Moja Australia

Transkrypt

Moja Australia
Dział Edukacji
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
www.nhef.pl
facebook.com/NoweHoryzontyEdukacjiFilmowej
CYKL | MŁODZI W OBIEKTYWIE
GRUPA WIEKOWA | SZKOŁA PODSTAWOWA 4–6
PRZEDMIOT | JĘZYK POLSKI, GODZINA WYCHOWAWCZA
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA
SCENARIUSZ LEKCJI
opracowanie: Paulina Krześniak
FILM | „FELIX”
„Felix”, RPA 2013, 97 min
reżyseria: Roberta Durrant
scenariusz: Shirley Johnson
obsada: Andrea Dondolo, Nicholas Ellenbogen, Okwethu Banisi, Wonga Fasi
Felix marzy o tym, by grać na saksofonie, czemu zdecydowanie sprzeciwia się jego mama. Chłopiec
dzięki stypendium zaczyna właśnie naukę w elitarnej szkole, jednak codziennie, w tajemnicy, poświęca
czas na ćwiczenia, które mają mu pomóc w przygotowaniach do szkolnego koncertu jazzowego.
Film może być okazją do rozmowy o podejmowaniu wyzwań, mierzeniu się z trudnościami (także przy
braku wsparcia najbliższych), relacjach z rówieśnikami i kwestiach związanych z różnicami w zamożności
rodzin. Obraz oddaje złożoność świata (postaci nie są jednoznacznie dobre lub złe; dorośli popełniają
błędy, np. mama Felixa odrzuca go, bo chłopiec chce iść drogą taty, który popełnił sporo błędów w życiu,
zaś nieprzyjaźni rówieśnicy okazują Felixowi wsparcie), buduje przekonanie, że dzięki wytrwałości i pasji,
można zrealizować marzenia, i tworzy pozytywny wizerunek świata, który możemy współkształtować.
CC BY-NC-ND: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska
Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz
pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
FELIX ZNACZY SZCZĘŚLIWY. O SZCZĘŚCIU, JAKIE DAJE PASJA
Temat lekcji
Felix znaczy szczęśliwy. O szczęściu, jakie daje pasja.
Czas trwania lekcji
45 min
Cele lekcji
Podczas lekcji uczeń:
→
→
→
→
rozwija umiejętność samodzielnego myślenia;
rozwija umiejętności przedstawiania i uzasadniania swojego zdania oraz formułowania
myśli z uwzględnieniem zasad kultury słowa;
wzbogaca wyobraźnię;
dyskutuje na temat pasji, determinacji w dążeniu do celu i konfliktów z rodzicami.
Metody i formy pracy
Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące metody i formy pracy z uczniem:
→
→
→
→
→
→
→
→
pogadanka;
ideogram;
burza mózgów;
element dramy;
drzewo decyzyjne;
karta pracy;
praca ze słownikiem;
praca z klasą, w grupach oraz indywidualna.
Środki dydaktyczne
Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące środki dydaktyczne:
→
→
→
→
film „Felix”;
czyste kartki formatu A4;
karta pracy;
słownik imion.
Przygotowanie do lekcji
Lekcja powinna się odbyć po obejrzeniu filmu „Felix”. Przed zajęciami nauczyciel drukuje karty pracy
(patrz s. 6) i szykuje kilka egzemplarzy słownika imion.
PRZEBIEG LEKCJI
Wprowadzenie
Nauczyciel podaje temat lekcji, a następnie prosi dzieci, by podzieliły się wrażeniami po obejrzeniu filmu
„Felix”, pyta, czy im się on podobał.
CC BY-NC-ND: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska
Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz
pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
2
Realizacja tematu
Nauczyciel rozdaje czyste kartki formatu A4 i prosi, by przedstawili Felixa za pomocą ideogramu –
symbolicznego rysunku kojarzącego się z głównym bohaterem filmu. Dzieci prezentują i omawiają swoje
rysunki na forum klasy.
Nauczyciel rozdaje karty pracy (patrz s. 6) i prosi uczniów o wykonanie zadania 1. Chętne osoby
przedstawiają na podstawie kwestionariusza sylwetkę bohatera.
Przykładowa odpowiedź
→
Felix jest mieszkańcem RPA. Kiedy go poznajemy, rozpoczyna naukę w elitarnej szkole.
Chłopiec jest wychowywany przez matkę, ma dwójkę rodzeństwa. Jego tata nie żyje. Felix
kocha muzykę. Jego pasją jest gra na saksofonie.
Nauczyciel pyta dzieci, czym według nich jest pasja. Skojarzenia uczniów zapisuje na tablicy.
Przewidywane odpowiedzi
→
→
→
→
→
→
→
zamiłowanie
zainteresowanie
hobby
konik
upodobanie
skłonność
fascynacja
Kolejna część lekcji wykorzystuje element dramy. Nauczyciel prosi, by uczniowie rozproszyli się po sali,
mają poruszać się po niej swobodnie w dowolnych kierunkach. Na wypowiedziane przez nauczyciela
hasło – określenie jakiegoś zajęcia (np. rysunek, muzyka, taniec, modelarstwo, piłka nożna) – uczniowie,
dla których stanowi ono hobby, ustawiają się w określonej wcześniej części sali.
