Listopadowa pogoda

Transkrypt

Listopadowa pogoda
Scenariusz zajęć do programu kształcenia „Myślę- działam- idę w świat”
Autor: Danuta Szymczak
Klasa I
Temat lekcji : Listopadowa pogoda.
Edukacja: przyrodnicza, społeczna,
polonistyczna, matematyczna, muzyczna
Cel/cele zajęć:
- kształtowanie umiejętności określania
zmian w przyrodzie i zjawisk
atmosferycznych charakterystycznych dla
późnej jesieni;
- wdrażanie do wypowiadania się na temat
nastroju muzyki
- doskonalenie umiejętności dodawania liczb
w zakresie 10
- kształcenie umiejętności wydobywania
dźwięków z różnorodnych przedmiotów
Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia:
- określę nastrój wysłuchanego utworu
muzycznego
- podam cechy charakterystyczne
listopadowej pogody
- dodam liczby w zakresie 10
- wykonam instrument muzyczny
z przyniesionych materiałów
Kryteria sukcesu dla ucznia:
-wymieniam cztery cechy listopadowej pogody
-wskazuję symbole pogody charakteryzujące jesienną pogodę
Podstawa programowa:
1.1a; 1.1b; 1.3a; 1.3c; 1.3f; 3.1a;3.2b; 5.5; 6.5; 7.1; 7.5, 7.15;9.2a;9.3a;
Metody pracy: Czynne- kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
Słowne- rozmowa, wypowiedzi, objaśnienie i instrukcje.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna jednolita ,grupowa
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, sylwety kropli deszczu, nagranie muzyczne
Preludium deszczowe F. Chopina, materiały potrzebne do wykonania instrumentów
muzycznych( kartonowe opakowania, ryż, piasek, kamyczki, fasolka, folia aluminiowa,
kartoniki z symbolami pogody, karty pracy.
Przebieg zajęć
Działania uczniów
„Drogowskazy”
-wskazówki
i uwagi o
realizacji
Centra Aktywnej
Edukacji
1.Zabawa integracyjna
Grupka
uczniów(może być 6)
stoi w oznaczonym
miejscu sali, trzymając
chustę –„deszczową
chmurkę”. Pozostali
uczniowie w rytm
muzyki biegają po
przeciwnej stronie
klasy. Na sygnał
prowadzącego,
uczniowie z
„deszczową chmurką”
biegną w kierunku
uciekających kolegów,
próbując ich nakryć
chustą. Schwytane
dzieci powiększą
„deszczową chmurę”.
1.Zabawa „Deszczowa chmura” -
2.Uczniowie
rozwiązują zagadkę,
(deszcz)
2.Nauczyciel mówi dzieciom zagadkę
„Choć ten muzyk nie ma instrumentu w
dłoni, to bębni po dachu i o szyby
dzwoni”1.
Sformułowanie celu zajęć
3.Uczniowie zabierają
sylwety kropli
i poruszają się po sali
w rytm muzyki. Na
umówiony sygnał
uczniowie łączą się w
pary i liczą małe
kropelki na obu
dużych kroplach-
3.Zabawa matematyczna „Krople deszczu”. matematycznoNauczyciel rozkłada na dużej folii sylwety
przyrodnicza
kropli deszczu z narysowanymi na niej
mniejszymi kropelkami. Przygotowuje kilka
zestawów. Na dużych kroplach
narysowanych jest od 1 do 5 małych
kropelek deszczu .Uczniowie poprzez
połączenie dużych kropel doskonalą
umiejętność dodawania liczb w zakresie 10.
artystyczno-ruchowe
Nauczyciel objaśnia uczniom zabawę,
czuwa nad bezpiecznym jej przebiegiem.
polonistycznokomunikacyjne
podają wynik .Po
podaniu sum przez
wszystkie pary,
uczniowie zabierają
inne krople i zabawa
rozpoczyna się od
początku.
4.Wysłuchanie
nagrania, podawanie
skojarzeń i określeń
dotyczących utworu.
4.Nauczyciel prezentuje uczniom utwór
Preludium Deszczowe, zadaje pytanie: z
jaką pogodą kojarzy się im wysłuchany
utwór?
artystyczno-ruchowe
5.Uczniowie
przygotowują
papierowe
opakowanie, z
zamknięciami z obu
stron ,najlepiej w
kształcie rulonu. Do
środka wkładają
pogniecioną
aluminiową folię i
wsypują różne
produkty np.: kamyki,
piasek, ryż, fasolę,
cukier. Następnie
zamykają je i
ozdabiają.
5. Instrumenty „Pana Listopada”.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom sposób
wykonania instrumentów. Po wykonaniu
pracy uczniowie sprzątają stanowiska i
siadają na dywaniku. Każdy gra na swoim
instrumencie, podaje nazwę produktu,
którym wypełnił instrument. Pozostali
uczniowie słuchają brzmienia dźwięków.
artystyczno-ruchowe
6.Uczniowie w rytm
muzyki przeskakują
przez kałuże (obręcze).
Z chwilą zatrzymania
nagrania wykonują
przysiad, zasłaniają
oczy i słuchają
brzmienia instrumentu,
na którym gra Pan
Listopad. Uczeń, który
jako pierwszy
odgadnie zostaje
Panem Listopadem.
6. Jesienne muzykowanie. Nauczyciel
objaśnia dzieciom muzyczno-ruchową
zabawę.
Spośród uczniów wybieramy Pana
Listopada, który gromadzi przed sobą
wszystkie wykonane instrumenty. Na
sygnał wybiera jeden, na którym gra
jesienne rytmy. Uczniowie podają nazwę
produktu jakim wypełniony jest instrument
( np.: kamyczki, ryż ,piasek itd.)
artystyczno-ruchowe
7,Uczniowie określają
znaki, opisują ich
wygląd,
przyporządkowują do
danego typu pogody.
7.Przedstawienie przez nauczyciela
kartoników ze znakami pogody.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie wybrali
spośród wszystkich te, które ich zdaniem
określają listopadową pogodę.
.
8. Uczniowie oglądają
symbole pogody,
wpisują pod nimi
odpowiednie dni
tygodnia.
8.Kalendarz pogody-porządkowanie
rozsypanki obrazkowej, podpisywanie dni
tygodnia.
Nauczyciel czyta uczniom tekst dotyczący
kalendarza pogody, który prowadziła przez
cały tydzień Ola. Poleca dzieciom wykonać
zadanie zgodnie z czytaną instrukcją.
Ola prowadziła przez cały pierwszy tydzień
listopada kalendarz pogody. Codziennie
wkładała kartkę z odpowiednim rysunkiem
do segregatora .Gdy poszła do szkoły jej
młodszy braciszek oglądał kalendarz i
niechcąco wypadły mu z segregatora
wszystkie kartki.
Pomóżmy ułożyć mu je we właściwej
kolejności wiedząc, że :
-w niedzielę i środę wiał wiatr,
-w poniedziałek nie było żadnych opadów,
zza chmur wyjrzało słońce
-w czwartek padał deszcz
-we wtorek było pochmurnie
-w piątek i sobotę była taka sama pogoda.
(załącznik 1)
9. Podawanie przez
uczniów skojarzeń
związanych z
listopadową pogodą.
9. Podsumowanie zajęć
Uczniowie dokończają zdanie:
Listopadowa pogoda jest……
1. J. Stec „Zagadki dla najmłodszych” ,MAC, Kielce 1992
matematycznoprzyrodnicza