b - Doskonalenie w sieci

Transkrypt

b - Doskonalenie w sieci
Scenariusz zajęć zintegrowanych
Edukacja wczesnoszkolna (b)
„Nawyki
żywieniowe
I zachowania konsumenckie”
Temat lekcji:
Nawyki żywieniowe i zachowania konsumenckie
Liczba godzin: 1
Liczba uczniów: do 30
Cele ogólne:
1. Uświadomienie uczniom korzyści płynącego z właściwego wyboru przekąsek i ich roli
dla funkcjonowania organizmu człowieka.
2. Zapoznanie uczniów z konsekwencjami płynącymi z podjadania.
Cele szczegółowe:
UCZEŃ
1.potrafi wyjaśnić, co to są przekąski;
2. podaje przykłady zdrowych i małowartościowych dla organizmu przekąsek;
3.potrafi określić, jakie są właściwe zasady zdrowego ożywiania się;
4. wymienia zalety jedzenia regularnych posiłków w tym II śniadania i podwieczorku;
5. planuje swoje przekąski zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.
Ramowy program zajęć
Lp.
1.
Zagadnienia szczegółowe
Wprowadzenie do tematu- „Odszyfruj i znajdź”.
czas
Pomoce
dydaktyczne
5
Ilustracje /
naturalne okazy
Kartki z tekstem
dla każdego
ucznia.
Karteczki
samoprzylepne,
Plakaty
dotyczące
przekąsek
2
Przeprowadzenie badania, „Jakie lubimy przekąski?”
5
2.
Pogadanka na temat zasad zdrowego żywienia:
regularne spożywanie posiłków, korzyści płynących z
właściwego wyboru przekąski, negatywne dla zdrowia
skutki podjadania.
7
3.
Prawda – fałsz.
5
Koperta ze
zdaniami
4.
Wykonanie plakatu na temat zdrowych przekąsek.
15
Arkusz papieru,
materiały do
wykonania
plakatu Plakat:
„Zdrowa
przekąska –
plakat”
5
Podsumowanie zajęć
5
Karta pracy:
„Dokończ
zdanie”
6
Praca dodatkowa (domowa).
3
Karta pracy
2
Strategia i metody prowadzenia lekcji/zajęć: metody aktywne: „Prawda – fałsz”; „Plakat:
Śniadanie, II śniadanie, podwieczorek”; pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne, praca
indywidualna jednolita i zróżnicowana, praca w parach jednolita, prac zbiorowa, praca
grupowa jednolita.
Pomoce dydaktyczne:
Karty pracy: „Śniadanie, II śniadanie, podwieczorek) ilustracje do zadania „Odszyfruj
i znajdź” – załączone do scenariusza lub naturalne okazy, gazetki reklamowe, piaski,
kredki, nożyczki, duże arkusze papieru, kolorowe czasopisma, karteczki z nieskończonymi
zdaniami, karteczki samoprzylepne, kartka z zapisanym słowem Przekąski do
„Uszeregowania promyczkowego”.
Materiały dla nauczyciela: scenariusz zajęć, przykłady kart pracy, ilustracje, plansze.
Przebieg lekcji/ zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu – ćwiczenie „Przeczytaj i znajdź”. Załącznik 1
w scenariuszu zajęć. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z zadaniem. Po
odszyfrowaniu nazwy przekąski każdy uczeń odszukuje jej ilustrację, która
zawieszona jest wybranym miejscu w klasie ( np.: na ścianie).
Uczniowie wraz nauczycielem siadają w kręgu (np. na dywanie) i prezentują
odpowiedzi. Nauczyciel zadaje pytanie naprowadzające na pojęcie „ przekąski”,
np.: „ Jak możemy nazwać wszystkie zgromadzone tutaj produkty żywnościowe?”
2. Przeprowadzenie badania, „Jakie lubimy przekąski? Uczniowie na 2 karteczkach
samoprzylepnych zapisują po jednej ulubionej przekąsce. Odczytują i układają na
podłodze obok przygotowanego wcześniej napisu. Ci, którzy napisali takie same
lub bardzo podobne nazwy układają je w tak zwany „ promyczek”.
Przekąski
Następnie odczytujemy i liczymy, jakie przekąski są naszymi ulubionymi.
3. Pogadanka nauczyciela z uczniami na temat:, Które przekąski zjadamy
najczęściej? Kiedy sięgamy po przekąski? Ile posiłków powinniśmy jeść każdego
dania? Jak uniknąć napadów wilczego głodu? Kiedy powinniśmy zjadać
przekąski? Jakie przekąski powinniśmy wybrać i dlaczego? Których unikać
i dlaczego? Jakie mogą być skutki podjadania niezdrowych przekąsek?
4. Czytanie ze zrozumieniem zdań i podział ich na fałszywe / prawdziwe. Plakat:
„Śniadanie, II śniadanie, podwieczorek” oraz karty pracy. Uczniowie w parach
odczytują informacje związane z wcześniej omawianymi zagadnieniami i segregują
je. Następnie odczytujemy i sprawdzamy poprawność wykonania zadania.
5. Wykonanie plakatu reklamującego zdrowe przekąski. Uczniowie w grupach
przygotowują hasło nakłaniające kolegów do wyboru zdrowych przekąsek i ilustrują
je w dowolny sposób. Mogą wykorzystywać materiały zawarte gazetkach
reklamowych różnych marketów spożywczych, napisy z kolorowych gazet itp.
Plakat: „Zdrowa przekąska – plakat”.
6. Prezentacja plakatów na forum klasy a następnie w korytarzu szkolnym lub przy
sklepiku szkolnym.
7. Podsumowanie zajęć- metoda „Graffiti” Plakat: „Śniadanie, II śniadanie,
podwieczorek”.
Uczniowie siedząc w kręgu wybierają zdanie i kończą je w dowolny sposób.
3
8. Na zakończenie zajęć możemy zaproponować uczniom wykonanie zadania
domowego - Karta pracy: „Moje przekąski”. Chętni uczniowie zapisują lub rysują,
jakie przekąski wybierali na II śniadanie i podwieczorek każdego dnia przez cały
tydzień. Po zakończeniu obserwacji należy poprosić uczniów o przyniesienie kart
obserwacji i omówić uzyskane wyniki – karta pracy: „Moje przekąski”
Wskazówki metodyczne/ dodatkowe informacje
Przed rozpoczęciem zajęć należy zgromadzić gazetki reklamujące produkty żywnościowe
do wykonania plakatu i kolorowe czasopisma.
Podczas pogadanki zwracamy uwagę, iż: jedną z ważniejszych zasad zdrowego jedzenia
jest regularne spożywanie 5 urozmaiconych posiłków dziennie, w około 3-godzinnych
odstępach. Często ta zasada jest łamana poprzez podjadanie, a spożywane produkty są
małowartościowe i wysokokaloryczne (słodycze, chipsy, paluszki…). Każde podjadanie
dostarcza nam energii i jest traktowane przez organizm jak kolejny posiłek. Przy zdrowym
odżywaniu nie ma miejsca na podjadanie, które łatwo prowadzi do nadwagi i otyłości.
Możemy jednak do jadłospisu włączać przekąski, które mogą zastąpić II śniadanie lub
podwieczorek, ale powinny być to przekąski zdrowe, takie jak: świeże lub suszone owoce
i warzywa, orzechy, twarożki, koktajle owocowo-mleczne, sałatki owocowe, Przekąski
Crispy Natural z Suszonych owoców i warzyw, musli itp. Takie przekąski dostarczają
organizmowi energii i składników odżywczych. Nie mamy problemów z koncentracją, nie
odczuwamy zmęczenia czy niechęci do nauki. Należy także zwrócić uwagę na picie
