REGULAMIN ORLIKOWEJ LIGI MISTRZÓW – ŁÓDZKIE 2010 I

REGULAMIN
ORLIKOWEJ LIGI MISTRZÓW – ŁÓDZKIE 2010
I. ORGANIZATOR
Pomysłodawcą i głównym organizatorem Orlikowej Ligi Mistrzów – Łódzkie 2010, zwaną dalej Ligą, jest
Województwo Łódzkie, zwane dalej Organizatorem.
II. CELE LIGI JEST:
1. Aktywizacja dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 11-16 lat do prowadzenia aktywnego, sportowego stylu
życia oraz stymulowanie postaw fair – play.
2. Promocja gmin i powiatów regionu łódzkiego oraz całego województwa.
3. Tworzenie pozytywnego klimatu dla inicjatyw oddolnych w gminach i powiatach łódzkiego.
4. Wspieranie gminnej, powiatowej i wojewódzkiej tożsamości
III. WARUNKI UCZESTNICTWA
Uczestnictwo w Lidze jest bezpłatne. Liga adresowana jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych,
mających siedzibę w gminach, na terenie których znajduje się boisko typu ORLIK 2012, ewentualnie z gmin
sąsiednich. W Lidze każdą szkołę reprezentować może dowolna ilość drużyn.
Liga przeprowadzona będzie w czterech dyscyplinach sportowych: piłce ręcznej, piłce nożnej, siatkówce
i koszykówce. Dla dyscyplin: piłka ręczna i piłka nożna przeprowadzona będzie w dwóch kategoriach wiekowych:
11-13 lat, 14-16 lat. Dla dyscyplin: siatkówka i koszykówka w kategorii wiekowej: 14-16 lat. Liga przeznaczona
jest dla drużyn składających się z dziewcząt i drużyn składających się z chłopców. Prawo startu w Lidze mają
aktualni zawodnicy szkoły, zdrowi, którzy uczestniczą na zajęciach wychowania fizycznego.
Od jednostek samorządu terytorialnego przystępujących do Ligi wymagane jest pisemne potwierdzenia akceptacji
poniższego regulaminu na załączonym formularzu oraz zgłoszenia drużyn do wybranych przez siebie dyscyplin.
Jednostka samorządu terytorialnego zobowiązuje się do zapewnienia podczas Ligi: sędziów piłkarskich,
ubezpieczenia zawodników, opieki medycznej, a w wypadku fazy powiatowej, mikroregionu i wojewódzkiej
transportu zawodników na mecz wyjazdowy. Organizator zobowiązuje się do przygotowania regulaminu, listy
zgłoszeniowej, harmonogramu gier, promocji Ligi, zapewnienia nagród, medali i pucharów dla najlepszych
drużyn, biorących udział w Lidze.
W Lidze obowiązują cztery autonomiczne Regulaminy odpowiednio do piłki nożnej, piłki ręcznej, siatkówki
i koszykówki.
IV. PIŁKA NOŻNA
IV.I DRUŻYNA I ZAWODNICY
Aby wziąć udział w Lidze drużyna szkolna przed przystąpieniem do Ligi jest zobowiązana przedstawić
Organizatorowi Ligi listę zgłoszeniową. Zawodnicy zobowiązani są do posiadania aktualnych badań lekarskich,
zgody rodziców na udział w Lidze oraz sprzętu sportowego na grę na sztucznym boisku trawiastym, a także
dowodu tożsamości w celu ewentualnej weryfikacji danych. Wszyscy zawodnicy drużyny w miarę możliwości
winni posiadać jednolite koszulki. Drużyna może liczyć od 7 do 12 zawodników plus jedna osoba dorosła –
opiekun drużyny. Zawodnik zgłoszony do Ligi w dyscyplinie: piłka nożna może reprezentować barwy tylko jednej
drużyny. Obowiązuje obuwie tzw. miękkie (lanki, buty z małymi koreczkami). Zakaz gry we wkrętach. Drużynę
stanowią uczniowie jednej szkoły (Szkoły Podstawowe rocznik: 1997, 1998, 1999 oraz Gimnazja rocznik 1994,
1995, 1996).
IV.II. PIŁKA, BOISKO, CZAS GRY, SKŁAD I ZMIANY
Mecze podczas Ligi rozgrywane są piłką do gry w piłkę nożną (nr 4) w kategorii 11-13 lat oraz piłką do gry w piłkę
nożną (nr 5) w kategoriach 14-16 lat. Gra odbywa się na boisku ORLIK 2012. Czas gry wynosi: 2 x 15 minut.
