„Od chrztu Polski po czasy współczesne” – obchody 1050. rocznicy

Transkrypt

„Od chrztu Polski po czasy współczesne” – obchody 1050. rocznicy
„Od chrztu Polski po czasy współczesne”
– obchody 1050. rocznicy chrztu Polski
Scenariusz uroczystości podsumowującej projekt edukacyjny
w szkole podstawowej
Cele:
 ukazanie znaczenia chrztu Polski jako ważnego wydarzenia w dziejach narodu
polskiego,
 budowanie tożsamości państwa polskiego i Polaków,
 przybliżenie uczniom wiadomości dotyczących chrztu Polski,
 uświadomienie uczniom, czym jest patriotyzm,
 wdrażanie do podejmowania działań na rzecz swojej „małej ojczyzny”,
 poznawanie dziedzictwa kulturowego,
 wdrażanie nowatorskich rozwiązań dydaktycznych.
Czas realizacji: 120 min.
Miejsce realizacji: sala gimnastyczna.
Uczestnicy zajęć: uczniowie klas I–VI szkoły podstawowej, II etap edukacyjny.
Metody i techniki:
 inscenizacja,
 prezentacja multimedialna,
 ekspozycja prac uczniów,
 degustacja potraw staropolskich,
 pokaz strojów staropolskich,
 pokaz oręża i walk rycerskich,
 koncert pieśni religijno-patriotycznych.
Środki dydaktyczne: prace uczniów, scenografia, oprawa muzyczna, prezentacja multimedialna, nagrody w konkursach, stół zastawiony potrawami staropolskimi.
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI
1. Podkład z muzyką średniowieczną.
2. Prezentacja filmu „Znaczenie chrztu”.
3. Wstęp (uczeń 1.).
My – lud chrześcijański – stoim na ziemi w posiadaniu naszym będącej.
Miejsce to, ku wytchnieniu, zabawie i radości, ze wspólnego przebywania,
tudzież ku pożytkowi konferencyji, kulturalnych widowisk i ku pamięci nas wszystkich
uczynione, niech będzie Nam zawsze miłe.
Wszak od wieków cenioną, dobrą tradycją szlachecką szczycić się chcemy, gdzie gościnność, patriotyzm i głęboka wiara w Boga Wszechmogącego, gdzie dobra kuchnia,
ład i estetyka panują.
Szanownych Gości przyjmujemy po staropolsku, pozdrawiamy serdecznie, życząc,
by chwile tu spędzone na zawsze pozostały w pamięci.
Radzi jesteśmy powitać zacne osoby (uczeń 2.):
............................................….
4. Znaczenie chrztu (uczeń 3.).
Wyrażamy swoje zadowolenie z obecności takowych person.
Słowa znamienite nam, dziś za świętym Janem Pawłem II głosimy:
„Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie – jak u dobrego gospodarza, miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków...’.
Za sposobnością też i przypomnieć sobie pozwolę, do czegośmy też tu i doszli, chrześcijańska wiara nas łączy za sprawą zacnego Mieszka, który pod namową Dobrawy
w 966 roku z Bogiem się pojednał i pojął ją za swą małżonkę.
Ano i tak pożegnał się był z pogaństwem i dla przyszłych pożytków Rzeczypospolitej
pracując, początkiem zaplecza religijnego się sposobiąc…
Jako że ludźmi prawymi i religijnymi jesteśmy, którzy i kulturę wysoko sobie cenią –
niech pamięć o nas nie zaginie.
I powtórzę jeszcze… Że nieustająca mnie zżera ciekawość, jakoż by się historyja potoczyła dalej, gdyby Mieszko chrztu nie przyjął…
5. Przemówienia gości.
Sposobność się tu nadarza, by zacny gość – włodarz naszej gminy słów kilka wygłosił
w chwili tak wzniosłej, jaką jest 1050. rocznica przyjęcia wiary chrześcijańskiej.
….............................…..
Czy jeszcze z miłych person kto ze sposobności wygłoszenia mowy skorzystać raczy?
….............................…..
6. Piosenka „Jesteśmy krajem chleba…” (uczeń 4.).
7. Inscenizacja – scena chrztu Mieszka I.
8. Piosenka „Chrzest Polski” (uczeń 5.).
9. Opis podjętych działań – prezentacja działań zrealizowanych w szkole w ramach
realizacji projektu, wręczenie nagród w konkursach związanych z obchodami chrztu
Polski.
10. Prezentacja pieśni religijno-patriotycznych.
11. Pokaz strojów słowiańskich „Dawnej mody czar” – podkład z muzyką średniowieczną (opis strojów referowany przez ucznia 6.).
12. Prezentacja walk średniowiecznych w wykonaniu wojów z bractwa rycerskiego.
13. Podziękowania:
Sposobność się dziś nadarza, by za wspólne poczynania wyrazy wdzięczności złożyć:
.............................….
14. Podsumowanie (uczeń 1.):
Staropolskim zwyczajem za wspólnie spędzony czas zacnym gościom wyrazy wdzięczności kierujemy i na ucztę zapraszamy. Dzieci zaś sposobność mają, by grochówki
skosztować.
15. Degustacja potraw staropolskich.
16. Pokaz oręża, gry i zabawy plebejskie dla uczniów przygotowane przez nauczycieli we współpracy z bractwem rycerskim.
Artykuł oraz dokumentacja fotograficzna uroczystości znajdują się na stronie internetowej szkoły www.przykona.edu.pl.
Zachęcamy do obejrzenia.
Opracowanie i koordynacja działań:
Aneta Łysiak
Sylwia Wysocka-Rykała