SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW I

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW I
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELKI
STAŻYSTKI – TREŚCI ZINTEGROWANE
Prowadząca: mgr Lucyna Woźniak
Temat: „Ekologiczni detektywi” – zabawy dydaktyczne
Działy podstawy programowej: dział 1, 3, 6, 11, 12, 13, 14
Cele ogólny: kształtowanie postaw proekologicznych
Cele szczegółowe: dziecko:
* rozwiąże krzyżówkę m. in. poprzez odgadnięcie zagadek czy wysłuchanie pierwszej głoski
w wyrazie,
* przypomni sobie znaczenie słowa „ekologia”,
* wie jak szkodliwa może być działalność człowieka wobec środowiska,
* obliczy proste działania matematyczne (dodawanie w zakresie 10),
* potrafi myśleć ekologicznie,
* uświadomione ekologicznie spróbuje wykształcić w sobie postawy obrońcy środowiska
Metody:
- słowna – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku
- słowna – rozmowa, wypowiedzi dzieci
- oglądowa – sylwety dwóch planet
- drama
Formy:
- praca indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne: szarfy w 4 kolorach dla każdej drużyny, obrazkowa krzyżówka,
wydrukowane litery do ułożenia hasła, j/w cyfry, obrazki pocięte na
6 części do ułożenia w grupach (jako puzzle), dwa koła
przedstawiające Ziemię, papierowe chusteczki, ilustracje
z segregatorami na śmieci, obrazek jesieni, postać i order Ekoludka,
płyta CD „Entliczek pentliczek” z muzyką relaksacyjną i odgłosami
przyrody (utwory nr 25, 26, 29, 31 i 32).
Litaratura: wiersz D. Klimkiewicz i D. Drabika „Co to jest ekologia” oraz tekst Ekoludka
o ekologii, portale z zajęciami dydaktycznymi dla nauczycieli
PRZEBIEG
Na powitanie zabawa integracyjna „Witam was”
1.
Podział dzieci na 4 drużyny oznaczone szarfami. Rozwiązanie krzyżówki z hasłem:
EKOLOGIA. Dzieci dopasowują nazwy przedmiotów na ilustracjach do zagadki słownej
nauczycielki i przymocowują kolejne obrazki na tablicy magnetycznej, tworząc krzyżówkę.
Następnie z pierwszych liter poszczególnych wyrazów
odczytują hasło (dzieci znające litery oznaczą hasło literami drukowanymi).
2.
Wyjaśnienie znaczenia słowa „ekologia” na podstawie wiersza D. Klimkiewicz
i W. Drabika „Co to jest ekologia?”.
Ekologia – mądre słowo
a co znaczy – powiedz sowo?
Sowa chwilę pomyślała
I odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc, krótko w paru zdaniach
O wzajemnych powiązaniach.
Między nami, bo to wszystko
To jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować”
- powiedziała mądra sowa…
Rozmowa na temat wiersza: Co to jest ekologia? Co to znaczy szanować środowisko?
3.
Zabawa tropiąca w drużynach „Mali detektywi” – zadaniem każdej z nich jest
odnalezienie koperty poprzez zabawę „Ciepło – zimno”(w kopertach znajdują się
puzzle do ułożenia – obrazki pocięte na 6 części, a przedstawiające postacie z
„Kubusiowych przyjaciół natury”). Przypomnienie zadań każdej z tych postaci.
4. Zabawa oddechowa „Chmurki”: na stolikach leżą dwa koła (dzieci łączą się do tego
zadania po 2 drużyny), przykryte papierowymi serwetkami – chmurkami. Zadaniem
dzieci jest rozdmuchać chmurki, tak by całkowicie odkryć oba koła (planety).
5.
Prezentacja dwóch planet (odkrytych wcześniej przez dzieci kół) pięknej i
zanieczyszczonej Ziemi. Rozmowa na temat: czym różnią się planety. Rozważanie,
na której z nich mieszkałoby się przyjemniej i dlaczego: (nadal 2 drużyny)
„Wypowiedzi chorej planety”, „Wypowiedzi zdrowej planety”.
6.
Zabawa ruchowa z wykorzystaniem odgłosów przyrody – zdrowa i chora planeta.
Dzieci poruszają się po sali i słuchają dźwięków przyrody odtwarzanej z płyty (szum
wody, wiatru, śpiew ptaków itp.). Jest im przyjemnie i wyrażają to mimiką i ruchem
(DRAMA). Gdy muzyka cichnie i usłyszą uderzenie talerzy – zaczynają zachowywać
się jak chora planeta.