odpowiedniej ilości płynów (1,5 litra dziennie) – szczególnie wody, najlepiej mineralnej
niegazowanej.
Bibliografia:
1. Brudnik Edyta, Moszyńska Anna , Owczarska Beata , Ja i mój uczeń pracujemy
aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, Zakład Wydawniczy SFS Kielce
2000,ISBN 8391090361.
2. Krzyżewska Jadwiga , Aktywizujące metody i techniki w edukacji, Zakład
Wydawniczy Letter Quality, Suwałki 2000, ISBN 978838534504.
3. Gawęcki Jan, Roszkowski W.: Żywienie u progu i schyłku życia, Wydawnictwo
Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Poznań 2013,ISBN: 9788371606984
4. http://federacja-konsumentow.org.pl/
5. www. crispynatural.pl
6. www.nestle.pl
7. www. winiary.pl
4
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
GA / BO
GE / MA
ME / GE
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
/ ME /
/ TO /
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
5
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
SE / PA /
ME / MI
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
TA / PI /
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
6
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
PO / PA
/GO /
/ GE
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
/ BE / BO
GU / ME
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
7
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
GA / GU
ME / MI /
SA / PA
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
/ MA /
BE / PA /
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
8
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
SE / MI /
TO / MO
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
PE / BO /
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
9
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
PE / TO /
/ GU /
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
BO /GO
ME / PA
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
10
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
GO / BO
GU / MI
MA
MI / PU /
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
/ GO /
/ GI /
MI / GA
/ MA
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………
11
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
TI / PA /
/ TE/
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
TO / GA
MA/ PU
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
12
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
PO / PA
TO / TU /
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
/ PO /
ME / PA
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
13
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
TO / GU
/ ME /
/ PU / ME
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
/ MI / SA
GE / MA
/ GE
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
14
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
MI / TO /
MA/ GA
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
GU /
/ TE / TU
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
15
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
PO / MI /
SA / MI /
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
TI / GE /
TO
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
16
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
TA / PA /
GI
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
GI / PA /
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
17
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
SE / MI /
TO / MO
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
PE / BO /
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
18
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
TI / PA /
PA / TO /
ME / GE
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
GI / SA /
TU / GI /
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
19
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
TE / MI /
SA/ MI /
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
MO --PE
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
20
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
TE / PA /
BO / TO
MA / TO
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
TI / TA /
/ PE /
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
21
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
GA / TE /
/ GO /
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
GE / PO
TU
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
22
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
GA / TO
GO /
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
/ GE /
PO/ TU
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
23
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
TA/ PA/
MI/ GI /
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
MO /
GE / ME
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
24
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
PU / PA /
MA/ BE/
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
BA /
MA/ ME
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
25
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
TO / MI /
/ TU / GI
GE
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
SA / GU
/ ME /
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
26
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
MO / PU
/ MI /
/ ME
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
/ PA / TO
MU / MA
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
27
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
ME / TO
ME / MA
GO / TU
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
/ PA /
/ TO /
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
28
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
PO / MO
GO / GE
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
/ TU /
/ MA
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
29
Załączniki nr 1
1. Odszyfruj zakodowany wyraz i znajdź jego ilustrację.
Wskazówka, np.: PA= a, TE = h itp.
GA / GE
GO /
/ PA
A
E
I
O
U
P
a
g
ł
p
w
T
b
h
m
r
y
G
c
i
n
s
z
S
d
j
ń
ś
ź
M
e
k
o
t
ż
B
f
l
ó
u
/ PA /
MO / ME
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………
30
Scenariusz zajęć zintegrowanych
Edukacja wczesnoszkolna
Autor scenariusza: mgr Małgorzata Kraszkiewicz
PATRONAT:
31

Podobne dokumenty