Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
1.
2. Ruchy wody morskiej
a. 1. Cele lekcji
i. a) Wiadomości
Uczeń:
1. wie jakie są podstawowe rodzaje ruchów wody morskiej i czym się charakteryzują,
2. wie co to jest upwelling.
ii. b) Umiejętności
Uczeń:
1. umie wyjaśnić jak powstają poszczególne rodzaje ruchów wody morskiej,
2. umie wymienić i wskazać na mapie regiony występowania ruchów wody morskiej,
3. umie wyjaśnić zjawisko upwellingu i pokazać na mapie regiony, w których występuje.
b. 2. Metoda i forma pracy
Praca z całą klasą, praca indywidualna, praca w grupach, praca w parach, dyskusja.
c. 3. Środki dydaktyczne
Ścienna mapa świata przedstawiająca kierunki prądów morskich
Schemat ścienny przedstawiający mechanizm tworzenia się pływów
Atlasy geograficzne dla szkół średnich
Podręczniki geografii
d. 4. Przebieg lekcji
i. a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i przedstawia im cele zajęć. W klasie zostają
rozwieszone: ścienna mapa świata przedstawiająca kierunki prądów morskich i schemat ścienny
przedstawiający mechanizm tworzenia się pływów. Nauczyciel prosi uczniów o wyjęcie podręczników
geografii oraz atlasów geograficznych (co najmniej 1 atlas na dwie osoby).
ii. b) Faza realizacyjna
1.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematyką dotyczącą ruchów wody morskiej. Nauczyciel
tłumaczy uczniom jakie są powody ruchów wody morskiej (m.in. wiatry, siła przyciągania
Słońca i Księżyca)
2.
Nauczyciel wymienia uczniom trzy podstawowe rodzaje ruchów morskich – falowanie
(wiatrowe i sejsmiczne), pływy (przypływy i odpływy) oraz prądy morskie (ciepłe i zimne).
3. Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Każda z grup ma zająć się zcharakteryzowaniem jednego
z rodzajów ruchów morskich. Nauczyciel podchodzi po kolei do każdej z grup i wręcza im
wydrukowane przez siebie kartki ze wskazówkami przydatnymi w opisaniu konkretnych
ruchów wody. Grupa zajmująca się falowaniem dostaje kartkę numerem 1 (załącznik 1), grupa
zajmująca się pływami otrzymuje kartkę z numerem 2 (załącznik 2), a grupa opisująca prądy
morskie kartkę z numerem 3 (załącznik 3).
4. Nauczyciel prosi aby każda z grup wybrała spośród siebie osobę, która na forum klasy
zaprezentuje wyniki pracy grupy. Uczniowie kolejno omawiają trzy rodzaje ruchów wody
morskiej, nauczyciel ewentualnie poprawia uczniów i dodaje jakieś informacje od siebie.
iii. c) Faza podsumowująca
1. Nauczyciel przypomina uczniom najważniejsze fakty dotyczące falowania, pływów morskich i
prądów morskich.
2. Nauczyciel prosi uczniów aby w domu poszukali informacji na temat upwellingu – czym jest,
co go wywołuje i jakie są jego skutki.
e. 5. Bibliografia
1. Kozioł T., Geografia. Zagadnienia maturalne, Wydawnictwo Szkolne Omega, Kraków 1999.
2. Libner P., Stefaniak G., Geografia od A do Z, Kram, Warszawa 1998.
3. Modzelewska B., Piełowska E., Podstawy geografii fizycznej i geologii dla I i II klasy liceum
ogólnokształcącego, Stowarzyszenie Oświatowców Polskich, Toruń 1997.
4. Wiecki W., Geografia środowiska przyrodniczego, Operon, Rumia 2002.
f. 6. Załączniki
i. a) Karta pracy ucznia
załącznik 1
W swoim wystąpieniu proszę poruszyć następujące kwestie: czym jest i co wywołuje falowanie, jaka
jest średnia wysokość fal, jaka była najwyższa notowana fala, czym są spowodowane fale sejsmiczne
(tzw. tsunami), jaka jest wysokość i szybkość fal tsunami, jakie są skutki fal tsunami, w jakich
obszarach kuli ziemskiej występują tsunami, co to jest przybój.
załącznik 2
W swoim wystąpieniu proszę poruszyć następujące kwestie: czym jest i co wywołuje pływy morskie,
jakie wyróżniamy rodzaje pływów i jaki jest mechanizm ich tworzenia się, w jakich odstępach
czasowych występują pływy, jakie wyróżniamy rodzaje przypływów i czym się charakteryzują, jakie są
wysokości przypływów, od czego zależy fakt występowania różnych wysokości przypływów, w jakich
regionach kuli ziemskiej mamy do czynienia z najwyższymi przypływami i z czym są one związane.
załącznik 3
W swoim wystąpieniu proszę poruszyć następujące kwestie: czym są prądy morskie i co je wywołuje,
jakie są rozmiary prądów morskich, jak nazywa się i jaka jest droga najpotężniejszego prądu na
świecie, jaka jest średnia głębokość i prędkość prądów, co ma wpływ na kierunek prądów morskich,
jaka jest prawidłowość dotycząca kierunków prądów morskich na półkuli południowej i północnej, jaki
jest podział prądów ze względu na ich temperaturę i czym charakteryzują się poszczególne rodzaje
prądów, proszę podać przykłady prądów ciepłych i zimnych, jaki jest wpływ prądów na klimat.
ii. b) Zadanie domowe
brak
g. 7. Czas trwania lekcji
45 minut
h. 8. Uwagi do scenariusza
brak