7.
Jak wygląda Ekoludek? – obliczanie prostych działań matematycznych. Na tablicy
przypięta jest zasłonięta wynikami działań postać Ekoludka. Dzieci obliczają działania
podane przez nauczyciela i odsłaniają prawidłowy wynik. Na końcu ukazuje się w
całości postać Ekoludka (dzieci znające cyfry oznaczą wyniki wydrukowanymi
cyframi)
8.
Krótki turniej wiedzy o ekologii: (każda drużyna po 1 pytaniu)
•
Jaką porę roku przedstawia ilustracja i dlaczego? ( należy podać nazwę i cechy
charakterystyczne dla tej pory roku),
•
Co powoduje zanieczyszczenie wód? (brudy z fabryk, paliwo ze statków, śmieci
plażowiczów),
•
Gdzie nie wolno palić ognisk i dlaczego? (w lesie, ponieważ grozi to pożarem
olbrzymich obszarów i wyginięciem dużej liczby zwierząt),
•
Gdzie należy wyrzucać śmieci? Jakie kolory mają pojemniki do segregacji śmieci?
(do koszy segregacyjnych, przypomnienie ich kolorów i przeznaczenia).
9.
Odczytanie wiersza, znajdującego się obok Ekoludka. Powtórzenie jego treści z
nauczycielką:
Dziś ekologia mądre słowo
Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.
Jej strażnikami się ogłaszamy.
Od dziś przyrodzie pomagamy.
10.
Zostajemy przyjaciółmi przyrody. Każde dziecko otrzymuje ORDER EKOLUDKA
ZAJĘCIE Z ZAKRESU ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH
Prowadząca: mgr Lucyna Woźniak
Data: 18.III.2011
Grupa: 5 latki
Obszar podstawy programowej: nr 5
Temat: „Bawmy się wesoło” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych
Cel ogólny: Stymulowanie funkcji percepcyjno – motorycznych w zakresie realizacji ruchów
podstawowych takich jak marsz, bieg i koordynowanie ruchów podstawowych z rytmem oraz
stymulowanie ruchów złożonych np.: bieg z podskokiem, płynne przechodzenie od marszu do
biegu, koordynacja ruchów rąk z ruchem nóg, z jednoczesnym posługiwaniem się różnymi
przyborami. Koncentracja na czynnościach.
Cele: dziecko:
Wyćwiczy rytmiczne uderzanie pałeczką o pałeczkę oraz pałeczką o inne przedmioty,
Potrafi poruszać się rytmicznie, jednocześnie wykonując zadania z pałeczkami w
siadzie, chodzie, stojąc, leżąc itp.,
Toczy pałeczki ręką, nogą, jednocześnie i naprzemiennie,
Przeskoczy przez pałeczkę w przód, w tył, na boki,
Metoda: nowe rytmy R. Przyborowskiej i Wynimko
Forma: indywidualna i w parach oraz zespołowa
Środki dydaktyczne: drewniane pałeczki dla każdego dziecka, szarfy/apaszki, kaseta z
rytmami autorki metody
PRZEBIEG
1.
Zabawa na powitanie „Pingwinek”:
Och jak przyjemnie i jak wesoło kołysać się wśród fal, fal, fal
Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa, do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy.
2.
Rytmiczny marsz po całej sali w dowolnych kierunkach, odnajdywanie pałeczek,
branie przez dzieci po dwie pałeczki i dalsze maszerowanie.
3.
Rytmiczne uderzanie pałeczkami jedna o drugą, ćwiczenie wykonywane jest w
chodzie, siadzie, stojąc na jednej nodze, na dwóch itp.
4.
Rytmiczne stukanie pałeczkami o ścianę, przedmioty określone przez nauczycielkę np.
o szafki, stoliki, podłogę, w parach jedna o drugą.
5.
Toczenie pałeczek po podłodze rękami, nogami, naprzemiennie, jednocześnie, raz
lewą, raz prawą ręką, nogą, siedząc, stojąc, w siadzie klęcznym itp.
6.
Przeskakiwanie przez leżące na podłodze pałeczki obunóż, jednonóż, w przód, w tył,
na boki, w siadzie klęcznym „przeskakiwanie” przez pałeczki samych rąk.
7.
Rytmiczny bieg po sali, odkładanie pałeczek w wyznaczone miejsce, branie szarf
(apaszek) oraz taniec z szarfą (apaszką) tak jak podpowiada muzyka.
8.
Odkładanie szarf (apaszek).
9.
