Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Transkrypt

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum
Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum
Temat: Świat na strychu – tworzymy opis świata wewnętrznego Myszki.
Cel główny:
Próba interpretacji i analizy tekstu literackiego
Cele operacyjne:
Uczeń:
- pracuje w zespole
- prezentuje wypracowane w grupie treści
- dostrzega motywy zaczerpnięte z Księgi Rodzaju i określa ich funkcje
- analizuje, interpretuje i porównuje fragmenty Biblii i współczesnej powieści
- określa w jaki sposób został przedstawiony bogaty świat dziecka niepełnosprawnego
- odnajduje w tekście i rozumie opisy uczuć, przeżyć bohatera
- tworzy wypowiedź pisemną w formie opisu
Metody i formy pracy:
- praca w grupach, dyskusja, tworzenia mapy mentalnej,
Przebieg zajęć:
1. Zebranie prac domowych do sprawdzenia.
2. Nawiązanie do ostatniej lekcji – charakterystyka Myszki.
3. Podział klasy na grupy i przydzieleni zadań.
4. Dyskusja.
5. Praca w zespołach.
Zadanie dla grup:
1. Zastanówcie się, co Myszka odnalazła na strychu?
2. Zastanówcie się, jak można określić świat, który Myszka odnalazła na strychu?
3. Zastanówcie się, jakie są właściwości świata tworzonego na strychu i jakie nim rządzą prawa?
4. Porównajcie świat ze strychu ze światem rzeczywistym.
Ustalcie w grupie wspólną odpowiedź na pytanie. Wyznaczcie osobę, która zaprezentuje waszą
odpowiedź.
Zadanie dla grup:
Jak w powieści zostały wykorzystane motywy z biblijnej Księgi Rodzaju? W odpowiedzi pomoże
Wam wypełnienie poniższej tabeli, dokonajcie porównania.
Dzieło stworzenia
Księga Rodzaju
Świat Myszki
woda
ziemia i rośliny
Jak w powieści zostały wykorzystane motywy z biblijnej Księgi Rodzaju? W odpowiedzi pomoże
Wam wypełnienie poniższej tabeli, dokonajcie porównania.
Dzieło stworzenia
Księga Rodzaju
Świat Myszki
ciała niebieskie
ziemia i rośliny
Jak w powieści zostały wykorzystane motywy z biblijnej Księgi Rodzaju? W odpowiedzi pomoże
Wam wypełnienie poniższej tabeli, dokonajcie porównania.
Dzieło stworzenia
Jabłko
Księga Rodzaju
Świat Myszki
Adam
i Ewa
Jak w powieści zostały wykorzystane motywy z biblijnej Księgi Rodzaju? W odpowiedzi pomoże
Wam wypełnienie poniższej tabeli, dokonajcie porównania.
Dzieło stworzenia
Księga Rodzaju
Świat Myszki
zwierzęta morskie
wąż
Myszka ma wrażenie, że Bogu nie wszystko się udaje. Dlaczego? (w grupach uczniowie zapisują
cechy Boga z Biblii i Boga z powieści)
Jaki jest udział Myszki w powstawaniu świata, który Bóg stwarza na jej oczach? Jak Myszka
mu pomaga? A może Bóg tworzy świat tylko dla dziewczynki, bo jest wyjątkowa, bo jest
Darem Pana?
A może to dziewczynka tworzy świat w wyobraźni, bo świat rzeczywisty nie chce jej przyjąć,
zaakceptować, gdyż się do niego nie nadaje? (rozmowa)
Zadanie dla grup:
Jaki jest świat, który chciałaby stworzyć Myszka? Opiszcie go. Zwróćcie uwagę jakie cechy świata
odrzuca, a do jakich dąży. Jakie przemiany zachodzą w niej, gdy „doświadcza” świata, który
akceptuje i który ją akceptuje. Czy ogród można zinterpretować jako wewnętrzny świat
dziewczynki?
Praca domowa:
Znajdź w tekście powieści fragmenty, które pomogą udowodnić, że fantastyczny świat Myszki
przenika do świata rzeczywistego. Jak reagują rodzice na doświadczanie niektórych cudownych
zjawisk?
Przygotuj się do debaty na temat: Czy świat Myszki byłby lepszy od rzeczywistego?
Opracowała Magdalena Lewandowska
Jak w powieści zostały wykorzystane motywy z biblijnej Księgi Rodzaju? W odpowiedzi pomoże
Wam wypełnienie poniższej tabeli, dokonajcie porównania.
Dzieło stworzenia
Księga Rodzaju
Świat Myszki
woda
ziemia i rośliny
Jak w powieści zostały wykorzystane motywy z biblijnej Księgi Rodzaju? W odpowiedzi pomoże
Wam wypełnienie poniższej tabeli, dokonajcie porównania.
