LEKCJA Z FONIEM LEKCJA Z FONIEM czyli jak bezpiecznie i

Transkrypt

LEKCJA Z FONIEM LEKCJA Z FONIEM czyli jak bezpiecznie i
LEKCJA Z FONIEM
czyli jak bezpiecznie i rozsądnie korzystać
z telefonu komórkowego
Konspekt lekcji języka angielskiego
Klasa: IV C/grupa chłopców/
Temat lekcji: Telefon komórkowy – mój przyjaciel /1/1-2 h/
Cele:
Ogólne/główne
Zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego korzystania z
telefonu komórkowego;
Rozszerzenie słownictwa;
Utrwalenie struktury gramatycznej.
Szczegółowe/operacyjne
Dziecko
Dziecko
Dziecko
Dziecko
zna liczebniki;
potrafi nazwać części telefonu komórkowego;
umie wymienić instytucje numerów alarmowych;
wie kiedy użyć „can” i „can’t”.
Wychowawcze
Dziecko zna zagrożenia wynikające z nierozsądnego
korzystania z telefonu;
Dziecko korzysta z telefonu komórkowego w sposób rozsądny
i ekonomiczny;
Metody i techniki pracy:
-
słowna, praktyczna, problemowa, działanie,
pogadanka;
Formy pracy: praca z całą grupą, indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
-
karta pracy: krzyżówka, uzupełnienie haseł brakującymi
słowami, numery alarmowe, zadanie wielokrotnego wyboru,
dopasowanie słówek do części telefonu komórkowego
plakat
komiksy + 7 zasad Fonia
diagram
kolorowanka
zadanie z łączeniem cyfr
Przebieg lekcji:
Faza wstępna
•
•
•
Powitanie dzieci;
Sprawdzenie listy obecności;
Zaproszenie do wspólnej pracy.
Faza realizacyjna
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Przedstawienie dzieciom tajemniczego gościa/prezentacja
sylwetki Fonia/;
Odgadnięcie imienia gościa – FONIO /rozwiązywanie
krzyżówki/
Fonio radzi, czyli poznawanie zasad Fonia /odsłanianie i
odczytywanie przez dzieci rad z plakatu - dyskusja/;
Dopasowanie komiksów do rad;
Praca z kartą zadaniową: zadaniem dzieci jest wpisać
brakujące słowa w hasłach podane w języku angielskim;
Rozmowa na temat numerów alarmowych ratujących ludzkie
życie – zapisanie ich na tablicy w jęz. angielskim;
Następnie każde dziecko zapisuje te numery na kacie
zadaniowej;
Rozwiązanie zadania wielokrotnego wyboru na karcie pracy;
Zapoznanie dzieci z nowym słownictwem związanym z budową
telefonu komórkowego /podpisanie wyznaczonych części w
jęz. angielskim/;
Faza końcowa
Podsumowanie wiadomości z lekcji/rekapitulacja/:
lekcji/rekapitulacja/:
Wspólne uzupełnianie plansz zawierających diagramy zwrotami w
jęz. angielskim:
•
•
•
W jakich sytuacjach jest przydatny telefon?
Gdzie/kiedy wyłączamy telefon?
Savoir-vivre użytkownika telefonu.
Zadanie pracy domowej: podanie i wyjaśnienie zadania domowego
•
•
Pokoloruj Fonia – rozdanie dzieciom kart z sylwetką
Fonia;
Połącz ze sobą cyferki tak aby utworzyć obrazek –
rozdanie dzieciom kart z zadaniem.
Ewaluacja:
Uczniowie dokonują ewaluacji lekcji za pomocą kartek z profilem
biegunowym.
Opracowała: Lidia Domańska