Święto Pieczonego Ziemniaka

Transkrypt

Święto Pieczonego Ziemniaka
SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRUJĄCYCH DLA UCZNIÓW KLAS I-III
Nauczyciel prowadzący:
Małgorzata Kowalewska
Temat:
Święto pieczonego ziemniaka.
Cele:
Uczeń zna:
• wiersze i zagadki związane tematycznie z jesienią;
• utwór A. Vivaldiego Cztery pory roku – jesień;
• wartości odżywcze i zdrowotne warzyw i owoców.
Uczeń potrafi:
• zaprojektować i wykonać pracę plastyczną na określony temat;
• wygłosić z pamięci wiersz, zagadkę;
• właściwie zachowywać się i współzawodniczyć podczas zabaw z rówieśnikami;
• zachować bezpieczeństwo przy ognisku.
Uczeń rozumie:
• potrzebę częstego spożywania owoców i warzyw;
• potrzebę aktywnego włączania się w życie grupy wiekowej i szkoły.
Metody:
ekspresja plastyczna, słuchanie muzyki, nauka tekstów na pamięć, rozwiązywanie zadań.
Środki dydaktyczne:
•
•
•
•
•
•
•
materiały i narzędzia do wykonania pracy plastycznej;
nagranie A. Vivaldiego Cztery pory roku – jesień, piosenki Ogórek, ogórek,
nagrania muzyki do zabaw ruchowych, magnetofon;
teksty wierszy: J. Brzechwy Na straganie, J. Tuwima Warzywa;
teksty przysłów i zagadek o jesieni;
karty konkursowe dla każdej klasy – zagadki, rebusy;
plakat z rebusem do rozwiązania dla wszystkich grup (Święto pieczonego
ziemniaka);
plakat z rysunkami do krzyżówki.
Tok zajęć:
I. Zajęcia klasowe. Edukacja plastyczna. (przeprowadza każdy nauczyciel w swojej klasie – 1 godz.).
1. Czytanie przez nauczyciela wiersza Jesień J. Hockuby.
2. Wypowiedzi uczniów na temat treści wiersza – „Jak autorka przedstawiła jesień?”
3. Wykonywanie pracy plastycznej przedstawiającej Panią Jesień na podstawie treści wiersza oraz własnej
inwencji (technika dowolna).
4. Wystawa prac w klasie.
II. Zajęcia integracyjne. Edukacja polonistyczna, społeczno – środowiskowa, muzyczno – ruchowa. (przeprowadza M. Kowalewska, klasa II gości klasy I i III – 2 godz.).
1. Spacer po klasach, oglądanie wystaw prac plastycznych.
2. Słuchanie fragmentu utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku – jesień.
3. Inscenizacja wiersza J. Brzechwy Na straganie (klasa II).
4. Inscenizacja wiersza J. Tuwima Warzywa (klasa II).
5. Nauka wiersza Warzywa przez uczniów klas I i III (powtarzanie za uczniem klasy II).
6. Wspólne śpiewanie piosenki Ogórek, ogórek.
7. Recytowanie przysłów i zagadek o jesieni (klasa II).
Przysłowia o jesieni:
(po recytacji teksty przysłów zostają przypięte na tablicy; goście również otrzymują w prezencie plakaciki z
przysłowiami)
Gdy jesień zamglona , zima zaśnieżona .
Na jesieni świat się mieni .
Jesień bezdeszczowa , to zima wiatrowa .
Zagadki „jesienne”:
• Wita nas liści szelestem,
kroplami, co w szyby dzwonią
i barwnych chryzantem wonią.
• Co to za pani w złocie, czerwieni,
sady maluje, lasy przemieni,
a gdy odejdzie już w obce kraje,
śnieżna zawieja po niej zostaje?
• Narzekają dzieci, gdy z chmury spada.
Tylko czarna ziemia przyjmuje go rada.
• Mieszka na grzędzie,
liściastą ma główkę,
mama z niej robi
pyszną surówkę.
•
•
•
•
•
•
•
Ja nie śpiewam jak kanarek.
Zwykle po swojemu ćwierkam,
do okienka twego zerkam.
Choć przytulne ma mieszkanie,
zimą futro zmienia.
Żaden orzech nie jest dla niej
trudny do zgryzienia.
To łatwa zagadka, tak mi się wydaje.
Jaka po lecie pora nastaje?
W ziemi się rodzą –
z jednego wiele.
Najsmaczniejsze są jesienią –
pieczone w popiele.
8. Nauka przysłów przez uczniów klas I i III (powtarzanie za uczniami klasy II).
9. Zapoznanie uczniów z historią ziemniaka (uczeń klasy II).
Ojczyzną ziemniaka jest Ameryka Południowa. Do Europy przypłynął prawdopodobnie w XVI wieku. Najpierw do Hiszpanii, a stamtąd do Włoch, Belgii, Austrii, Niemiec i innych krajów. Do Polski sprowadził go
podobno król Jan III Sobieski, przysyłając swej żonie, królowej Marysieńce, z wyprawy wiedeńskiej jako
ciekawostkę. Traktowano go wówczas jako zamorskie cudo i roślinę dekoracyjną. Niezbędnym i masowym
pożywieniem stał się dopiero na początku XIX wieku, ratując ludzi od klęski głodu.
Ziemniaki są pożywieniem średniokalorycznym i bogatym w białko, węglowodany, żelazo, wapń, sole mineralne oraz witaminy z grup B i C.
10. Pogadanka na temat wartości odżywczych i zdrowotnych warzyw i owoców (nauczyciel).
11. Zapowiedź konkursów, wybór jury (wychowawcy klas, Dyrektor Szkoły).
12. Przeprowadzenie konkursów:
uczniowie każdej klasy siadają w odrębnych kręgach na podłodze;
każda grupa otrzymuje zestaw zadań do rozwiązana – zagadki, rebusy, krzyżówki (rysunki do krzyżówki znajdują się w klasie w postaci plakatu);
• wybrany przez zespół klasowy uczeń uczestniczy w konkursie „Zgadnij co to jest?” – odgadywanie
nazw warzyw i owoców (próby organoleptyczne, wąchanie przy zasłoniętych oczach);
• narada jury, ogłoszenie wyników konkursu (w nagrodę każdy uczeń dostaje jabłko – dar od sponsora).
13. Śpiewanie znanych piosenek o jesieni, ruch przy muzyce.
14. Ognisko – pieczenie ziemniaków.
•
•

Podobne dokumenty