Scenariusz zajęć ruchowych organizowanych

Transkrypt

Scenariusz zajęć ruchowych organizowanych
Scenariusz zajęć organizowanych
w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może”
Temat: SPORT TO ZDROWIE
Grupa wiekowa: czterolatki i pięciolatki
Prowadząca: Małgorzata Reda-Słupska
Czas trwania zajęć: 40-45 minut
Cele główne:
• Poznanie różnych dyscyplin sportowych.
• Uświadomienie dzieciom znaczenia ruchu dla zdrowia.
• Kształcenie sprawności fizycznej.
• Rozwijanie u dziecka pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu.
• Wdrażanie do przeżywania wspólnego wysiłku fizycznego.
• Kształcenie umiejętności wyzwalania poprzez ćwiczenia ruchowe
nagromadzonych napięć i emocji.
• Wdrażanie do dbania o swoje zdrowie poprzez ruch.
• Rozwijanie zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa.
Cele operacyjne:
• Rozumie znacznie ruchu, ćwiczeń fizycznych dla zachowania zdrowia.
• Jest sprawne fizycznie.
• Potrafi wymienić różne dyscypliny sportowe.
• Zna swoje ciało i kontroluje je.
• Potrafi nawiązać kontakt i współpracę z partnerem i grupą.
• Ćwiczy koncentrację uwagi.
• Potrafi precyzyjnie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne
Obszary Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego:
- Jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości jeżeli jest
dzieckiem mniej sprawnym ruchowo
- Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie
przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej –
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: zgodne funkcjonowanie w zabawie
i w sytuacjach zadaniowych.
Pomoce dydaktyczne:
- ilustracje i zdjęcia przedstawiające różne dyscypliny sportowe
- krótkie filmiki przedstawiające: wioślarzy, karateków, pływanie
synchroniczne, gimnastykę artystyczną itp.
- woreczki
- duży pojemnik
- kijki
- szarfy
- pachołki
- piłki
- ławeczki
- klocki
- hula-hop
- medal wycięty z dużego, żółtego brystolu
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel prowadzi z dziećmi pogadankę, na temat: „Dlaczego sport jest
ważny dla każdego człowieka?” Ukazuje dzieciom związek między
aktywnością fizyczną, zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą kondycją i
dobrym samopoczuciem. Na podstawie rozmowy z nauczycielem popartej
ilustracjami sportowców oraz króciutkimi filmikami przedstawiającymi
dyscypliny sportowe, dzieci poznają rodzaje sportu i dowiadują się, że sport
sprzyja zdrowiu. Poznane sporty: karate, judo, boks, gimnastyka artystyczna,
pływnie synchroniczne, wioślarstwo, biegi, narciarstwo.
2. Zabawa dydaktyczna „Prawda/Fałsz”. Dzieci odpowiadają na pytania
nauczyciela udzielając odpowiedzi Prawda lub Fałsz. Przykładowe
stwierdzenia:
o Uprawianie sportu sprzyja zdrowiu.
o Warto uprawiać sport, aby mieć zdrowe ciało.
o Sport powoduje, że mamy mało czasu na zabawę.
o Trzeba zawsze przepuścić osobę, która chce nas wyprzedzić.
o Sportowcom nie zdarza się bić rekordów.
o Zwycięzca dostaje złoty medal.
o Sportowcy nie powinni ze sobą rywalizować.
o Są cztery rodzaje medali.
o Gimnastyka sprawia, że rozciągamy mięśnie.
o Jeśli zdrowo się odżywiamy, mamy siłę aby trenować.
o Tylko dorosłe osoby mogą ćwiczyć.
3. Zawody gimnastyczne – wprowadzenie zasad zdrowej rywalizacji i rozwijanie
umiejętności kibicowania. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie drużyny.
Zawodnicy, w ramach przynależności do każdej drużyny mają na sobie szarfy.
Zadanie polega na jak najszybszym pokonaniu konkurencji przez wszystkich
członków każdej drużyny oraz na precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń.
Konkurencje to:
- spacer z woreczkiem na głowie, potem na ramieniu
- rzut woreczkiem do pojemnika
- przejście po ławeczce
- przejście przez hula-hop
- bieg slalomem pomiędzy pachołkami.
4. „Jesteśmy mistrzami w …”- zabawa pantomimiczna. Dzieci zostają podzielone
na kilka grup. Po wcześniejszym zaprezentowaniu przez nauczyciela różnych
dyscyplin sportowych, losują bądź wybierają jaką dyscyplinę sportu chcą
przedstawić pozostałym dzieciom.
5. „Burza mózgów” - dzieci z nauczycielem, siedząc na dywanie tworzą „Złoty
Medal”. Na wycięty z dużego, żółtego brystolu medal, nauczyciel wpisuje
wypowiedzi dzieci „Dlaczego warto dbać o zdrowie uprawiając sport?”
6. Ewaluacja zajęć.