Scenariusz lekcji - Kompetentny e
Transkrypt
Scenariusz lekcji - Kompetentny e
Autor: Anna Bochenek Szkoła Podstawowa Przedmiot: Język angielski Klasa: IV Czas trwania: 45 minut Tytuł :My day Odniesienie do podstawy programowej: I. Znajomość środków językowych. 1. Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych: leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych, umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów: 5) życie rodzinne i towarzyskie (członkowie rodziny, koledzy, przyjaciele, czynności życia codziennego, formy spędzania czasu wolnego); II. Rozumienie wypowiedzi. 2. Uczeń rozumie wypowiedzi ze słuchu: 1) reaguje na polecenia 3) rozumie ogólny sens prostego tekstu; 4) wyszukuje proste informacje szczegółowe w tekście słuchanym; III. Tworzenie wypowiedzi. 4. Uczeń tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi ustne według wzoru: 1) opisuje ludzi, przedmioty i miejsca; 2) opowiada o czynnościach życia codziennego; IV. Reagowanie na wypowiedzi. 6. Uczeń reaguje ustnie w prostych sytuacjach dnia codziennego 10. Uczeń współdziała w grupie, np. w lekcyjnych i pozalekcyjnych językowych pracach projektowych. 11. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym (np. z encyklopedii, mediów) również za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 1 Cel ogólny: Uczeń poznaje czynności dnia codziennego, stosuje je w wypowiedzi pisemnej i ustnej. Cele operacyjne: (uczniowie po zajęciach) Wiadomości - uczeń: zna czynności dnia codziennego stosuje odpowiednią formę czasownika w czasie Present Simple w pytaniach i twierdzeniach określa godzinę i porę wykonywania danej czynności. Umiejętności - uczeń: potrafi opisać swój dzień wraz z odpowiednim przysłówkiem częstotliwości posługuje się czasem Present Simple w twierdzeniach i pytaniach w wypowiedzi ustnej i pisemnej Postawy – uczeń: potrafi opowiedzieć koledze o swoim planie dnia i zapytać go o to samo używając czasu Present Simple Metody pracy: (z uwzględnieniem TIK) Praca z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń, interaktywny słownik j. angielskiego, podręcznik elektroniczny, strona www.oxford.pl Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupie Środki dydaktyczne: Podręcznik i ćwiczenia, podręcznik elektroniczny iTools, zeszyt przedmiotowy, tablica multimedialna z dostępem do Internetu, strona www: Steps in English funzone Przygotowanie nauczyciela: przydatny link: www.oxford.pl Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 2 Przebieg lekcji: Część Przebieg Uwagi 1.Wprowadzenie 1. Rozmowa wstępna z uczniami- o czym będziemy się dziś 5 min uczyć? 2. Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie podręcznika na stronie 73 i przedstawia cel lekcji. 2. Część 1. Nauczyciel prosi uczniów o sprawdzenie znaczenia słów zasadnicza z podręcznika w słowniku internetowym i zapisania go www.bab.la w zeszycie. ok.35 min 2. Uczniowie wybierają 3 czynności dnia codziennego i układają z nimi zdania w zeszycie. 3. Słuchanie. Uczniowie słuchają wypowiedzi Emmy. Zakreślają właściwy wyraz. Grupa wspólnie robi zadanie na Steps 1 iTools tablicy interaktywnej. 4. Uczniowie uzupełniają zadanie w podręczniku wybierając właściwy czasownik. 5. Nauczyciel prosi uczniów, aby otworzyli ćwiczenia na Steps 1 iTools stronie 56-57. Klasa wykonuje zadanie 2 i 4 na tablicy multimedialnej. Zadania 1 i 3 uczniowie wykonują samodzielnie w zeszycie ćwiczeń. 6. Uczniowie korzystają z zasobów internetowych. Wybierają ćwiczenia gramatyczne dotyczące czasu Present www.oxford.pl Simple oraz stosowania przysłówków częstotliwości EXTRA ACTIVITY: dodatkowe zadanie - WYKREŚLANKA Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 3 3.Ewaluacja/ 1. Nauczyciel zadaje zadanie domowe. Uczniowie w domu podsumowanie mają wybrać jednego członka rodziny i opisać jego dzień 5 min podając dodatkowo godzinę lub porę dnia. 2.Krótka ewaluacja (nauczyciel zadaje pytania): Czy podobała wam się lekcja? Które ćwiczenie podobało wam się najbardziej? Oceń lekcję w skali 1-5. Załączniki: http://learningapps.org/watch?v=phhhnvb3c01 www.oxford.com https://elt.oup.com/student/stepsfunzone/lv1/unit7/stepsfunzone07_01?cc=pl&selLanguage=pl& mode=hub https://elt.oup.com/student/stepsfunzone/lv1/unit7/stepsfunzone07_03?cc=pl&selLanguage=pl& mode=hub Adnotacja dotycząca praw autorskich Zezwalam na wykorzystanie i modyfikację mojego scenariusza z podaniem autora oraz strony, z której został pobrany. Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 4