w poszukiwaniu wielkanocnego zajączka

Transkrypt

w poszukiwaniu wielkanocnego zajączka
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„W POSZUKIWANIU WIELKANOCNEGO ZAJĄCZKA”
TEMAT KOMPLEKSOWY – Wielkanocne to pisanki, wyklejanki, malowanki
TEMAT DNIA – Turniej zajączków
Cele ogólne:
 wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w
poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (p.p. IV);
 wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (p.p. VIII);
 wychowanie patriotyczne, obywatelskie (p.p. XV);
Cele szczegółowe – dziecko:
 aktywnie uczestniczy w zabawach;
 zwinnie pokonuje tor przeszkód;
 kształtuje słuch muzyczny;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1) „Zajączki” – zabawa ruchowa z wyliczanką.
Nauczyciel prosi, by dzieci usiadły kołem na dywanie. Następnie recytuje wyliczankę, dzieląc
wyrazy na sylaby. Siedzi zajączek na moście, drugi się schował w kapuście. Uciekaj z pola, szaraku,
a ja się schowam na dachu! Akcentując sylabę ku w wyrazie szaraku, nauczyciel wskazuje dziecko,
które będzie w jednej drużynie, a akcentując sylabę chu w wyrazie dachu – wskazuje dziecko do
drugiej drużyny. W ten sposób dokonuje podziału grupy na dwa zespoły, które następnie ustawiają
się w szeregu na linii startu. Na dany znak dzieci kolejno wchodzą nogami w worek i zajęczymi
susami usiłują dostać się do chorągiewki. Dzieci skaczą obunóż do miejsca, gdzie stoją
chorągiewki, zdejmują je i biegiem wracają na koniec szeregu. Odległość do pokonania nie może
być zbyt duża, a wszystkie przedmioty, o które można się potknać, muszą zostać wcześniej
sprzątnięte. Zespół, który zwycięży, w nagrodę otrzymuje naklejki z zajączkami.
2) „Turniej zajączków” – zabawa tropiąca.
Wyszukiwanie ukrytych jajek niespodzianek, rozwiązanie zagadki jako klucz do dalszych działań.
1. „Pisanki” – nauczyciel ustawia dzieci w szeregu. Proponuje im uczestnictwo w „Turnieju
zajączków”. Zadaniem dzieci (zajączków) będzie jak najszybsze, a zarazem dokładne wykonywanie
zadania. Na dany znak do rozpoczęcia konkurencji (gra na bębenku) dzieci szukają ukrytych w sali
(ogrodzie) kolorowych jaj. Na odnalezionym jajku rysują symbol, który kojarzy im się ze świętami
(np. palemka, zajączek, kurczak), a następnie przedstawiają je innym za pomocą gestu i ruchu.
Zadaniem dzieci jest odgadywanie z ruchu, jaki jest symbol na jajku. Jeśli dzieciom uda się to
odgadnąć, autor rysunku i „pantomimy” otrzymuje słodką niespodziankę. 2. „Malowanki” –
nauczyciel dzieli grupę na cztery równoliczne zespoły. Każdy zespół otrzymuje jeden rodzaj
kartonowych pisanek. Dzieci swobodnie biegają po ogrodzie (na wyznaczonym polu), a na
polecenia nauczyciela ustawiają się zespołami w umówiony sposób. W trakcie zabawy nauczyciel
gra na flecie, a gdy przestaje grać, wykonuje gesty, na które dzieci maja reagować w określony
sposób. Mogą to być: – ręce podniesione do góry – drużyny ustawiają się, tworząc koło, – podskoki
– drużyny ustawiają się w szeregu, – klaskanie w dłonie – członkowie drużyny wyszukują się wśród
innych dzieci, stają parami i chwytają się wzajemnie za ramiona.
3) „Wyścig z jajkiem” – zabawa ruchowa.
Nauczyciel dzieli grupę na dwa równoliczne zespoły i ustawia je na linii startu. W każdym zespole
dziecko stojące jako pierwsze trzyma w ręku łyżkę, na której znajduje się jajko. Zadaniem dziecka
jest bieg między pachołkami i powrót na koniec kolejki. Podczas biegu jajko trzymane na łyżce nie
może spaść. Jeśli upadnie i się potłucze, dziecko wraca na początek kolejki, dostaje następne jajko i
podejmuje kolejną
próbę sprawnościową. Zespół, który jako pierwszy skończy wyścig, wygrywa zabawę.
4) „Dyngus” – zabawa ruchowa przy melodii ludowej.
Dzieci stają w parach i trzymają się za ręce. Słuchając pierwszej zwrotki, każda para tańczy,
wykonując krok do przodu, a następnie do tyłu, czyli zbliżając się do siebie i oddalając. Podczas
refrenu dzieci klaszczą rytmicznie w ręce. W trakcie drugiej zwrotki każda para tańczy krokiem
dostawnym, raz w prawo, raz w lewo. W czasie refrenu pary zatrzymują się i klaszczą rytmicznie.
W trakcie trzeciej zwrotki każda para tańczy w kółku, a słysząc refren, zatrzymuje się i klaszcze.