Tworzenie stron WWW

Transkrypt

Tworzenie stron WWW
Jadwiga Tumidajewicz
nauczyciel mianowany
Szkoła Podstawowa nr 18
im. Jana Pawła II
Gliwice
ul. Okrzei 16
PROGRAM AUTORSKI
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE
KÓŁKO INFORMATYCZNE
„Tworzenie stron WWW”
Spis treści
1
I. Wstęp
II.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Część pierwsza programu
Autor programu
Realizator programu
Miejsce realizacji programu
Planowany czas realizacji
Cele programu
Umiejętności uczniów
Treści programowe ujęte w programie
III.Część druga programu
1. Opis przebiegu programu
2. Przykładowe scenariusze i ćwiczenia
IV.Część trzecia programu
1. Ewaluacja
2. Opinie o programie
Bibliografia
I.
Wstęp
2
Powstanie tego programu wymusili sami uczniowie którzy
na zajęciach kółka informatycznego stale dopytują o Internet i
tworzenie stron WWW. Nie przeraża ich suchy język
programowania jakim jest HTML bez którego nie powstanie żadna strona Internetowa.
Program nauczania z przedmiotu informatyka nie przewiduje tworzenia tego typu stron, pozostało więc tylko jedno rozwiązanie tj. stworzyć program który jak najprościej pozwoli
uczniom przyswoić wiedzę o programowaniu i wykonać własną
stronę WWW.
II.
Część pierwsza programu
1. Autor programu
Jadwiga Tumidajewicz nauczyciel mianowany - Studia Podyplomowe z zakresu Informatyka w szkole.
2. Realizator programu
Jadwiga Tumidajewicz
3. Miejsce realizacji programu
Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Pawła II w Gliwicach
4. Planowany czas realizacji
Drugie półrocze roku szkolnego 2004/2005 podczas zajęć
kółka komputerowego.
5.
Przebieg realizacji programu
3
Realizacja programu autorskiego „Tworzenie stron
WWW” odbywać się będzie na cotygodniowych zajęciach
kółka informatycznego prowadzonego dla klas starszych to
jest V – VI. Uczniowie ci zdobyli już na zajęciach kółka informatycznego oraz lekcjach informatyki wiedzę oraz umiejętności pozwalające na wprowadzenie podstaw języka
programowania HTML za pomocą którego stworzą własne
strony WWW. Zajęcia będą oparte na ćwiczeniach opracowanych dla uczniów z uwzględnieniem stopniowania trudności
oraz utrwalania wiedzy i umiejętności.
Programy komputerowe do realizacji to edytor tekstu NOTATNIK, przeglądarka internetowa – INTERNET
EXSPLORER, edytor graficzny – PAINT oraz urządzenia
współpracujące z komputerem tj. skaner i fotograficzny
aparat cyfrowy.
6. Cele programu
- nabycie umiejętności tworzenia stron „ WWW”
- poznanie podstaw języka programowania HTML
- rozumienie rozwiązywania algorytmów
- obsługa urządzeń współpracujących z komputerem
7. Umiejętności uczniów
Uczeń zna:
- program Notatnik
- program Paint
- przeglądarkę internetową
- podstawowe polecenia języka HTML
- zna i stosuje hiperłącze
-zna i stosuje atrybuty, mapy odsyłaczy, ikony nawigacji,
kaskadowe arkusze stylów
Uczeń potrafi:
- obsługiwać skaner
- obsługiwać fotograficzny aparat cyfrowy
4
- rozwiązać samodzielnie zadania o zwiększonym stopniu
trudności
- projektować stronę WWW
- zapisać pliki w formacie „html”
- tworzyć stronę główną WWW oraz podstronę
- przeglądać swoją stronę za pomocą przeglądarki
- „obrobić” w programie Paint grafikę oraz dodać ją do tworzonej strony
8.
Treści programowe ujęte w programie autorskim
(na podstawie programu Informatyka 2000 nr DKW 4014- 56/99
L.p.
Zadania główne
1.
Pisanie
- redagowanie tekstu
2.
- samodzielnie redagują teksty.
- zmieniają układ zredagowanego
tekstu.
- przepisują teksty, dbając o zgodność ze wzorem
- klawiatura jako narzędzie do pisania tekstów
- uruchamiają wybrany edytor
- zapisują teksty na dysku
- praca z gotowym tekstem
Rysowanie i malowanie
- operowanie kolorem
Odczytują teksty z dysku
- malowanie na ekranie
Obszary zastosowań komputera
- poznają działanie i obsługę wybranych urządzeń
3.
