KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Transkrypt

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Temat: Twoja ksiązka leŜy na stole albo przy komputerze.
Cel komunikacyjny: poprawne posługiwanie się przyimkami i odpowiednim przypadkiem
rzeczownika; rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia, prowadzenia dialogów wg planu,
umiejętności rozumienia ze słuchu, nazywania i umiejscowienia przedmiotów;
Cel leksykalny: poznanie nazw przyimków, przedmiotów kuchennych i innych;
Gramatyka: przyimki z celownikiem i z biernikiem;
Pomoce dydaktyczne: ksiąŜka, płyta, słownik, kartka ze schematem pokoi;
Czas: 45 minut
Nauczyciel: mgr Edyta Ciok – Krupińska
Część
Część
wstępna
Część
główna
Przebieg lekcji
1. Burza mózgów. Uczniowie
przyglądają się obrazkom i próbują
odgadnąć, co pokazana kobieta
robi przy komputerze, gdzie to
jest, do kogo dzwoni, o co pyta lub
co mówi i co się tam znajduje.
Następnie na podstawie rysunku i
zapisu
w
temacie
próbują
odgadnąć, co będzie stanowiło cel
zajęć.
Formy pracy
socjalnej
Pomoce
Czas
dydaktyczne
mówienie
KsiąŜka
tablica
praca
całej grupy
5 min
Skojarzenia
zapisywane są
na tablicy
2. W nawiązaniu do tematu praca całej
nauczyciel
wyjaśnia
pojęcie grupy
przyimka i zwraca uwagę na
róŜnorodność uŜycia po nim
przypadków (biernik i celownik).
W
tym
celu
uczniowie
przypominają
sobie
odmianę
rzeczownika po tych przypadkach.
Przy
pomocy
nauczyciela
wyjaśniają „łączenia” przyimków
z niektórymi rodzajnikami /II
tabelka w ćw. E2/, a następnie
znaczenie przyimków z I tabelki.
3. Nauczyciel maluje na tablicy
dwa symbole: „◙” dla pytania
„Wo?” /gdzie/ i „→” dla pytania
‘Wohin?” /dokąd/. Wyjaśnia, Ŝe I
pytanie jest dla spoczynku, II dla
ruchu i podaje przykładowe
zdania. Uczniowie podkreślają
wszystkie zwroty z przyimkami z
tekstu w ćw. E2, np. auf den Platz.
Następnie do kaŜdego zadają
pytanie Wo? Lub Wohin?.
Uzupełniają tabelkę z ćw. E3,
podkreślając rodzajniki. Potem
przenoszą tabelę z ksiąŜki na
tablicę. W parach wyszukują do
Sprawności
językowe
Mówienie
KsiąŜka
Czytanie
65 min
Praca
indywidualna
praca całej
grupy
Rozumienie
ze słuchu
Pisanie
Czytanie
Płyta CD
KsiąŜka
kaŜdego zwrotu odpowiednich
czasowników, porównują całą Praca w parach
grupą i zapisują w tabelce pod
odpowiednim pytaniem / Wo? lub
Wohin?/.
4. Uczniowie wykonują ćw. E4.
Najpierw dobierają do obrazków te
przyimki, które znają. Resztę
tłumaczą przy pomocy słownika
zachowując
kolejność,
aby
uwidocznić
przeciwieństwa.
Następnie
próbują
gestami Praca
przedstawić kaŜdy przyimek. Dla grupach
utrwalenia nauczyciel proponuje
małą
zabawę,
tworząc
trzyosobowe grupy: kazda grupa
dostaje zestaw kart o losowania z
przyimkami,
czasownikami
i
rzeczownikami; pierwsza osoba
losuje jakiś przyimek, druga –
czasownik, a trzecia rzeczownik i
układa z tych części zdanie.
Nauczyciel koryguje działania
grupy poprzez „richtig” lub
„falsch”
Część
końcowa
5. W celu sprawdzenia stopnia
opanowania materiału
zrealizowanego na zajęciach,
uczniowie wykonują ćwiczenie,
tzw. Wechselspiel. KaŜdy
otrzymuje kartkę ze schematem
2 pokoi i mebluje pokój nr 1.
Następnie w parach zadają
sobie pytania, np. „ Wo ist das
Bett?”, „ Wohin stellst du den
Stuhl?” Uzyskane informacje
pomagają im umeblować pokój
partnera /pokój nr 2/. Na koniec
pokazują sobie kartki I
korygują ewentualne błędy.
6. Zadanie domowe: ksiąŜka
ćwiczeńE1 – czytanie ze
zrozumieniem, zznaczanie
wyraŜeń z przyimkiem; E3 –
porządkowanie czasowników z
„ Wo?” i „Wohin?”; F3 –
tworzenie zdań z czasownikiem
i przyimkiem.
Mówienie
Słowniczek
w Czytanie
Praca
indywidualna
Pisanie
Rozumienie
ze słuchu
Mówienie
Pisanie
Praca w
parach
Karty do
losowania
Kartka ze
schematem
pokoi
Czytanie
Rozumienie
ze słuchu
10 min