Liczba zawodników na boisku: 5+1. Obowiązują zmiany hokejowe – w wyznaczonej strefie zmian. Gra może być
rozpoczęta, gdy drużyna liczy minimum trzech zawodników.
IV.III. PRZEPISY GRY
W trakcie Ligi respektuje się przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej z wyjątkami:
¾ Nie obowiązuje przepis o spalonym
¾ Zawodnik wprowadza piłkę do gry w ciągu 4 sekund
¾ Odległość muru od piłki przy stałych fragmentach gry wynosi 4 metry
¾ Rzut karny wykonuje się z odległości 7 metrów
¾ Rzut od bramki wykonuje tylko bramkarz (nogą bądź ręką)
¾ Rzut z autu wykonywany jest nogą
¾ Kary dyscyplinarne: sędzia może czasowo wykluczyć zawodnika z gry na 2 lub 5 minut – w zależności
od rodzaju przewinienia
¾ W momencie straty bramki przez zespół grający w osłabieniu kara czasowa - w wypadku żółtej kartki
zostaje anulowana, w wypadku kartki czerwonej zespół gra w osłabieniu przez 5 minut
¾ Czerwona kartka powoduje wykluczenie z gry zawodnika z meczu, a w przypadku wybitnie
niesportowego zachowania zakazem gry w następnym meczu lub w drastycznych przypadkach
wykluczeniem zawodnika z całej Ligi
¾ W momencie straty bramki przez zespół grający w osłabieniu na skutek czerwonej kartki można
wprowadzić do gry innego zawodnika, niż ukaranego czerwoną kartką
IV.IV. ZASADY PUNKTACJI w LIDZE w systemie niepucharowym
Drużyna za zwycięstwo otrzymuje 3 punkty, za remis 1 punkt, za porażkę 0 punktów, za walkower 0 pkt.
(Mecz zostanie zweryfikowany za walkower, gdy drużyna z własnej winy nie stawiła się na spotkanie, lub spóźni
się więcej niż 15’ lub drużyna stawi się do spotkania z ilością zawodników mniejsza niż 3 zawodników)
O kolejności w Lidze decyduje:
Po pierwsze: liczba zdobytych punktów
Po drugie: wynik bezpośredniego meczu między zainteresowanymi drużynami
Po trzecie: różnica bramek ze wszystkich spotkań rozegranych w Lidze
Po czwarte: większa liczba zdobytych bramek
Po piąte: rzuty karne pomiędzy zainteresowanymi drużynami
W wypadku równej ilości punktów więcej niż dwóch zespołów tworzona jest „mała tabela”. Pod uwagę bierze się
tylko mecze pomiędzy zainteresowanymi zespołami (punkty, różnica bramek i zdobyte bramki). W przypadku
równej ilości punktów i bramek w bezpośrednim meczu lub równości w „małej tabeli” o miejscu w grupie decyduje
losowanie.
IV.V. ZASADY AWANSU w systemie pucharowym
W systemie pucharowym przegrywająca drużyna odpada z rywalizacji.
W przypadku wyniku remisowego w jednym meczu (półfinały w fazie wojewódzkiej) sędzia zarządza serie 3
rzutów karnych, w której strzelają po 3 osoby z każdej drużyny. W przypadku dalszej równości po jednej serii aż
do wyłonienia zwycięzcy (karne strzelają następni zawodnicy, którzy nie strzelali wcześniej).
W przypadku wyniku remisowego w dwumeczu (mecze w fazie powiatowej) o awansie decyduje: większa liczba
strzelonych bramek na wyjeździe (bramka strzelona na wyjeździe liczy się „podwójnie”), przy dalszej równości
sędzia zarządza serie rzutów karnych wg powyższych zasad.
IV.VI. ETAPY ROZGRYWEK
W toku sportowej rywalizacji na terenie gminy (rozgrywki ligowe, turniej, puchar itp.) do dalszej fazy z każdej
gminy awansuje zwycięzca gminnych rozgrywek (z każdej kategorii wiekowej chłopców i dziewcząt po jednej
drużynie), który rywalizować będzie na szczeblu powiatowym, a następnie mikroregionu i fazie wojewódzkiej
(szczegóły w załączniku). System rozgrywek i czas gry do szczebla mikroregionu określa gmina/powiat.
IV.VII. TERMINARZ GIER
I Faza - gminna Ligi musi wyłonić zwycięzcę do dnia 18 kwietnia 2010 roku.
II Faza - powiatowa Ligi musi wyłonić zwycięzcę do dnia 25 kwietnia 2010 roku.
III Faza – mikroregion Ligi musi wyłonić zwycięzcę do dnia 30 maja 2010 roku.
