NaszWłocławek.pl | ZŁOTY MEDAL MATEUSZA MIGDALSKIEGO W MISTRZOSTWACH POLSK
Copyright Tomasz Popowski [email protected]
ZŁOTY MEDAL MATEUSZA MIGDALSKIEGO W MISTRZOSTWACH
POLSKI MŁODZIEŻY
Dwa medale przywieźli z Mistrzostw Polski Młodzieży judocy MKS „Olimpijczyk” Włocławek, które odbyły się 16 kwietnia
(sobota) w Mławie. Ponadto w klasyfikacji medalowej MKS ”Olimpijczyk” zajął IV-VI m. Impreza zgromadziła najlepszych
judoków z kraju, w tym reprezentantów Polski na zbliżające się Mistrzostwa Europy Seniorów. Mateusz Migdalski zdominował
kategorię wagową do 60 kg wygrywając w pięknym stylu 4 walki przed czasem ( przez rzuty). Tym samym pokazał ponownie
( w 2009 r. wywalczył wicemistrzostwo Polski juniorów), iż zalicza się do ścisłej czołówki polskich judoków. W tej samej
kategorii wagowej brązowy medal zdobył Dariusz Chełminiak (3 wygrane przez rzut,1 przegrana). To siódmy medal
indywidualny Darka w mistrzostwach kraju (wywalczył też 3 medale drużynowe mistrzostw Polski). W drodze do medali
„Olimpijczycy” pokonali m.in. Łukasza Golusa („Czarni” Bytom), brązowego medalistę Mistrzostw Polski Seniorów z 2010 r.,
sklasyfikowanego na 1. miejscu w wadze 60 kg w kategorii seniorów w rankingu PZJudo. Sukces Mateusza i Darka stworzył
im szansę zakwalifikowania się do Mistrzostw Europy Młodzieży, które odbędą się w listopadzie br. w Baku (Azerbejdżan).
Bez większego ryzyka postawić można tezę, że w wadze 60 kg zaczynają dominować „Olimpijczycy” - pod koniec
ubiegłego roku Łukasz Smorzewski, kolejny członek kadry narodowej z MKS „Olimpijczyk” Włocławek, zwyciężył w Super
Pucharze Seniorów w Opolu, a w marcu br. w Pucharze Polski Seniorów w Skierniewicach zajął 3 miejsce. Z dużą dozą
optymizmu można oczekiwać Mistrzostw Polski Seniorów, które odbędą się jesienią tego roku w Opolu.
Prosto z Mławy trenerzy: Aneta Szczepańska i Roman Stawisiński oraz Mateusz Migdalski i Dariusz Chełminiak pojechali do
Warszawy, gdzie w 2. turnieju rankingowym młodzików i dzieci „Grand Prix Mazowsza” młodsi zawodnicy Judo Szczepańska
Team (Olimpijczyk & Papieżka) wywalczyli 12 medali (4 zł , 4 sr , 4 br). Złote medale zdobyli : Wiktoria Tomczak, Angelika
Szymańska, Adrian Górczyński i Adrian Urbański; srebrne : Dominika Mrozowicz, Angelika Szymańska, Cezary Ochmański i
Paweł Włodarski.; brązowe : Radosław Wiśniewski, Patryk Kostuniak, Maciej Bartczak i Wiktoria Tomczak. Angelika Szymańska
i Wiktoria Tomczak walczyły zarówno w kategorii dzieci jak i młodzików.
- To owocny weekend dla nas trenerów i zawodników. Praca, którą wykonujemy nie poszła na marne. Cieszy mnie, iż
Migdalski i Chełminiak pokazali ładne judo w tak mocnych mistrzostwach. Co roku jestem na tej imprezie i muszę przyznać,
że poziom mistrzostw był naprawdę wysoki. Walczyli w tych mistrzostwach reprezentanci kraju na M.E Sen. tacy jak : Daria
Pogorzelec, Marta Kubań, Ewa Konieczny, Agata Perenc, Tomasz Domański. Cieszy nas, że młodsza grupa, mimo że do
Warszawy nie pojechali wszyscy najlepsi, w szczególności rodzeństwo Wróbel: Karolina, Kacper i Dawid, wywalczyła w
dobrym stylu tak dużo medali w „Grand Prix Mazowsza” – mówi Aneta Szczepańska.
- Udało się wręcz idealnie trafić z formą na mistrzostwa. Zarówno Mati jak i Darek pokazali judo w najlepszym wydaniu:
bardzo dobra technika, dynamika, taktyka. W zasadzie nie popełnili żadnego błędu, nawet za przegraną walkę półfinałową
można w mniejszym stopniu obciążyć Darka, a bardziej zaliczyć ją do potknięcia sędziowskiego. Majstersztykiem było nie
tylko to, że się udało Darka po tej walce w ciągu 45 min. odbudować psychicznie, ale i zmotywować go w taki sposób, że
wręcz „zdemolował” faworyta tej wagi zawodnika Czarnych Bytom Łukasza Golusa w walce o 3. miejsce (rzuty tomoe-nage
na waza-ari i ippon). Z kolei Mateusz, który pokazał niesamowitą łatwość rzutu (czucie mięśniowe, duża elastyczność
barków i bioder,), jest modelowym wręcz demonstratorem naczelnej zasady judo sen-no-sen. Przekonali się o tym nie tylko
jego przeciwnicy w tych mistrzostwach, ale w przeszłości inni, np. wicemistrz Europy juniorów Francuz Adrien Bourguignon, z
którym Mateusz wygrał przez rzuty (2 razy waza-ari) w Pucharze Europy Juniorów w Cetniewie - dodaje trener Roman