Siadamy do świątecznego stołu

Transkrypt

Siadamy do świątecznego stołu
Ewa Popielarz
Nauczycielka nauczania zintegrowanego
w Szkole Podstawowej nr 1 Trzemesznie
Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II
z wykorzystaniem komputera.
Temat bloku:
Nadchodzą święta.
Temat dnia:
„Siadamy do świątecznego stołu”.
Cele ogólne:
♦
kształtowanie dłuższych wypowiedzi,
♦
pielęgnowanie zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Bożego
Narodzenia,
♦
nauka składania życzeń najbliższym,
♦
kształcenie umiejętności ustnego opisywania wyglądu wigilijnego stołu,
♦
zdobywanie umiejętności pracy z dwoma programami komputerowymi
w celu wykonania kartki świątecznej z życzeniami.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
♦
wypowiada się dłuższymi zdaniami,
♦
nauczy się składać życzenia,
♦
opisze wygląd stołu wigilijnego,
♦
wykona kartkę świąteczną z pomocą komputera.
♦
słowne: rozmowa, praca z tekstem, improwizacja, ustny opis,
Metody:
♦
oglądowe: obserwacja nakrytego stołu wigilijnego,
♦
praktyczne: ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem komputera, nakrywanie stołu wigilijnego
Formy pracy:
♦
zbiorowa – jednolita,
♦
grupowa,
♦
indywidualna
Środki dydaktyczne: tekst z podręcznika, serwety, naczynia i potrawy przyniesione przez
dzieci do nakrycia stołu, komputery.
Literatura: „Przewodnik metodyczny dla nauczyciela dla klasy III” – K. Grochowska,
„Scenariusze zajęć integralnych dla klas I – III” – WOM w Poznaniu, „Informatyka bez tajemnic” – Z. Nowakowski, W. Sikorki, „Works 4.0” – W. Sikorski, „Informatyka. Podstawowe tematy” – Grażyna Koba
Szczegółowy plan zajęć
Warunki pobudzania aktywności
1. Zaśpiewa pioPodkład muzyczny
senkę „Choinna płycie CD, imka”.
prowizacja ruchowa.
2. Wysłucha wier- Wiersz z podręczsza T. Kubiaka nika „Juki” dla
„Wieczór wigi- kl. II „Wieczór
lijny”.
wigilijny”.
3. Opowie o zwy- Tekst wiersza.
czajach i tradyCele operacyjne
Uczeń:
Zadania dla
ucznia
Czynności
ucznia
Obszary
aktywności
Śpiewanie piosenki, wykonanie improwizacji ruchowej.
Uważne słuchanie
wiersza.
Utrwala poznaną
na poprzednich
zajęciach piosenkę.
Słucha.
Aktywność
muzyczno –
ruchowa.
Wymieni symbole
Świąt Bożego Na-
Opowiada.
Aktywność
polonistyczna.
Aktywność
polonistycz-
cjach wigilijnych na podstawie wiersza.
4. Czyta cicho ze Pytania dotyczące
zrozumieniem, wiersza.
wyszukuje fragmenty.
5. Złoży życzenia. Przykładowe teksty życzeń. Improwizacja w 2
osobowych grupach.
Warunki pobuCele operacyjne
dzania aktywnoUczeń:
ści
6. Nakrywa do
Przystrojony stół.
stołu wigilijnego w klasie.
rodzenia, układanie dłuższej wypowiedzi o tradycjach.
Odpowiadanie na
pytania. Posługuje
się sprawnie fragmentami wiersza.
Nauka składania
życzeń, dobieranie
odpowiedniego
słownictwa.
Aktywność
polonistyczna.
Zadania dla
ucznia
Czynności
ucznia
Obszary
aktywności
Nauka nakrywania
od stołu.
Ustawia na stole
klasowe potrawy.
Przystrojony stół.
Ustne opisywanie
stołu.
8. Śpiewa kolędy,
łamie się opłatkiem, składa
życzenia.
Poczęstunek klasowy.
Podtrzymywanie
tradycji.
Program komputerowy Paint i
Works.
Pisanie tekstu życzeń, rysowanie i
tworzenie kartki.
Tekst z lukami.
Uzupełnianie tekstu.
10. Utrwali wiadomości i dokona samooceny.
Wyszukuje i od- Aktywność
czytuje fragmen- polonistyczty.
na.
Składa życzenia.
7. Opisuje stół
wigilijny.
9. Wykonuje kartkę świąteczną z
pomocą
komputera.
na.
Aktywność
polonistyczno – techniczna.
Dobiera odpoAktywność
wiednie słownic- polonistycztwo.
na.
Kulturalnie się
Aktywność
zachowuje.
muzyczno –
polonistyczna.
Pracuje z dwoma Aktywność
programami
informatyczkomputerowymi, no – platworzy kartkę.
styczno –
polonistyczna.
Uzupełnienie
Aktywność
zdania o wigilii. polonistyczna.
Szczegółowy scenariusz zajęcia komputerowego.
Temat bloku:
Nadchodzą święta.
Temat dnia:
Siadamy do świątecznego stołu.
Temat zajęcia komputerowego:
Wykonywanie kartek świątecznych z pomocą komputera. Praca z dwoma programami.
Cele ogólne:
♦
kształcenie umiejętności pracy z dwoma programami Paint i Works,
♦
doskonalenie umiejętności pisania i rysowania z pomocą komputera,
♦
wdrażanie do inwencji twórczej i samodzielnego wykonania kartki świątecznej zamiast kupowania gotowej w sklepie.
Cele szczególne:
Uczeń:
♦
umie przechodzić z programu do programu,
♦
potrafi kopiować i wklejać potrzebne elementy,
♦
umie zredagować i napisać życzenia.
Przebieg:
1) Tradycyjne spotkanie w kręgu na środku sali, krótkie przypomnienie treści dotychczasowych zajęć w ciągu dnia, wyjaśnienie celu zajęcia.
2) Zajęcie miejsc przy komputerach.
3) Logowanie.
4) Otwarcie okna programu Works – pisanie krótkich życzeń w edytorze tekstu.
5) Otwarcie okna programu Paint – rysowanie świątecznego obrazka ozdabiającego
kartkę.
6) Kopiowanie i wklejanie obrazka do edytora tekstu (do życzeń). Zapisanie pracy.
7) Ćwiczenie śródlekcyjne – „Wesoła gimnastyka”
8) Ustawienie strony do wydruku.
9) Drukowanie kartki.
10) Spotkanie w kręgu – wymiana zdań na temat efektów pracy.
11) Zakończenie.

Podobne dokumenty