Po powrocie do ławek nauczyciel pyta dzieci, czy zdarza im się miewać problemy z realizowaniem swoich
pasji. Jeśli tak, jakiego rodzaju są to problemy?
Przewidywane odpowiedzi
→
→
→
są one zbyt kosztowne, wymagają drogiego lub trudnego do zdobycia sprzętu
wymagają wyjazdów lub dalekich dojazdów na ćwiczenia, zajęcia, próby czy zgrupowania
rodzice nie pochwalają tych zainteresowań
Nauczyciel nawiązuje do pasji Felixa. Pyta, czy bohater filmu od początku mógł się jej oddawać bez
problemów. Rozmową należy tak pokierować, by uczniowie zauważyli, że:
→
→
→
Felix ma ograniczone możliwości rozwijania swojego talentu, okazją dla niego jest nabór do
szkolnej orkiestry;
poza prostą piszczałką Felix nie ma profesjonalnego instrumentu do czasu odnalezienia
w domu saksofonu ojca;
pasji chłopca przeciwna jest jego mama, która uważa, że miłość do muzyki wciągnęła w złe
towarzystwo jej męża (mężczyzna zmarł z powodu uzależnienia od alkoholu).
CC BY-NC-ND: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska
Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz
pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
3
Podsumowując dyskusję, warto podkreślić, że Felix przez długi czas rozwijał swoją pasję wbrew woli
mamy, która powiedziała mu nawet, że nie jest już jej synem.
Po tym wprowadzeniu nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadania 2 z karty pracy. Chętni czytają
swoje propozycje. Warto każdą z nich omówić.
Przewidywane odpowiedzi
→
→
→
→
→
→
→
→
→
→
wstyd
pustka
poczucie, że zawodzi się rodzica
rozdarcie
zagubienie
samotność
brak akceptacji
nienawiść
żal
niechęć
Nauczyciel przypomina, że kiedy mama Felixa zażądała, by porzucił grę na saksofonie, Felix miał dwa
wyjścia: przystać na to i zbuntować się. Wybrał tę drugą możliwość. Warto z uczniami zastanowić się nad
konsekwencjami każdego z tych wyborów. Efekty rozważań można zaprezentować na tablicy w formie
drzewa decyzyjnego.
Przewidywana odpowiedź
Żądanie mamy Felixa,
by chłopiec porzucił swoją pasję
przystanie chłopca na żądanie
ZALETY
 usatysfakcjonowanie
mamy, niesprawianie
jej przykrości
 posłuszeństwo
rodzicowi
bunt – dalsze ćwiczenia i próby
WADY
 zaprzepaszczenie
talentu
 smutek związany
z odrzuceniem tego,
co daje radość
ZALETY
 rozwijanie swojego
talentu
 radość z robienia
tego, co się kocha
WADY
 brak akceptacji ze
strony mamy
 poczucie, że sprawia
się mamie ból
Podsumowując ćwiczenie, warto podkreślić, że sytuacja Felixa była bardzo trudna, bo nieposłuszeństwo
wobec rodziców oznacza wiele konfliktów i negatywnych emocji dla obu stron – dla dorosłych i dziecka.
Felixowi udało się przekonać mamę, że jej obawy są bezpodstawne. Sukces syna na szkolnym koncercie
wynagrodził jej niepokój i żal.
CC BY-NC-ND: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska
Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz
pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
4
Podsumowanie tematu
W ramach podsumowania lekcji nauczyciel pyta uczniów, czy zwrócili uwagę na pojawiające się w filmie
wyjaśnienie pochodzenia i znaczenia imienia głównego bohatera. Rozdaje klasie kilka słowników imion.
Uczniowie w grupach odszukują imię Felix (Feliks) i odczytują zawarte w haśle informacje (ważne jest to,
że imię pochodzi od łacińskiego słowa felix – łaskawy, szczęśliwy). Na koniec prowadzący zadaje pracę
domową.
Praca domowa
Wciel się w rolę Felixa i napisz list, w którym wyjaśnisz, dlaczego możliwość rozwijania Twojej pasji jest
dla Ciebie tak ważna.
CC BY-NC-ND: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska
Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz
pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
5
KARTA PRACY
Zadanie 1
Kim jest Felix? Uzupełnij kwestionariusz osobowy bohatera.
Imię:
……………………………………………………
Kraj pochodzenia:
……………………………………………………
Rodzina:
……………………………………………………
……………………………………………………
Zainteresowania:
……………………………………………………
……………………………………………………
Zadanie 2
Co mógł czuć Felix zmuszony do wybierania między swoją pasją a mamą? Jakich emocji mógł doświadczać
w tej trudnej sytuacji?
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
CC BY-NC-ND: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska
Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz
pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
6

Podobne dokumenty