Przywitanie nauczycielki z dziećmi.
Wywołane przez nauczycielkę dzieci wstają i kłaniają się:
- Witam wszystkie dziewczynki.
- Witam wszystkich chłopców.
- Witam wszystkie dzieci, które lubią chodzić do przedszkola.
3. Nauczycielka recytuje wiersz D. Gellner – Bałwanki.
Chodzą bałwanki od drzwi do drzwi!
- Kto jeszcze nie wstał?
- Już rozsypała śnieg tu i tam
- Stos ciepłych czapek przyniosła wam
- Kto jeszcze śpi?
- Wychodźcie na dwór!
- Czas się obudzić!
- Prędko raz, dwa!
- Bo zima była uprzejma przyjść
- Bo zima dość już czekania ma.
4. Zagadki o bałwankach występujących w wierszu.
Ten pierwszy bałwanek
Ma brzuszek pękaty
I pasek szeroki
Co dostał od taty.
Ten trzeci bałwanek
Dużą miotłę trzyma
I chce żeby długo
Była mroźna zima.
Ten drugi bałwanek
Jest bielutki cały
W ręku trzyma gałąź
Co mu dzieci dały.
Ten czwarty bałwanek
Garnek ma na głowie
Może nam zimową
Bajeczkę opowie.
5. Dzieci przeliczają bałwanki liczebnikami głównymi i porządkowymi w
zakresie do 4. Opisują wygląd bałwanków, nazywają kolory.
6. Zabawa ruchowa - Spadające śnieżynki.Dzieci maszerują w rytm tamburyna.
Na hasło Pada śnieg nauczycielka rozsypuje kuleczki waty, a dzieci odszukują
śnieżynkę ze swoim imieniem. Po dwóch próbach dzieci zdmuchują śnieżynkę z
dłoni.
7. Nauczycielka opowiada o dzieciach, które zbudzone przez bałwanki
postanowiły wyjąć na dwór. Dzieci mają za zadanie dobrać do sylwetki chłopca
i dziewczynki ubranka i nazwać je: kurtka, kombinezon, czapka, szalik,
rękawiczki, kozaki.
8. Rozmowa na temat- Zabawy na śniegu z wykorzystaniem ilustracji.
( lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami, jazda na sankach, nartach, łyżwach).
Wybór historyjek z niebezpiecznym zachowaniem się ( rzucanie śnieżkami w
twarz, jazda na łyżwach po zamarzniętej rzece, zjeżdżanie na sankach w pobliżu
jezdni, nie koleżeńskie zachowanie się na lodowisku )- zakazy i skutki.
9. Opowieść ruchowa – Zimowy spacer.
Dzieci naśladują ruchem słowa nauczycielki – ubierają się na spacer, idą parami,
chodzą po śladach, rzucają śnieżkami, robią na śniegu aniołki, wracają do
przedszkola.
10. Wyjście na plac przedszkolny. Zabawy na śniegu.