Pola figur - powtórzenie

Transkrypt

Pola figur - powtórzenie
Katarzyna Westa [email protected]
nauczany przedmiot: matematyka
Szkoła Podstawowa Nr 9
Os.1000 lecia PP 15
84-200 Wejherowo
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
ƒ
ƒ
ƒ
KLASA: V,
SZKOŁA PODSTAWOWA
CZAS TRWANIA: 1 JEDNOSTKA LEKCYJNA
Temat: POLA FIGUR-POWTÓRZENIE.
I. CELE LEKCJI.
ƒ CELE OGÓLNE:
- utrwalenie wiadomości dotyczących obliczania pól figur płaskich,
- kształcenie umiejętności pracy w grupie.
ƒ CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi:
- obliczać pole kwadratu, prostokąta, trójkąta, równoległoboku, rombu, trapezu,
deltoidu,
- uczeń zna zależności między jednostkami pola i sprawnie posługuje się nimi.
II. METODY:
-aktywizujące.
III. FORMY:
-praca w grupach
IV. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- domino
- wykreślanka prawda-fałsz.
V. PRZEBIEG LEKCJI.
ƒ FAZA WSTĘPNA:
- podział uczniów na grupy,
- podanie celów lekcji.
ƒ FAZA REALIZACJI:
- omówienie sposobu realizacji poszczególnych zadań
- rozdanie domina i wykreślanki (załącznik nr1 i nr2).
Celem pracy każdej grupy jest odgadnięcie dwuwyrazowego hasła.
Poszczególne wyrazy otrzymują uczniowie jako wyniki rozegrania dwóch gier. Grupy
współzawodniczą ze sobą o to, która jako pierwsza poda poszczególne wyrazy,
a następnie całe hasło. Wyniki współzawodnictwa nauczyciel zapisuje na tablicy.
DOMINO
Uczniowie układają kostki domina od startu do mety. Kolejne litery
w środkowych polach domina tworzą rozwiązanie - pierwszy wyraz hasła: „SZKOŁA”.
WYKREŚLANKA PRAWDA - FAŁSZ
Uczniowie czytają kolejne zadania i oceniają czy są prawdziwe czy fałszywe.
Jeżeli uznają je za fałszywe skreślają napisaną obok literę. Pozostałe litery czytane
kolejno od dołu tworzą rozwiązanie: drugi wyraz hasła: „PITAGOREJSKA”.
ƒ FAZA KOŃCOWA:
Podsumowanie wyników pracy grup, nagrodzenie najlepszych – ocena.
ZADANIE DOMOWE:
Uczniowie szukają informacji dotyczącej szkoły pitagorejskiej i robią notatkę
w zeszycie.
Załącznik nr 1
DOMINO
c
S
START
Z
c ⋅d
2
d
c,d – długości
przekątnych
rombu
h
e
m
e ⋅h
2
K
y
x ⋅y
O
h
x
r
m ⋅h
Ł
(p + r ) ⋅ h
2
h
p
A
META
Załącznik nr 2
WYKREŚLANKA PRAWDA - FAŁSZ
Przeczytaj uważnie kolejne zadania. Jeżeli uznasz je za fałszywe, skreśl literę
napisaną obok zadania. Pozostałe litery czytane kolejno od dołu utworzą rozwiązanie:
drugi wyraz hasła.
1. Pole kwadratu o boku 6 cm jest równy 24 cm2.
P
2. Czy 125a to 1,25 ha?
A
K
3. Bok kwadratu o polu 49 cm2 jest równe 7 cm.
4. Obwód prostokąta jest równy 52 cm. Jeden bok ma długość 12 cm. Jego pole
jest równe 168 cm2 .
5. Pole trójkąta jest równe 10 m2
2,5 m
S
Y
4m
6. Pole rombu, którego obwód jest równy 32 cm, a jedna z wysokości ma
długość 4 cm jest równe 32 cm2.
7. Działka Pana Mateusza ma wymiary 400 m na 700 m. Pole tej działki jest
równe 2 800 a.
J
E
3m
8. Pole tego trapezu jest równe 21 cm2 .
E
2m
7m
9. Pole trójkąta prostokątnego o przyprostokątnych 5 cm i 4 cm jest równe
10 cm2.
R
10. Pole rombu, którego przekątne mają długość 9 cm i 7 cm jest równe 63 cm2.
K
3,5 cm. Pole tego trapezu wynosi 24,5 cm2 .
O
12. Czy 32 000 m2 to 3,2 ha?
G
11. Suma długości podstaw trapezu jest równa 14 cm, a wysokość ma długość
8m
A
13. Pole zacieniowanego trójkąta jest równe 16 m2.
4m
1,5 m
14. Wojtek zrobił latawiec taki jak na rysunku. Pole tego
deltoidu jest równe 1,5 m2.
2m
T
15. Pole trójkąta jest równe 24 dm2. Wysokość tego trójkąta jest równa 6 dm
więc podstawa na którą poprowadzono tę wysokość wynosi 8 dm.
16. Łazienka ma wymiary 2m na 3m. Czy starczy 60 płytek o wymiarach 20cm
na 10cm, aby wyłożyć podłogę w tej łazience?
17. Pole tej figury jest równe 8 m2.
2m
2m
UWAGI O REALIZACJI:
Lekcję przeprowadziłam jako powtórzenie materiału w
Na
zrealizowanie
tego
tematu
przeznaczyłam
jedną
klasach piątych.
godzinę
lekcyjną.
Dzieci pracowały chętnie z dużym zaciekawieniem.
Forma
realizacji
zagadnienia
okazała
się
W
P
3m
2m
I
zachęcająca
do
pracy.
Uczniowie rozwiązali wszystkie zadania, choć w niektórych dały się „złapać” na
podchwytliwą formę odpowiedzi (np. zadanie nr 1).
Autor: Katarzyna Westa

Podobne dokumenty