Zadania szczegółowe
- uruchamiają program do grafiki
- odczytują i zapisują prace na dysku
- tworzą samodzielnie rysunek na zadany temat
- potrafią operować kolorem
- dokonują poprawek w pracy
- obsługują wybrane urządzenia z
pomocą nauczyciela
III.
Część druga programu
1.Harmonogram zadań edukacyjnych programu autorskiego
l.p.
Zadania
główne
Zadania szczegółowe
tematy
Termin
5
1
Informacje
podstawowe
dotyczące tworzenia stron
WWW
1. Co to jest HTML?
2. Surfowanie i przegladarka.
3. Prezentacja, strona,
witryna WWW
4. Znaczniki
Podstawowe
wiadomości na
temat tworzenia
stron WWW.
Luty
2
Język HTML
5.Podstawowe polecenia
języka HTML
5. Elementy strony.
Luty
3
Projektowanie
prezentacji
WWW
4
Tworzenie
strony WWW
5
Obrazy na
stronie WWW
6
Hiperłącza
7
Testowanie
strony WWW
1. Projektowanie własnej
strony WWW.
2. Wskazówki praktyczne
– unikamy błędów.
3. Ćwiczenia praktyczne
1. Tworzenie szkieletu
podstawowego strony
WWW
2. Definiowanie tytułu i
nagłówka
3. Dodajemy tekst
4. Dodajemy listę podtematów
1.Wykonanie własnych
zdjęć cyfrowych
2. Skanowanie obrazów
3. Obróbka grafiki.
1. Definiowanie hiperłącza do innej strony
2. Definiowanie hiperłączy w obrębie strony –
odnośniki.
3. Ikony nawigacji
4. Mapy odsyłaczy.
1. Testowanie strony w 2
różnych przeglądarkach.
2. Prezentacja stworzonych stron WWW.
Poznajemy podstawowe polecenia języka
programowania
HTML
Moja własna
strona internetowa.
Luty
Podstawowe polecenia języka
HTML.
Marzec
Przygotowujemy
grafikę do strony
internetowej.
Marzec
Tworzymy hiperłącza do strony internetowej.
Kwiecień
Testowanie strony
internetowej oraz
prezentacja.
Kwiecień
2.Przykładowe scenariusze i ćwiczenia
IV. Część trzecia programu
1.Ewaluacja
6
- porównanie wiedzy i umiejętności uczniów na początku
wprowadzenia programu i po jego realizacji
ankieta dla uczniów
prezentacja powstałych stron WWW
opublikowanie wybranej strony na szkolnej stronie
WWW
2.Opinie o programie
Bibliografia
1.Informatyka 2000, Program nauczania informatyki dla szkoły podstawowej i gimnazjum, wydawnictwo Czarny Kruk Bydgoszcz 1999
2.E. Szczypka, J. i R. Urbaniec; Internet grafika algorytmy, Wydawnictwo
Edukacyjne, Kraków 2001
3.M. Mordaka, J. Białowąs; Elementy informatyki. Zbiór ćwiczeń. wydawnictwo
Czarny Kruk Bydgoszcz 1998
4.Benett Falk; Internet, wyd. Helion Gliwice 1997
5.D. Boncler; Moje strony WWW, Komputerowa Oficyna Wydawnicza „HELP”
Warszawa 1999
6.M. Kopertowska; Grafika menedżerska i prezentacyjna, wyd. MIKOM,
Warszawa 1999
7.M. Sokół; Tworzenie stron WWW, wydawnictwo Helion Gliwice 2000
8.W. Stanek; Windows serwer 2003, APN PROMISE Sp. z o.o. Warszawa 2003
9.B. Danowski; ABC tworzenia stron WWW, wydawnictwo Helion Gliwice 2003
10.Shari Thurow; Pozycjonowanie, wyszukiwanie, wyd. Helion Gliwice 2004
Kwestionariusz ankiety dla ucznia
1.Czy tematyka prowadzonych zajęć była ciekawa?
7
…………(uzasadnij)………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
2.Czy forma prowadzonych zajęć podobała Ci się?
…………(uzasadnij)………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
3.Przygotowane przez nauczyciela ćwiczenia do tworzenia
strony WWW były zrozumiałe, jasne i czytelne?
…………(uzasadnij)………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
4.Czy poznanie języka HTML spełniło twoje oczekiwania
odnośnie tworzenia strony WWW?
…………(uzasadnij)………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
5.Czy umiałbyś wykorzystać zdobyte umiejętności do
samodzielnego zbudowania strony WWW np. w domu?
…………
8