Dysocjacja jonowa soli

Transkrypt

Dysocjacja jonowa soli
Scenariusz
z wykorzystaniem
podr´cznika
zeszytu çwiczeƒ
i Metody
Dysocjacja jonowa soli
Scenariusz lekcji
45 min
Metody
Cele nauczania
Uczeƒ:
• podaje definicj´ dysocjacji jonowej (elektrolitycznej) soli (A),
• podaje definicj´ elektrolitu (A),
• wymienia rodzaje odczynów roztworu (A),
• dokonuje podziału soli ze wzgl´du na ich rozpuszczalnoÊç w wodzie (A),
• wyjaÊnia, na czym polega dysocjacja jonowa (elektrolityczna) soli (B),
• zapisuje równania reakcji dysocjacji jonowej (elektrolitycznej) wybranych soli (C),
• podaje nazwy jonów powstajàcych podczas dysocjacji
jonowej (elektrolitycznej) wybranych soli (C),
• okreÊla rozpuszczalnoÊç soli w wodzie na podstawie tabeli rozpuszczalnoÊci wodorotlenków i soli (C),
• bezpiecznie posługuje si´ odczynnikami chemicznymi,
szkłem i sprz´tem laboratoryjnym (C),
• wyjaÊnia poj´cie hydrolizy (D),
• zapisuje wzory i nazwy soli na podstawie jonów (D),
• bada przewodnictwo elektryczne wodnego roztworu
wybranej soli (D),
• bada odczyn wodnego roztworu soli (D),
• opisuje przebieg doÊwiadczenia chemicznego, podaje
obserwacje i formułuje wniosek (D),
• wymienia zasady pracy w grupie (B),
• skutecznie porozumiewa si´ w grupie (C).
• laboratoryjna,
• çwiczeniowa w grupach,
• indywidualna praca uczniów.
Materiały, Êrodki dydaktyczne
• karty pracy,
• gra dydaktyczna „chemiczne domino” (uczniowie powinni rozciàç domino w domu) – wkładka z cz´Êci 2.
zeszytu çwiczeƒ,
• odczynniki chemiczne, szkło i sprz´t laboratoryjny:
azotan(V) potasu, siarczan(VI) miedzi(II), siarczan(VI)
wapnia, siarczan(VI) amonu, w´glan amonu, w´glan
sodu, probówki, zestaw do badania przewodnictwa elektrycznego wodnego roztworu soli (zlewka, dwie elektrody grafitowe podłàczone do êródła pràdu stałego,
˝arówka), uniwersalne papierki wskaênikowe,
• Ksià˝ka Nauczyciela z płytami CD i DVD, praca zbiorowa:
Chemia Nowej Ery, cz´Êç 2., Nowa Era, Warszawa 2010,
• zeszyt çwiczeƒ dla gimnazjum, D. Babczonek-Wróbel,
T. Kulawik, M. Litwin: Chemia Nowej Ery, cz´Êç 2.,
Nowa Era, Warszawa 2010,
• podr´cznik dla gimnazjum z płytà CD-ROM, J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin: Chemia Nowej Ery, cz´Êç 2.,
Nowa Era, Warszawa 2010.
Chemia Nowej Ery,
zeszyt çwiczeƒ, cz. 2.
g
a
f
c
s. 58
s. 62–63
1
2
Scenariusz lekcji
Przebieg lekcji
Cz´Êç nawiàzujàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecnoÊci, podział klasy na dwuosobowe grupy.
2. Nawiàzanie do poprzednich lekcji i przypomnienie wiadomoÊci. Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli
na pytania:
• Co to sà sole?
• Jakà budow´ majà sole?
• W jaki sposób tworzy si´ nazwy i wzory soli?
• Na czym polega dysocjacja jonowa?
oraz sprawdza prac´ domowà z poprzedniej lekcji (zadanie 2. z zeszytu çwiczeƒ, s. 58 a ).
Cz´Êç właÊciwa
1. Nauczyciel rozdaje karty pracy i prosi uczniów o wykonanie zadania 1.
2. Po uzupełnieniu tabeli z zadania 1. uczniowie wykonujà
zadanie 2. z karty pracy. W tym celu samodzielnie przeprowadzajà doÊwiadczenie lub oglàdajà odpowiedni film
z płyty DVD b dołàczonej do Ksià˝ki Nauczyciela.
Nauczyciel przypomina, jak posługiwaç si´ tabelà
rozpuszczalnoÊci, wprowadza definicj´ dysocjacji jonowej soli.
3. Nauczyciel poleca uczniom wykonanie zadania 13. z zeszytu çwiczeƒ, s. 62 c .
4. Uczniowie wykonujà doÊwiadczenie Badanie przewodnictwa elektrycznego wodnego roztworu soli (podr´cznik, s. 93) d . Podajà definicj´ elektrolitu.
5. Uczniowie wykonujà zadanie 3. z karty pracy.
6. Uczniowie w dwuosobowych grupach rozkładajà kostki
domina e na ławce i dopasowujà wzory soli do wzorów
odpowiednich jonów. Metoda gry w domino jest dowolna, mo˝na wykorzystaç propozycj´ podanà w scenariuszu. Po zakoƒczeniu gry uczniowie wybierajà pi´ç
kostek z wzorami sumarycznymi i jonami, nast´pnie
wykonujà zadanie 4. z karty pracy.
Cz´Êç podsumowujàca
1. Nauczyciel podsumowuje lekcj´, powtarza definicje nowych poj´ç, które si´ na niej pojawiły.
2. Nauczyciel ocenia prac´ wszystkich uczniów w grupach.
3. Zadanie pracy domowej:
• zadanie 12. z zeszytu çwiczeƒ, s. 62 f ,
• zadanie 14. z zeszytu çwiczeƒ, s. 63 g ,
• zadania 16., 17. i 18. z zeszytu çwiczeƒ, s. 64 h ,
• dla ch´tnych: zadania 19. i 20. z zeszytu çwiczeƒ,
s. 65 i .
Chemia Nowej Ery,
podr´cznik, cz. 2.
d
DoÊwiadczenia
chemiczne,
płyta DVD
b
s. 93
Scenariusz lekcji
Chemia Nowej Ery,
zeszyt çwiczeƒ, cz. 2.
e
wkładka
h
i
s. 64–65
3
4
Karta pracy
.............................................................................
imi´ i nazwisko ucznia
.....................
data
Dysocjacja jonowa soli
I
......................
klasa
Uzupełnij tabel´.
WartoÊciowoÊç
Nazwa soli
Wzór sumaryczny soli
