i miejsce

Transkrypt

i miejsce
Załącznik nr 2
Scenariusz wycieczki do szkoły podstawowej
Temat : „Poznajemy szkołę podstawową”
Cel ogólny:
Zwiedzanie szkoły podstawowej, pomieszczeń, nauczycieli, udział w lekcji klasy
pierwszej
Cele operacyjne:
Dziecko:
• swobodnie i bezpiecznie porusza się po szkole,
• zna pomieszczenia szkoły: klasa, sala gimnastyczna, świetlica
• podaje pełną nazwę szkoły
• pamięta nazwisko nauczyciela klasy pierwszej i dyrektora szkoły
• bierze udział w lekcji
Metody:
•pokaz,
•rozmowa kierowana,
•obserwacja, wycieczka
•zabawy ruchowo-muzyczne.
Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, instrumenty muzyczne (do zabaw ruchowomuzycznych”, zasady bezpieczeństwa na wycieczce w formie graficznej
Przebieg:
1. Przygotowanie do wycieczki, rozmowa z dziećmi, ustalenie zasad
bezpieczeństwa
2. Zwiedzanie szkoły z nauczycielem, poznanie pełnej nazwy placówki, poznanie
poszczególnych pomieszczeń: klasa, świetlica, sala gimnastyczna, biblioteka
przedszkolna
3. Poznanie nauczycieli klas pierwszych, dyrektora szkoły
4. Udział w lekcji klasy pierwszej
5. Wspólne zabawy ruchowo-muzyczne z uczniami, swobodne rozmowy dzieci
przedszkolnych z uczniami
6. Zaproszenie absolwentów przedszkola do placówki, aby opowiedzieli
przedszkolakom o swoich pierwszych doświadczeniach w szkole podstawowej.
Scenariusz przedstawienia w wykonaniu przedszkolaków dla uczniów klasy I
Temat : „Grzeczne dzieci segregują śmieci”
Cel ogólny:
Kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci , w jaki sposób postępować, aby
chronić środowisko.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• rozumie znaczenie ochrony przyrody i stosowanie w tym celu różnych
środków
• wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko
• zna ekologiczny sposób wyrzucania śmieci (segregacja odpadów)
Metody:
• słowna – rozmowa z dziećmi,
• oglądowa – teatrzyk w wykonaniu dzieci,
• czynna – konkursy, zabawa na hasło,
Pomoce dydaktyczne: kosze na śmieci, farby, kredki, duże arkusze papieru,
pojemniki po sokach, butelki, gazety
Przebieg:
1. Wspólne oglądanie przedstawienia w wykonaniu przedszkolaków
„Grzeczne dzieci segregują śmieci”.
2. Wypowiedzi dzieci w jaki sposób należy chronić środowisko naturalne.
3. Podział dzieci na zespoły uczniowie z przedszkolakami, tworzenie
plakatów nt. Szczęśliwa, zielona Ziemia
4. Konkursy tematyczne: segregacja śmieci, zagadki przyrodnicze, puzzle
o tematyce ekologicznej
5. Omówienie działalności LOP przez Panią Grażynę Małkiewicz- Prezes
Zarządu Okręgu LOP w Koszalinie i przystąpienie dzieci do LOP
6. Wystąpienie uczniów, opowiedzenie przedszkolakom jak szkoła dba o
środowisko, do jakich organizacji należą uczniowie
7. Swobodne rozmowy dzieci przy owocowo-warzywnym poczęstunku.