Scenariusz_zaj_profil_cybersksting
Transkrypt
Scenariusz_zaj_profil_cybersksting
Rządowy program wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+” SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH Z ZAKRESU PROFILAKTYKI CYBERZAGROŻEŃ opracowany przez Radę Pedagogiczną ZST im. T. Kościuszki w Bełżycach w ramach warsztatów dla nauczycieli realizowanych w ramach projektu BEZPIECZNA+ Temat: Seksting - nie daj się uwieść! Grupa docelowa: Zajęcia kierowane są do ludzi młodych, którzy w coraz większym stopniu ulegają tendencji przesyłania za pomocą urządzeń elektronicznych swojego intymnego wizerunku. Niedojrzałość relacji w jakiej następuje przekazanie materiałów wrażliwych jest często powodem czynności przestępczych jednej ze stron. Często sytuacja taka dla ofiary grozi stanem depresyjnym lub próbą samobójczą. Czas trwania zajęć: 45 minut Cel główny: kształtowanie postawy właściwego reagowania na stan zagrożenia cyber sekstingiem Cele szczegółowe: poznanie zjawisko definiowanego jako seksting określenie przyczyn jakie prowadzą do podejmowania działań związanych z przemocą określenie sposobów zdobywania materiałów oraz możliwości jakie daje sprawcy technologia i sieć kształtowanie postawy asertywnej wobec nacisków ze strony osoby bliskiej Metody: - mini wykład - analiza treści filmu - rozmowa na forum - praca w grupach - plan działań profilaktycznych Środki: tablica, kolorowa kreda, zestaw multimedialny karty flipchart lub szary papier, mazaki Film opracowany w ramach działań Fundacji Dzieci Niczyje Myślę więc nie ślę https://youtu.be/nHlXteIClWo Rządowy program wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+” PRZEBIEG ZAJĘĆ I. Określenie tematyki - aktywizacja. Zajęcia rozpoczynamy od prezentacji filmu przygotowanego w kampanii Fundacji Dzieci Niczyje, a następnie prowadzimy z uczniami rozmowę dotyczącą określenia tematu zajęć. (Uczniowie prawdopodobnie opiszą temat nie będą znali terminu seksting, jeśli tak będzie nauczyciel podaje i wyjaśnia ten termin, jeśli uczniowie go znają powinni go zdefiniować sami). II. Seksting - z jakich powodów jest nadal niebezpieczny. Dzielimy uczniów na małe 3-4 osobowe grupy (2 lub 3 grupy powinny pracować nad tym samym pytaniem). Zadaniem uczniów jest przygotowanie plakatu na jeden z trzech tematów: - z jakiego powodu młodzi ludzie padają ofiarą sekstingu? - co kieruje sprawcami i co sprzyja takiej formie agresji? - co robić aby nie stać się ofiarą sekstingu? - jak reagować w przypadku przestępstwa? Na wykonanie zadania uczniowie mają około 15 minut. Uczniowie otrzymują pytania zapisane na kartkach. Wszystkie grupy słyszą tylko polecenie dotyczące wykonania plakatów. Po zakończeniu pracy nad grupy kolejno przedstawiają efekty swojej pracy. Gdy omówiony zostanie jeden temat pracy w grupie wspólnie na forum przygotowujemy rekomendacje pozwalające wyeliminować dane zachowanie (np. szczera rozmowa, wspólnie spędzony czas, zdjęcia z ładnym uśmiechem zamiast "odważnej" fotki). Ten punkt nie dotyczy ostatniego pytania gdyż jest ono rekomendacją. III. Cyberprzemoc - Ty możesz to przerwać. Podczas poprzedniego etapu wygenerowaliśmy wiele rekomendacji. Nie wszystkie są możliwe do wdrożenia. Wspólnie zastanówmy się jakie działania na rzecz przeciwdziałania cyberprzemocy możemy podjąć w naszej szkole. Pracujemy nad wypracowaniem jednego maksymalnie dwóch rozwiązań, które klasa wdroży w szkole. Planujemy konkretne działania (np. przygotowanie plakatów ostrzegawczych lub profilaktycznych) osoby za nie odpowiedzialne, kogo chcemy włączyć do naszej akcji, kto może być naszym sprzymierzeńcem, dokładnie określamy czas realizacji akcji oraz sposoby jakie pozwolą nam stwierdzić, że akcja była skuteczna. Planujemy też podsumowanie akcji w klasie.