POSZUKIWANIE INFORMACJI A WSPÓŁCZESNE NOŚNIKI DANYCH
Transkrypt
POSZUKIWANIE INFORMACJI A WSPÓŁCZESNE NOŚNIKI DANYCH
1 POSZUKIWANIE INFORMACJI A WSPÓŁCZESNE NOŚNIKI DANYCH Agnieszka Pyra, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku Opublikowano 14.05.2005 Konspekt: dla klas pierwszych LO Prowadząca: Agnieszka Pyra Miejsce przeprowadzania zajęć: czytelnia, wypożyczalnia Wydziału Zbiorów Audiowizualnych. Czas trwania: 30 minut Cele ogólne: • rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji przy użyciu różnych rodzajów źródeł informacji, • zapoznanie słuchaczy ze specyfiką pracy w dziale zbiorów audiowizualnych biblioteki, • propagowanie zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, • propagowanie audiowizualnych pomocy dydaktycznych, • wspieranie pracy nauczycieli przez włączenie biblioteki pedagogicznej w realizację programu edukacji czytelniczej i medialnej, • przygotowanie młodzieży do życia w społeczeństwie informacyjnym. Cele operacyjne: A. Uczeń wie: o jak wygląda wypożyczalnia i czytelnia zbiorów audiowizualnych w dużej bibliotece, o zna zasady udostępniania zbiorów audiowizualnych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku, pamięta godziny otwarcia wypożyczalni i czytelni tych zbiorów, o kto ma prawo korzystania z biblioteki pedagogicznej, o czy uczeń liceum ogólnokształcącego ma prawo i na jakich zasadach korzystać z biblioteki, o jakie są rodzaje nośników dźwięku i obrazu (płyta analogową, taśma magnetofonowa, płyta CD-audio, CD-dokument multimedialny, kaseta wideo, slajd), o rozpoznaje sprzęt potrzebny do odtwarzania różnych nośników dźwięku i obrazu, o z jakiego rodzaju katalogu należy korzystać przy wyszukiwaniu zbiorów audiowizualnych, o które strefy rekordu potrzebne są do odnalezienia w zbiorach pozycji audiowizualnej, o zna ogólny profil materiałów zgromadzonych w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych PBW, o zna sposoby zdobywania informacji na temat zbiorów i wydziału audiowizualnego w sposób pośredni (strona internetowa, telefon, email). B. Uczeń rozumie: o znaczenie katalogu komputerowego oraz zestawień bibliograficznych, jako źródła informacji o różnych zbiorach w danej bibliotece, o znaczenie gromadzenia informacji na różnego rodzaju nośnikach, o znaczenie Internetu we współczesnym społeczeństwie. C. Uczeń potrafi: 2 o Wskazać, za pomocą jakich kluczy wyszukiwania należy skorzystać przy poszukiwaniu informacji za pomocą katalogu komputerowego (tytułowy, autorski, słów kluczowych), o właściwie odczytać informacje o dokumencie z rekordu komputerowego (sygnatura literowo-cyfrowa), o przyporządkować dany nośnik dźwięku lub obrazu do odpowiedniego urządzenia odtwarzającego, o wymienić poszczególne współczesne sposoby gromadzenia informacji. Cele wychowawcze: • przygotowanie do świadomego i odpowiedzialnego korzystania ze środków informacji dźwiękowej i wizyjnej, • przygotowanie do korzystania z różnych źródeł informacji, • kształcenie umiejętności samodzielnego korzystania ze źródeł informacji znajdujących się w bibliotece. Metody pracy: wykład, pogadanka, pokaz, zajęcia praktyczne. Formy pracy: zbiorowa. Środki dydaktyczne: 1. proste: o o słowne: zestawienia bibliograficzne, regulamin czytelni i wypożyczalni zbiorów audiowizualnych, wzrokowe: wzór karty katalogowej tradycyjnej i komputerowej, zbiory audiowizualne (bez odtwarzania), 2. złożone o środki mechaniczne (komputery, skaner, DVD ROM, adapter płyt szpulowych, magnetofon i odtwarzacz CD, telewizor, magnetowid, odtwarzacz DVD), o środki automatyzujące proces uczenia się (biblioteczny program komputerowy SAPI, pokaz slajdów w PowerPoint). Przebieg lekcji: a. Powitanie. b. Zapoznanie słuchaczy ze specyfiką pracy w dziale zbiorów specjalnych biblioteki na przykładzie pracy w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych PBW w Gdańsku. c. Podanie godzin otwarcia wypożyczalni i czytelni oraz przedstawienie zasad udostępniania zbiorów audiowizualnych w PBW w Gdańsku. d. Dołączenie pokazu slajdów z podstawowymi informacjami na temat Wydziału Zbiorów Audiowizualnych. e. Wypowiedzi słuchaczy, uzupełniane informacjami nauczyciela bibliotekarza, na poniższe tematy: o Co kryje się pod pojęciem zbiorów specjalnych? o Jakie są rodzaje zbiorów audiowizualnych? o Komu i w jaki sposób mogą służyć zbiory audiowizualne i multimedialne? 3 f. Prezentacja pomocy dydaktycznych z różnych przedmiotów i różnych poziomów nauczania. Zwrócenie uwagi na materiały przydatne uczniowi szkoły średniej. g. Prezentacja sprzętu potrzebnego do odtwarzania zbiorów audiowizualnych. h. Zapoznanie uczniów z możliwościami wyszukiwania zbiorów audiowizualnych za pomocą komputera. i. Zapoznanie uczniów z opisem bibliograficznym materiałów nieksiążkowych: różnice i podobieństwa. j. Prezentacja możliwości wyszukiwawczych katalogu komputerowego, znajdującego się w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych PBW w Gdańsku. Zwrócenie uwagi na system słów kluczowych. k. Zaprezentowanie uczniom strony internetowej PBW, zwrócenie uwagi na najważniejsze informacje, jakie mogą odszukać na stronie internetowej PBW. l. Omówienie wyników wyszukiwania i podsumowanie zajęć. m. Zakończenie. n. Pożegnanie. EWALUACJA • Sprawdzenie wiedzy uczniów na temat typów nośników- metoda: pytania i odpowiedzi; podpowiedzi w formie wystawionych na pokaz materiałów audiowizualnych, • Sprawdzenie umiejętności wyszukiwania za pomocą bibliotecznego programu komputerowego SAPI oraz umiejętności posługiwania się indeksami i kluczami wyszukiwania - metoda: pytań i odpowiedzi, pokaz wyszukiwania w komputerze z programem SAPI.