Scenariusz zajęć j. niemieckiego
Transkrypt
Scenariusz zajęć j. niemieckiego
Scenariusz zajęć otwartych języka niemieckiego dla rodziców przeprowadzonych w klasie I d w dniu 28.04.2009 Temat lekcji: „Ich esse eine Banane”. Określanie koloru owoców, praca z piosenką. Cel lekcji: uczeń określa kolory owoców i warzyw. Cele operacyjne: Uczeń rozumie nazwy wybranych owoców i warzyw. Potrafi samodzielnie nazwać wskazane owoce i warzywa. Zna nazwy podstawowych kolorów Potrafi samodzielnie odpowiadać na pytania dotyczące koloru przedmiotów, budując proste zdania typu Die Banane ist gelb. Zadaje pytania typu Ist das………? Udziela krótkich odpowiedzi twierdzących lub przeczących. Ustala kolejność występowania w piosence wyrazów. Śpiewa z towarzyszeniem płyty CD piosenkę „Ich esse eine Banane”. Zgodnie współpracuje w parze i grupie kolegów. Rozumie jak ważną rolę w żywieniu człowieka odgrywają owoce i warzywa. Formy pracy: cała klasa, pary, grupy, indywidualnie. Środki dydaktyczne: podręcznik i ćwiczenie „Eins, zwei, drei I”, płytach, autentyczne owoce i warzywa, papierowe koszyki wraz z owocami i warzywami, plansze do gry „Bingo”. Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel pokazuje uczniom owoce i warzywa, których nazwy poznali na poprzedniej lekcji i zadaje pytanie: Was ist das? Co to jest? Chętni uczniowie odpowiadają na pytania pełnym zdaniem Das ist eine Orange. Nagradzani są za to znaczkiem ”Smiles” „Buźka”. 2. Nauczyciel sam nazywa kolejno owoce i warzywa, ale popełnia w niektórych celowe błędy. Uczniowie słysząc poprawną nazwę biją brawo a niepoprawną wstają, chętny uczeń koryguje błąd nauczyciela. 3. Chętny uczeń wybiera jedną nazwę i staje na środku klasy. Uczniowie próbują odgadnąć jaka to nazwa poprzez zadawanie pytań typu Ist das ……………? Czy to jest…………..? Uczeń stojący na środku udziela odpowiedzi Ja lub Nein. Uczeń, który trafi przychodzi na środek. 4. Nauczyciel rozdaje dzieciom plansze, na których narysowane są owoce i warzywa(po 4). Nauczyciel czyta nazwy owoców i warzyw a uczniowie, którzy mają daną ilustrację na planszy skreślają ją. Osoba, która pierwsza skreśli wszystkie obrazki krzyczy głośno „Bingo”. 5. Nauczyciel pokazuje kolejno owoce i warzywa określając ich kolor, np. Die Tomate ist rot. Uczniowie tłumaczą zdania na język polski . 6. Nauczyciel zadaje pytania o kolor owoców i warzyw, np. Wie ist die Gurke?, a chętni uczniowie odpowiadają całym zdaniem używając konstrukcji zdaniowych z poprzedniego zadania. To samo dzieci ćwiczą w parach. 7. Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Każda z nich otrzymuje koszyczek oraz wycięte z papieru owoce i warzywa. Dzieci słuchają piosenki i układają zawartość koszyczka w odpowiedniej kolejności. Po zakończeniu zadania następuje moment sprawdzania poprawności jego wykonania. Grupy, które wykonały zadanie poprawnie otrzymują nagrody- znaczki. 8. Uczniowie otwierają podręcznik na tekście piosenki, ćwiczą nauczycielem czytanie, tłumaczą wspólnie tekst na język polski i śpiewają kilkakrotnie piosenkę. 9. Zadanie i objaśnienie pracy domowej. Uczniowie maja za zadania nauczyć się czytać tekstu piosenki i ćwiczyć śpiewanie z płytą w domu. Opracowała: Magdalena Stolarska