Dzieło stworzenia
Księga Rodzaju
Świat Myszki
ciała niebieskie
ziemia i rośliny
Jak w powieści zostały wykorzystane motywy z biblijnej Księgi Rodzaju? W odpowiedzi pomoże
Wam wypełnienie poniższej tabeli, dokonajcie porównania.
Dzieło stworzenia
Księga Rodzaju
Świat Myszki
Jabłko
Adam
i Ewa
Jak w powieści zostały wykorzystane motywy z biblijnej Księgi Rodzaju? W odpowiedzi pomoże
Wam wypełnienie poniższej tabeli, dokonajcie porównania.
Dzieło stworzenia
Księga Rodzaju
Świat Myszki
zwierzęta morskie
wąż
Jaki jest świat, który chciałaby stworzyć Myszka? Opiszcie go. Zwróćcie uwagę jakie cechy świata
odrzuca, a do jakich dąży. Jakie przemiany zachodzą w niej, gdy „doświadcza” świata, który
akceptuje i który ją akceptuje. Czy ogród można zinterpretować jako wewnętrzny świat
dziewczynki?
Jaki jest świat, który chciałaby stworzyć Myszka? Opiszcie go. Zwróćcie uwagę jakie cechy świata
odrzuca, a do jakich dąży. Jakie przemiany zachodzą w niej, gdy „doświadcza” świata, który
akceptuje i który ją akceptuje. Czy ogród można zinterpretować jako wewnętrzny świat
dziewczynki?
Jaki jest świat, który chciałaby stworzyć Myszka? Opiszcie go. Zwróćcie uwagę jakie cechy świata
odrzuca, a do jakich dąży. Jakie przemiany zachodzą w niej, gdy „doświadcza” świata, który
akceptuje i który ją akceptuje. Czy ogród można zinterpretować jako wewnętrzny świat
dziewczynki?
Jaki jest świat, który chciałaby stworzyć Myszka? Opiszcie go. Zwróćcie uwagę jakie cechy świata
odrzuca, a do jakich dąży. Jakie przemiany zachodzą w niej, gdy „doświadcza” świata, który
akceptuje i który ją akceptuje. Czy ogród można zinterpretować jako wewnętrzny świat
dziewczynki?
Praca domowa:
Znajdź w tekście powieści fragmenty, które pomogą udowodnić, że fantastyczny świat Myszki
przenika do świata rzeczywistego. Jak reagują rodzice na doświadczanie niektórych cudownych
zjawisk?
Przygotuj się do debaty na temat: Czy świat Myszki byłby lepszy od rzeczywistego?
Praca domowa:
Znajdź w tekście powieści fragmenty, które pomogą udowodnić, że fantastyczny świat Myszki
przenika do świata rzeczywistego. Jak reagują rodzice na doświadczanie niektórych cudownych
zjawisk?
Przygotuj się do debaty na temat: Czy świat Myszki byłby lepszy od rzeczywistego?
Praca domowa:
Znajdź w tekście powieści fragmenty, które pomogą udowodnić, że fantastyczny świat Myszki
przenika do świata rzeczywistego. Jak reagują rodzice na doświadczanie niektórych cudownych
zjawisk?
Przygotuj się do debaty na temat: Czy świat Myszki byłby lepszy od rzeczywistego?
Praca domowa:
Znajdź w tekście powieści fragmenty, które pomogą udowodnić, że fantastyczny świat Myszki
przenika do świata rzeczywistego. Jak reagują rodzice na doświadczanie niektórych cudownych
zjawisk?
Przygotuj się do debaty na temat: Czy świat Myszki byłby lepszy od rzeczywistego?
Praca domowa:
Znajdź w tekście powieści fragmenty, które pomogą udowodnić, że fantastyczny świat Myszki
przenika do świata rzeczywistego. Jak reagują rodzice na doświadczanie niektórych cudownych
zjawisk?
Przygotuj się do debaty na temat: Czy świat Myszki byłby lepszy od rzeczywistego?
Zastanówcie się, co Myszka odnalazła na strychu?
Ustalcie w grupie wspólną odpowiedź na pytanie. Wyznaczcie osobę, która zaprezentuje waszą
odpowiedź.
Zastanówcie się, jak można określić świat, który Myszka odnalazła na strychu?
Ustalcie w grupie wspólną odpowiedź na pytanie. Wyznaczcie osobę, która zaprezentuje waszą
odpowiedź.
Zastanówcie się, jakie są właściwości świata tworzonego na strychu i jakie nim rządzą prawa?
Ustalcie w grupie wspólną odpowiedź na pytanie. Wyznaczcie osobę, która zaprezentuje waszą
odpowiedź.
Porównajcie świat ze strychu ze światem rzeczywistym.
Ustalcie w grupie wspólną odpowiedź na pytanie. Wyznaczcie osobę, która zaprezentuje waszą
odpowiedź.

Podobne dokumenty