Na zakończenie – leżenie na plecach przy spokojnej relaksacyjnej muzyce lub zabawa
kołowa „Rolnik sam w dolinie”.
ZAJĘCIE METODĄ DOBREGO STARTU PRZEPROWADZONE
W GRUPIE DZIECI 5 LETNICH
WIERSZYKI I WZORKI
Temat: „Bałwanek i guziki” – zajęcia ogólnorozwojowe, MDS
Prowadząca: mgr Lucyna Woźniak
Data: 14.I.2011
Podstawa programowa: 1, 3, 4, 5, 8, 9, 14
Cele: dziecko:
•
Odtworzy rytm wypowiadanego tekstu na wałeczkach,
•
Odtworzy wzór układając guziki na szablonie,
•
Odtworzy z pamięci wzór na formacie A - 4
Metoda Dobrego Startu
Forma: indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne: wyrazy do globalnego odczytania: BAŁWANEK, DZIECKO 2x, MIŚ,
SANKI, PIES, ŚNIEG, płyta CD z muzyka poważną „Sanna”, drewniane pałeczki, tamburyna
i bębenki, koła do sersa, koła z brystolu, wałki, pędzle do golenia, gazety, kartki A – 4 i
markery dla każdego dziecka
Literatura: „Metod Dobrego Startu – od wierszyka do rysunku” M. Bogdanowicz,
M. Barańska, E. Jakacka, „Metoda Dobrego Startu” M. Bogdanowicz, „Zanim będę uczniem”
przewodnik cz. 2 z Edukacji Polskiej
PRZEBIEG
I.
Zajęcia wprowadzające.
1.
Powitanie piosenką „Zimno, zimno” (na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”):
Zimno, zimno jest wokoło, stańmy wszyscy wkoło – krzyżowanie rąk na ramionach i
pocieranie ich z zimna,
Złapmy wszyscy się ręce i już nam goręcej – chwytanie się ręce w utworzonym kole,
Cieplej, cieplej jest wokoło – klaskanie 4x,
I już nam wesoło – tupanie nogami 3x,
Przyszła pora powitania – kiwanie głową do kolegów,
Tańca i śpiewania – ręce na biodrach i kiwanie się na boki.
2.
Zabawy na rozgrzewkę: „musztra wojskowa” np. stawanie na baczność, wykonanie
skłonu, przysiadu itp.
3.
Wyrecytowanie przez nauczycielkę krótkiego wierszyka „Bałwanek i guziki”:
Bałwanek na brzuchu
ma piękne guziki,
lecz chyba nie zechce
podzielić się z nikim
Następnie następuje krótkie omówienie: o dzieleniu się, o zabawach zimowych, o guzikach
np. kto używa guzików w pracy, do czego są potrzebne itp.
4.
Zagadki językowe:
a)
Dokończ zdanie: „bałwanek jest…”, „bałwanek ma…”,
b)
Globalne odczytywanie wyrazów i umieszczanie ich pod ilustracją (BAŁWANEK,
DZIECKO 2x, MIŚ, SANKI, PIES, ŚNIEG),
c)
Podział w/w wyrazów na sylaby i które z dzieci potrafią na głoski.
II.
Zajęcia właściwe.
1.
Zabawa ruchowa „Bałwanek na śniegu” – dzieci do piosenki „Sanna” naśladują
zabawy na śniegu i lodzie: rzucanie się śnieżkami, lepienie bałwanka (metodą P. Dennisona),
jazdę na sankach, nartach, łyżwach.
2.
Rytmiczne mówienie wiersza „Bałwanek i guziki” z użyciem:
Drewnianych pałeczek,
Klaskania,
Bębenków i tamburyna.
BAŁ/WA/NEK//NA/ BRZU/CHU//MA/PIĘ/KNE/GU/ZI/KI//
LECZ/CHY/BA/NIE/ZECH/CE/PO/DZIE/LIĆ/SIĘ/Z NI/KIM//
Wzór można ustawić w następujący sposób:
Bał/ wa/ nek
itd.
3.
Reprodukcja wzoru j/wykonana kilkakrotnie wraz z mówieniem wiersza na:
Dywanie,
Na brystolowych kołach,
Na kołach sersa,
Na wałkach,
Na gazecie pędzlami do golenia i farbą,
Na kartkach A – 4 markerami.
III.
Zajęcia końcowe
Masażyk „Bałwanek” wykonany w parach na plecach (ze zmianą) oraz karta pracy na
spostrzeganie różnic i rysowanie wzoru – praca przy stolikach.