Faza wojewódzka: 1 czerwca 2010 roku.
V. PIŁKA RĘCZNA
V.I DRUŻYNA I ZAWODNICY
organizatorowi Ligi listę zgłoszeniową. Zawodnicy zobowiązani są do posiadania aktualnych badań lekarskich,
zgody rodziców na udział w Lidze oraz sprzętu sportowego na grę na sztucznym boisku do piłki ręcznej na
obiekcie ORLIK 2012 lub obiekcie na otwartym powietrzu (wykonanym z masy bitumicznej), a także dowodu
tożsamości w celu ewentualnej weryfikacji danych. Wszyscy zawodnicy drużyny w miarę możliwości winni
posiadać jednolite koszulki. Drużyna może liczyć od 9 do 12 zawodników plus jedna osoba dorosła – opiekun
drużyny. Zawodnik zgłoszony do Ligi w dyscyplinie: piłka ręczna może reprezentować barwy tylko jednej drużyny.
Drużynę stanowią uczniowie jednej szkoły. (Szkoły Podstawowe rocznik: 1997, 1998, 1999 oraz Gimnazja rocznik
1994 , 1995, 1996).
V.II. PIŁKA, BOISKO, ZASADY GRY, SKŁAD I ZMIANY
Mecze podczas Ligi rozgrywane są piłką do gry w piłkę ręczną.
Czas gry wynosi: 2 x 15’, a wypadku przewidywanej dużej liczby meczów w jednym dniu: 2 x 10’ (10’ przerwy)
V.III. PRZEPISY GRY
¾
¾
¾
¾
¾
Zawody odbywają się na podstawie przepisów gry w piłkę ręczną, przepisów i zarządzeń KGiD WMZPR
oraz KRM ZPRP i zarządzeń Wydziału Szkolenia WMZPR i ZPRP
Zezwala się na jednego sędziego (tzw. głównego - pierwszego), wraz z osobą do protokółowania meczu
na uproszczonym protokole
Każdej drużynie przysługuje jedna przerwa na żądanie w każdej połowie meczu
W pierwszej połowie meczu stosujemy system obrony „każdy swego” w drugiej połowie „każdy swego”
lub 3:3
Obowiązuje zakaz dokonywania zmian zawodników, kiedy zespół przeciwnika posiada piłkę
V.IV. ZASADY PUNKTACJI w LIDZE
Drużyna za zwycięstwo otrzymuje 2 pkt., za porażkę 1 pkt., za mecz przegrany walkowerem 0 pkt. (Mecz
zostanie zweryfikowany za walkower, gdy drużyna z własnej winy nie stawiła się na spotkanie, lub spóźni się
więcej niż 15’ lub drużyna stawi się do spotkania z ilością zawodników mniejsza niż 6 osób )
O kolejności w Lidze decyduje liczba zdobytych punktów. Przy równej ilości punktów o miejscu decyduje:
V.VII. TERMINARZ GIER
III Faza – mikroregion Ligi musi wyłonić zwycięzcę do dnia 8 maja 2010 roku.
Faza wojewódzka: 15 maja 2010 roku.
VI. SIATKÓWKA
VI.I DRUŻYNA I ZAWODNICY
zgody rodziców na udział w Lidze oraz sprzętu sportowego na grę na sztucznym boisku do siatkówki na obiekcie
ORLIK 2012, a także dowodu tożsamości w celu ewentualnej weryfikacji danych. Wszyscy zawodnicy drużyny w
miarę możliwości winni posiadać jednolite koszulki, zaś Libero inny kolor koszulki. Drużyna może liczyć od 8 do
12 zawodników plus jedna osoba dorosła – opiekun drużyny. Zawodnik zgłoszony do Ligi w dyscyplinie:
siatkówka może reprezentować barwy tylko jednej drużyny. Drużynę stanowią uczniowie jednej szkoły (rocznik
1994, 1995, 1996).
VI.II. PIŁKA, BOISKO, ZASADY GRY, SKŁAD I ZMIANY
Mecze podczas Ligi rozgrywane są piłką do gry w siatkówkę. Gra odbywa się na boisku ORLIK 2012.
Wysokość siatki u dziewcząt: 224 cm.
Wysokość siatki u chłopców: 235 cm.
Spotkania rozgrywa się do dwóch wygranych setów. Sety rozgrywane są do 25 punktów, uwzględniając
dwupunktowa przewagę jednego zespołu. W wypadku remisu trzeci set rozgrywany jest do 15 zdobytych punktów
(po 8 punkcie zdobytym przez którykolwiek zespół następuje zmiana boisk). Set winien zakończyć się
dwupunktowa przewagą jednego z zespołów.