scenariusz lekcji

Transkrypt

scenariusz lekcji
11.01.2010
SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE II D
TEMAT:Baby Borrowers-just a psychological experiment or a valuable reallife experience– rozumienie tekstu czytanego i słuchanego.(Baby Borrowers –
jedynie psychologiczny eksperyment czy wartościowe doświadczenie życiowe)
PROWADZĄCY: nauczyciel mianowany Izabela Zacłona
POZIOM ZAAWANSOWANIA: średniozaawansowany (intermediate)
I. GŁÓWNE ZAGADNIENIA LEKCJI:
Lekcja dotyczy doskonalenia głównych sprawności językowych w kontekście ćwiczeń
przygotowujących do egzaminu maturalnego. W tym przypadku jest to rozumienie tekstu
czytanego zaczerpniętego ze źródła internetowego, jak również rozumienie autentycznych
wypowiedzi rodzimych użytkowników języka angielskiego na podstawie krótkiego materiału
filmowego zaczerpniętego ze strony bbc.co.uk/bbcthree/programmes/
baby_borrowers. Uczniowie będą także doskonalić umiejętność wypowiedzi ustnej,
argumentowania własnych opinii, zgadzania się lub nie z opiniami koleżanek i kolegów.
II. Cele lekcji:
Po zakończeniu lekcji uczeń powinien:
- utrwalić techniki rozwiązywania zadań maturalnych typu ‘prawda – fałsz’ na rozumienie
tekstu czytanego
- dokonywać ustnej oceny w języku angielskim sytuacji prezentowanych w materiale DVD
-wykazać się ogólnym zrozumieniem autentycznych przekazów słownych odbieranych za
pośrednictwem mediów oraz tekstowych
-umieć uczestniczyć w dyskusji, w tym argumentować, wyrażać opinie, uzasadniać własne
wybory
III. Uwagi dotyczące realizacji lekcji:
Temat może być zrealizowany w trakcie jednej jednostki lekcyjnej przy wykorzystaniu kopii
materiałów z tekstem artykułu oraz filmu video.
IV. Metody pracy:
Lekcję tą dobrze jest przeprowadzić według podejścia komunikacyjnego, a więc połączenia
różnych metod: metody konwersacyjnej – włączanie ucznia do uczestnictwa w rozmowach
toczących się w języku obcym, metody kognitywnej: przyswajanie języka przez ucznia ma
charakter innowacyjny, twórczy, prawo do błędów, metody naturalnej – nauczanie zbliżonej
do naturalnej formy komunikacji, wyeliminowanie stresu.
V. Środki dydaktyczne:
- kserokopia tekstu ‘Baby Borrowers’ wraz z ćwiczeniami zaczerpnięta z Matura Masters
Pre-intermediate. Teacher’s Resource File, (wyd. Macmillan 2009)
- kserokopie obrazków w formie puzzli stanowiących wprowadzenie do tematu zaczerpnięte z
Timesaver Reading Lessons – Intermediate/Advanced, (wyd. Scholastic, 2002)
- kserokopie fotografii nastolatków uczestniczących w eksperymencie
(www.bbc.co.uk/parenting/tv_and_radio/baby-borrowers/index/shtml, Teacher’s Resource
Pack)
- film video ( www.bbc.co.uk, Baby Borrowers – the experiment)
VI. Pojęcia:
Emphatic belly ,nappy, to have ups and downs, to break up, broken hearts
VII. Elementy zgodności z podstawą programową:
Treści nauczania:
- Słownictwo dotyczące życia codziennego
- Rozwijanie sprawności mówienia
- Rozwijanie sprawności czytania
- Rozwijanie integracji sprawności językowych
- Uzyskiwanie szerokich umiejętności językowych poprzez kontakt z autentycznymi
wypowiedziami ustnymi i pisemnymi z uwzględnieniem różnych rejestrów językowych, stylu
formalnego i nieformalnego
-Korzystanie z wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie nauki pozostałych przedmiotów
- Rozwijanie indywidualnych strategii uczenia się
VIII. Przebieg lekcji:
a) WPROWADZENIE:
- nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy. Każda grupa otrzymuje obrazek w formie puzzli, który mają
złożyć aby dowiedzieć się jaka tematyka będzie poruszana w trakcie lekcji.
- uczniowie wypowiadają się na temat swoich przewidywań (Np. nauka opieki na dzieckiem, wczesne
rodzicielstwo, zajęcia szkolne dotyczące nauki opieki nad dzieckiem)
- nauczyciel pyta czy uczniowie zdecydowaliby się na eksperyment związany z opieką nad imitacją
małego dziecka w formie lalki
- krótka wymiana zdań
-nauczyciel rozdaje trzem grupom ilustracje przedstawiające zdjęcia par nastolatków wraz z malutkimi
dziećmi
- zadaję uczniom pytanie czy zamiast lalki zdecydowaliby się na opiekę nad prawdziwym dzieckiem,
prosi o uzasadnienie
b) ROZWINIĘCIE: ANALIZA TREŚCI EKSPERYMENTU NA PODSTAWIE FILMU DVD
‘BABY BORROWERS’
- uczniowie obejrzą film, którego tematyka opiera się na przewidywaniach z początkowej fazy lekcji.
Dzieli uczniów na trzy grupy. Każda z grup ma skupić się na jednym aspekcie całego eksperymentu
• Grupa 1: Idea eksperymentu
• Grupa 2: Zdania rodziców na temat pożyczania dzieci
• Grupa 3: Pary nastolatków biorących udział w eksperymencie: kim są, jakie są, czy ktoś im
pomaga w opiece nad dziećmi.
- omówienie treści eksperymentu na podstawie filmu
ROZUMIENIE TEKSTU CZYTANEGO:
- nauczyciel prosi uczniów aby zanim przeczytają artykuł ‘BABY BORROWERS’ wyrazili
swoje zdanie na temat nastoletnich par. Do tego celu zaznaczają, z którymi zdaniami
zgadzają się, częściowo się zgadzają lub całkowicie się nie zgadzają ( PRACA W PARACH
A NASTĘPNIE PORÓWNAWCZA W GRUPACH PO 4 OSOBY)
- krótkie omówienie: nauczyciel – uczniowie
- nauczyciel prosi uczniów aby na podstawie krótkiego wstępu do artykułu i wiedzy z filmu
DVD własnymi słowami zdefiniowali BABY BORROWERS
- omówienie: nauczyciel – uczniowie
- nauczyciel prosi uczniów aby przeczytali artykuł na temat całego eksperymentu BABY
BORROWERS a następnie zdecydowali , które ze zdań pod tekstem są zgodne z treścią
tekstu, a które nie, a także wskazali fragment w tekście jeśli zdanie jest fałszywe
- uczniowie przypominają technikę rozwiązywania zadań typu PRAWDA-FAŁSZ
- realizacja zadania – PRACA INDYWIDUALNA
- sprawdzenie poprawności realizacji zadania
c) ZAKOŃCZENIE:
Nauczyciel prosi uczniów o wyrażenie opinii na temat całego eksperymentu na podstawie
pytań (PRACA W PARACH)
• Czy BABY BORROWERS to dobry eksperyment i czy chciałbyś wziąć w nim udział?
Uzasadnij.
• Co sądzisz na temat pożyczania dzieci nastolatkom?
• Czy sądzisz, że udział w takim eksperymencie to dobry sposób na nauczenie nastolatków
odpowiedzialnego postrzegania związku i rodzicielstwa
• Czy taki program może dotrzeć do młodych ludzi?
ZADANIE DOMOWE
-nauczyciel prosi uczniów aby wypisali wady i zalety eksperymentu typu BABY BORROWERS, a
także oglądnęli drugą część relacji na temat eksperymentu i wypisali zdania innych par nastolatków na
temat eksperymentu, którym wzięli udział
(http://www.bbc.co.uk/parenting/tv_and_radio/baby_borrowers/index.shtml#)
UWAGI DOTYCZĄCE REALIZACJI LEKCJI:
W zależności od tempa pracy uczniów nauczyciel może zmienić kolejność krótszych ćwiczeń np.
ćw. 1 przed tekstem czytanym potraktować jako część zadania domowego. Ważne jest aby została
poświęcona odpowiednia ilość czasu na rozumienie tekstu słuchanego (film DVD) oraz czytanego i
wynikającą z tego dyskusję.

Podobne dokumenty