metalu
siarczan(IV) wapnia
............................................... ............................................... ...............................................
siarczek miedzi(I)
............................................... ............................................... ...............................................
azotan(V) potasu
............................................... ............................................... ...............................................
K3PO4
...............................................
............................................... ...............................................
Fe2(SO3)3
...............................................
............................................... ...............................................
CuSO4
...............................................
............................................... ...............................................
............................................... ...............................................
............................................... ...............................................
............................................... ...............................................
2
reszty kwasowej
II
I
II
II
II
III
Uzupełnij opis doÊwiadczenia. Zapisz obserwacje i równania odpowiednich reakcji chemicznych, podaj nazwy powstałych
jonów.
DoÊwiadczenie 1. Badanie rozpuszczalnoÊci soli w wodzie
azotan(V) potasu
siarczan(VI) miedzi(II)
siarczan(VI) wapnia
Obserwacje:
Probówka 1. ...............................................................................
1
woda
2
woda
3
woda
.....................................................................................................
Probówka 2. ...............................................................................
.....................................................................................................
Probówka 3. ...............................................................................
.....................................................................................................
Równania reakcji dysocjacji:
KNO3
CuSO4
H2O
H2O
.........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
Karta pracy
3
Uzupełnij opis doÊwiadczenia. Zapisz obserwacje i sformułuj wniosek.
DoÊwiadczenie 2. Badanie odczynu wodnych roztworów soli
siarczan(VI) amonu
węglan amonu
węglan sodu
Obserwacje:
Probówka 1. ..................................................................................
uniwersalny
papierek
wskaênikowy
woda
1
uniwersalny
papierek
wskaênikowy
woda
2
uniwersalny
papierek
wskaênikowy
woda
3
........................................................................................................
Probówka 2. ..................................................................................
........................................................................................................
Probówka 3. ..................................................................................
........................................................................................................
Wniosek: .................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................................
4
Zapisz równania reakcji dysocjacji pi´ciu soli wybranych z domina oraz nazwy powstałych jonów.
1)..........................................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................
2)..........................................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................
3)..........................................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................
4)..........................................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................
5)..........................................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................
Instrukcja gry
•
•
•
•
•
•
•
•
•
W grze biorà udział dwie osoby.
Ka˝da z nich otrzymuje po 7 kostek domina. Pozostałe kostki kładziemy na stole wzorami do dołu.
Osoba rozpoczynajàca gr´ kładzie dowolnà kostk´.
Uczestnicy gry mogà dokładaç pasujàce kostki do obu koƒców łaƒcucha.
JeÊli gracz nie ma pasujàcej kostki, musi jà dobraç losujàc spoÊród nierozdanych.
JeÊli dobrana kostka nie pasuje, dobiera nast´pnà, a˝ do wyczerpania kostek bàdê trafienia na odpowiednià.
JeÊli kostki si´ wyczerpià, a gracz nie b´dzie miał pasujàcej do łaƒcucha kostki, traci kolejk´.
Wygrywa ten, kto pierwszy pozb´dzie si´ wszystkich kostek.
Poprawnie uło˝one domino powinno utworzyç łaƒcuch zamkni´ty.
5

Podobne dokumenty