Hanna Brzoska Szkoła Podstawowa w Bruszewie Scenariusz zajęć

Transkrypt

Hanna Brzoska Szkoła Podstawowa w Bruszewie Scenariusz zajęć
Hanna Brzoska
Szkoła Podstawowa w Bruszewie
Scenariusz zajęć bibliotecznych dla klasy IV szkoły podstawowej
Temat: Budowa książki na przestrzeni dziejów.
Cele ogólne:
- poznanie podstawowych elementów budowy książki
- zapoznanie z wyglądem książki na przestrzeni dziejów
- zapoznanie z pojęciami (autor, introligator, ilustrator, tłumacz, wydawnictwo)
Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna nazwy i układ elementów tworzących książkę
- rozumie na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi elementami budowy książki oraz ich
funkcje
- zna pojęcia związane z tworzeniem książki
- rozumie znaczenie pojęcia: szata graficzna książki
- współpracuje w grupie
Pomoce dydaktyczne:
- książki
- plansza poglądowa przedstawiająca historię książki oraz jej budowę
- karty pracy
- zakładki
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Metody pracy: burza mózgów, pokaz , rozmowa kierowana, elementy dramy
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
1. Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności, podział klasy na grupy (3-4 osobowe),
przypomnienie zasad pracy w grupie.
2.Wprowadzenie do tematu:
- Wspólne ustalenie zalet książki.
Uczniowie otrzymują karteczki, na których mają napisać odpowiedź na pytanie „Co daje nam
książka?” (dlaczego warto czytać książki?) następnie odczytują głośno swoje odpowiedzi.
3. Krótka rozmowa na temat poszanowania książek wzbogacona elementami dramy.
- Dlaczego dzieci najchętniej sięgają po nowe, ładne książki?
- Jaka jest nowa książka (ładna, wesoła), a stara(brzydka, zniszczona, smutna)
Następnie uczniowie za pomącą gestów i min pokazują, jak wygląda książka, o którą dbają
czytelnicy, a jak książka przez nich zniszczona. Uczniowie wcielają się w rolę zarówno „smutnej”, jak
i „wesołej” książki – dyskutują o swoich odczuciach.
Po wykonaniu tego zadania dzieci ustalają w zespołach jak należy obchodzić się z książkami aby
były zawsze „wesołe”.
4. Opowiadanie nauczyciela na temat wyglądu książki na przestrzeni wieków ilustrowane planszą
poglądową
- Jak sądzicie czy książki zawsze wyglądały tak jak dziś, tzn. miały okładki oraz zadrukowane strony?
-Posłuchajcie jak to było…( Nauczyciel opowiada o najstarszych formach książki uwzględniając
książkę kutą w kamieniu i brązie, książkę w postaci glinianych tabliczek, papirus, pergamin, papier )
II. Część główna
1.Wskazywanie różnic w wyglądzie książki.
- Dowiedzieliście się jak wyglądała książka kiedyś, teraz spójrzcie na te , które leżą na waszych
stolikach i powiedzcie czym się od siebie różnią?
2. Zapoznanie z pojęciem „szata graficzna”
- Które z książek podobają wam się bardziej – kolorowe, czy czarno – białe, w twardych, czy w
miękkich oprawach?
- Elementy o których mówimy składają się na szatę graficzna książki. Tworzy ją ilustrator. Kolorowe
ilustracje pojawiły się już w XVI wieku.
3. Podanie tematu i uświadomienie celu zajęć.
Mimo, że książki, które macie przed sobą różnią się od siebie wyglądem, to jednak zawierają te
same elementy. Na dzisiejszych zajęciach będziemy mówić o tym jak zbudowana jest książka.
Przyjrzymy się dokładnie jej elementom i dowiemy się jakie są ich funkcje.
4. Wspólne ustalenie – na podstawie obserwacji i pod kierunkiem nauczyciela –
charakterystycznych cech poszczególnych części książki:
- okładka (odsłonięcie I cz. planszy)
- strona tytułowa (odsłonięcie II cz. planszy)
- tekst główny (odsłonięcie III cz. planszy )
- spis treści (odsłonięcie IV cz. planszy)
Ustalenie różnic w budowie oraz funkcji, jaką pełnią poszczególne elementy budowy książki.
Prezentacja całej tablicy poglądowej „BUDOWA KSIĄŻKI”
5. Ogłoszenie konkursu:
„KTO POTRAFI BEZBŁĘDNIE WYMIENIĆ WSZYSTKIE ELEMENTY BUDOWY KSIĄŻKI”
• Głośne odczytanie planszy - „BUDOWA KSIĄŻKI”.
• Zasłonięcie tablicy.
• Omówienie regulaminu konkursu.
• Rozdanie kartek ze schematem graficznym książki do uzupełnienia - samodzielna praca uczniów.
(załącznik nr 1)
6. Ustalenie, kto wypisał poprawnie najwięcej elementów budowy książki (dla najlepszych zakładki
do książek).
7. Ponowne odsłonięcie planszy w celu dokonania samokontroli i autokorekty oraz uzupełnienie
wiadomości pod kierunkiem nauczyciela.
8. Wspólna zabawa – budowanie książki.
• Uczniowie losują poszczególne elementy budowy książki.
• Tworzenie książki – na znak dany przez nauczyciela dzieci budują z siebie książkę,
ustawiając się w odpowiedniej kolejności.
III. Część końcowa
1. Podsumowanie i utrwalenie wiadomości.
• Czego dowiedzieliście się na dzisiejszych zajęciach?
• Kto teraz potrafiłby wymienić wszystkie elementy, z jakich składa się książka?
2. Ocena aktywności uczniów przez nauczyciela i samoocena pracy własnej uczniów.
3. Ewaluacja zajęć.
4. Pożegnanie uczniów – zachęcanie ich do odwiedzania biblioteki i korzystania z jej
zbiorów.
Bibliografia:
Wójcicka E.: W świecie książek i dziwów. Biblioteka w Szkole 1998 nr 4
Sosińska M. „Jak zbudowana jest książka” - scenariusz lekcji z edukacji czytelniczej i medialnej dla
klasy III
Małkowska J. Scenariusz zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej "Budowa książki na przestrzeni
dziejów"
Załącznik nr 1

Podobne dokumenty